site.btaАмериканска търговска камара в България: Позиция по повод на драстично повишаване на таксите за оползотворяване на излязло от употреба електронно и електрическо оборудване в България


Позиция на Американска търговска камара в България по повод на драстичното увеличаване на таксите за оползотворяване на излязло от употреба електронно и електрическо оборудване (УЕЕО) към бизнеса, сред които са и членове на Камарата, достигащи от 700% до 900% (т.е. 8 до 10 пъти) от страна на лицензираните колективни организации по оползотворяване на излязло от употреба електрическо и електронно оборудване (ИУЕЕО).
Този акт буди недоумение както от липсата на аргументация за необходимостта му, така и от начините на неговото изпълнение, сред които бихме посочили липсата на прозрачност, едновременното решение на три от четирите организации по оползотворяване на ИУЕЕО и липсата на диалог. Сред групата от засегнати бизнеси са компании, които внасят и произвеждат домакински електроуреди, топлообменно оборудване, фотоволтаични системи, ИТК оборудване, осветителни тела, и други. Сред възможните последствия по отношение на крайната цена за потребителите е повишение с поне 10% на най-евтините електроуреди, които са и сред най-масово продаваните (тъй като таксата се начислява на база на теглото на уреда, а по-голямата част от пералните машини, например, са с една и съща маса, независимо от крайната им цена).
След проучване при доставчици за размера на средните разходи за управление на отпадъците от електрическо и електронно оборудване в Гърция, Румъния, Хърватия, Австрия, Унгария, Португалия, Испания, Полша, Чешка република, се доказва, че от първи юли 2025 г. новите разходи за рециклиране, които ще заплащат вносителите и производителите в България ще бъдат между два и пет пъти по-големи от тези в Европейския Съюз. (Приложение 1).
Редица публични източници показват, че няма никакви обективни пазарни и икономически причини за подобно увеличение, като:
Няма промяна в продуктовата такса определена от страна на държавата, която е основа за формиране на лицензионните възнаграждения на организациите по оползотворяване.
Годишната инфлация е ниска и е сред критериите за искането на извънреден конвергентен доклад от ЕЦБ и ЕК за приемане на България в еврозоната.
Стабилни ценови нива на пазара на труда, суровините и горивата в страната, независимо от геополитическата ситуация с войната на Русия в Украйна и 12-дневната война на Израел срещу Иран (което дори доведе до спад на цените на петрола на световните пазари в краткосрочен план).
Нещо повече – това увеличение се планира да се случи в периода на присъединяване на България към еврозоната. Възможното напрежение в засегнатия бизнес, както и у крайните потребители е ненужно за постигането на тази цел, към която редица правителства са полагали усилия и която е приоритет на Вашето правителство.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина