site.btaОБНОВЕНА Лекари специализанти и народни представители обсъдиха предложенията на медиците за повишаване на възнагражденията

Лекари специализанти и народни представители обсъдиха предложенията на медиците за повишаване на възнагражденията
Лекари специализанти и народни представители обсъдиха предложенията на медиците за повишаване на възнагражденията
Снимка: Владимир Шоков/БТА

Лекари специализанти и народни представители обсъдиха по време на кръгла маса в Народното събрание предложенията на медиците за повишаване на възнагражденията.

До 14 юли очакваме парламентарно представените политически сили да си внесат предложенията в комисията по здравеопазване, а след това ще ги обсъдим текст по текст и до 28-и ще бъдат депозирани като финални текстове, каза пред журналисти след дискусията председателят на парламентарната комисия по здравеопазването проф. Костадин Ангелов.

Относно думите на народния представител Тошко Йорданов за специализантите проф. Ангелов каза, че всеки пълнолетен гражданин носи отговорност за думите и действията си, както и че смята, че господин Йорданов е разбрал какво е направил. Той поднесе своите извинения, добави проф. Костадинов. В комисията по здравеопазване винаги е царял този тон, който видяхте вчера, а аз като председател съм длъжен на всяка група да дам възможността да се изкаже и това гарантира плурализма и свободата на словото. В хода на дискусия има и по-емоционални мнения, аз няма как да реагирам, нито да отнема думата в тази дискусия, допълни той. Нямаше някой, който да поиска думата и тя да не му е дадена, винаги е било така и така ще бъде, докато съм председател, добави проф. Ангелов.  

Различието в мненията на специализантите и на народните представители за обвързването на заплатите им с Колективния трудов договор или със Закона за лечебните заведения проф. Ангелов коментира, че когато няма постигната яснота от медицинските съсловия какво искат като краен резултат, няма как да се стигне до някакво съгласие. Представителите на Инициативния комитет на специализантите искат основната им заплата да бъде 150% от средната брутна работна заплата, представителите на професионалистите по здравни грижи искат същото, а аз считам, че няма как да бъдат еднакви основните трудови възнаграждения на тези две съсловия и при липсата на такова съгласие, означава, че допълнително трябва да го търсим, добави той.

За възможно намиране на средства за възнагражденията чрез увеличаване на здравната вноска проф. Ангелов каза, че не е обсъждано повишаване на здравната вноска и към настоящия момент няма опасност от повишаването ѝ. Разговор за реформа може да се поеме, ако той няма политически цвят, каза той в отговор на въпрос дали е реалистично ГЕРБ тази година да инициира такова обсъждане. Обсъждаме в управляващата коалиция нуждата от реформа, която да доведе до подобряване на демографските показатели за заболеваемост и смъртност, и ако тръгнем в тази посока, се изисква пренастройване на цялата система в посока профилактика, превенция и скрининг вместо болнично лечение, посочи той. В тази връзка това е много голям разговор и дори и сега да започне реформата, резултатът от нея ще се види след 20 години.

Асен Василев, председател на „Продължаваме промяната“, каза пред журналисти, че от ПП подкрепят законопроекта, представен от младите лекари и ще настояват в най-кратки срокове да бъде приет преди парламентарната ваканция. Относно въпросите дали има средства – има, въпрос на приоритети в системата, каза още Василев. Изчисление на предишни, по-ниски стойности, направено от Министерството на финансите и от Министерството на здравеопазването, беше, че за да се достигне заплащане на 125%, а не на 150%, са нужни около 60 млн. лв. при 9,3 млрд. лв. бюджет на Касата, посочи Василев. Механизмът го има, има и фондове в бюджета на НЗОК за областните и за общинските болници за подпомагане на средствата за персонал, така че това е въпрос на политическа воля и от гледна точка на ПП, такава воля има, добави Василев.

На въпрос за различията в исканията между лекарите и народните представители заплащането им да бъде указано в Закона за лечебните заведения, а не в Колективния трудов договор (КТД), както предлагат депутати, Василев каза, че КТД е бил бламиран от директори на болници, след това болниците не го изпълняват, глобите не са влезли в сила, а вече няма и действащ КТД. Предложението за включването на заплатите в Закона за лечебните заведения дава по-устойчив механизъм и не виждам проблем да стане по единия или по другия начин, но ако ще е с КТД, трябва да има индексация, за да се гарантират заплатите. Ако няма мнозинство за това предложение, има варианти в закона да се запише, че ако няма действащ КТД, се взимат стойностите от предишен КТД, индексират се и така се достига до нормално заплащане на младите лекари, чрез законова разпоредба, допълни Василев.

Не бих казал, че средства в здравната система няма, каза Василев по време на дискусията. България от гледна точка на качеството дава достъп до лекарства, терапии, които са скъпоструващи, иновативни и голяма част до които нямат достъп в другите европейски държави, допълни Василев. По думите му истинският проблем е, че във времето тази система се е развивала леко стихийно и не е балансирана. В момента бюджетът на Касата е под натиск заради решение на Конституционния съд, което премахна ограниченията за заплащане на надлимитната дейност, каза още той. Не е нормално един лекар в България да получава наполовина на парите на един шофьор в градския транспорт и няма как политически да кажем, че няма да се намерят тези средства – ще се намерят, въпрос на приоритети, допълни Василев. В България има бърз достъп до специалист, но има проблем с достъпа до специалист за хората, живеещи в малките населени места, което е особено тежко, ако хората са в спешни състояния. Трябва да се помисли за истинска здравна карта, с добре финансирани областни болници и да е ясно, че пациентът може да стигне в златния час до медицинска помощ. Причината да стигнем до това студенти да пишат законопроект е, че опитите да решават проблемите през КТД постигнаха частичен успех, но не дадоха резултат да има адекватно заплащане, добави Василиев.

Колкото и да съм опитен медик, ми е нужно време да прочета този документ, да вникна в текстовете, да го сравня с текстовете на действащия закон, да видим разликите с новите условия, каза по време на дискусията министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов. Предложенията за увеличение на заплащането на нощния труд за второстепенните разпоредители на бюджет ще са с 30 млн. лв. повече и си запазвам правото да дам мнението си, допълни той. Има наслоени проблеми в здравеопазването поне от 50 години. Българските лекари са изключителни професионалисти, доказали качествата си със знания и професионален път и заслужават достойно заплащане. Заради тези дисбаланси, всяко действие или бездействие трябва да бъде добре аргументирано, защото това може да засили тези дисбаланси, добави той. Ще продължа да работя за достойно заплащане на труда на българския лекар, което трябва да е справедливо, достатъчно и устойчиво, увери министър Кирилов.  

Българската здравеопазна система има изключително много проблеми – с финансиране, с регулацията си, с качеството, което предлага, независимо, че то в голямата си степен е над средното, каза по време на дискусията проф. Ангелов. Като система не покрива онази добавена стойност, която всички очакваме. По отношение на това, че дебатът тръгна в посока да регулираме трудовите възнаграждения основно на лекари и на професионалисти по здравни грижи, трябва да кажем, че България има проблем с професионалистите по здравни грижи. Сега около 30 хиляди от тях не достигат в цялата страна, което предвид възрастовата им структура, в следващите 5-10 г. ще доведе до сериозни сътресения в достъпа до здравеопазване, каза още той. По думите му много голяма част от лечебните заведения ще се самозакрият основно заради липса на медицински сестри. Основният акцент, който трябва да сложим като здравна политика по отношение на организацията и осигуряването трябва да бъде насочена към професионалистите по здравни грижи, каза още проф. Ангелов. По думите му България няма проблем с лекарите, освен с първото ниво на достъп – при общопрактикуващите лекари, тъй като има територии в сраната, в които няма достъп до общопрактикуващ лекар.

Недостатък генерално на законопроекта, който предлагат специализантите е, че той не решава всички проблеми, на всички работещи в здравеопазването, защото в една болница не работят само лекари и професионалисти по здравни грижи, допълни проф. Ангелов. По отношение на трудовите възнаграждения – ако се опитаме да регулираме всичко по начина, по който искате, означава да направим крачка назад, обърна се той към лекарите и посочи, че това означава да има планова икономика и държавата да определя минимално и максимално трудово възнаграждение. По думите му това ще доведе до отлив на най-добрите ни специалисти, защото ще има таван на техните възнаграждения. И аз не искам да има болнични директори, получаващи стотици хиляди лева, но ги има. Трябва да видим каква част от възнагражденията им са от лечебни дейности. За основно месечно трудово възнаграждение по съответните категории персонал ние искаме да бъде по КТД, защото колективното трудово договаряне постига искане за всички категории персонал в лечебното заведение, обясни той. В този смисъл, ако в закона запишем само лекари и професионалисти по здравни грижи, ще имаме проблем по отношение на всички останали медицински специалисти, допълни проф. Ангелов. Откъде да дойдат парите – трябва да дадем отговор на този въпрос, а до 14-ти юли трябва да напишем оценка на въздействието на този проект и откъде ще дойдат парите, каза още той. По думите му с пари за здравноосигурителни плащания не може да се осигуряват възнаграждения. Начинът на мислене за заплащане на заплати със здравноосигурителни плащания ни връща в социализма. Всички способни лекари няма да имат интерес да работят, защото ще получават наравно с неработещите. Затова намесата на държавата във формиране на трудови възнаграждения с таван е много голяма грешка, каза още той.

Любиша Блажевски от парламентарната група на „Величие“ изрази пълна подкрепа за предложенията, направени от специализантите. Най-напред трябва да се махнат търговските дружества от болниците и след това да се вдигнат заплатите, тъй като ако болниците са търговски дружества, не можем да влияем върху заплатите, добави той. Относно вчерашните думи на Тошко Йорданов ми се обадиха колеги и казаха да му предам той да намери лекари от чужбина, които да лекуват за 500 долара, каза още Блажевски.

Твърдението, че болниците не трябва да бъдат търговски дружества, е угодна обществена дъвка, която се разпространява в политическото и общественото пространство и няма за цел да постигне резултат, а има за цел да се хареса на хората, да се хвърлят политически твърдения от рода на „да изгоним търговците от храма“, каза проф. Костадин Ангелов. По думите му дали една болница ще бъде търговско дружество – трябва да го кажем, че няма да се получи нищо по-различно по отношение на заплатите, напротив, тогава държавата ще трябва да плаща трудовите възнаграждения. Тя ще плати на най-добрите лекари не повече от 10 хил. лв. и тогава те ще отидат в друга държава, допълни проф. Ангелов. Няма болници, които да осъществяват някаква търговска дейност, която да води до свръхпечалба. Връзка между формата на регистрация и трудовите възнаграждения е твърдение, което е невярно, то е много красиво, но няма нищо общо с реалността, добави той. Коментарите за това частните болници да не ползват обществен ресурс също е много добро твърдение с широк обществен резонанс, но въпросът е, че това минава през промяна в Конституцията, където сега частната и държавната дейност са равнопоставени, припомни той. Всеки гражданин трябва да има достъп до здравеопазване, а ние сме длъжни да осигурим качеството му, така че няма нужда от противопоставяне на държавни срещу частни болници, добави той.

Десислав Тасков от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ каза, че поемат ангажимент до 14-ти юли всички предложения, които ще постъпят в комисията, да бъдат разгледани, а на 28-и юли да има общ законопроект.

Това, че сме тук, показва, че има проблем, каза Елван Гюркаш от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“. Очевидно трябва задълбочен анализ, за да намерим решение на този наболял проблем. Принципното отношение на ПГ на "ДПС. Ново начало" винаги е било така, че всеки, който полага труд, да получи възнаграждение, независимо в каква сфера работи. Не трябва да има противопоставяне, за нас е важно и качеството на здравеопазването, допълни тя. Всеки българин трябва да получава качествено здравеопазване, допълни Гюркаш и добави, че трябва да се направят анализи.

От парламентарната група на МЕЧ също изразиха подкрепата си за предложените промени. С приемането на промените се надяваме да внесем спокойствие в системата, каза Александър Тодоров.

Нямаме медицински сестри заради лошо финансиране и заради отношението на лекарите към медицинските сестри, каза Маргарита Махаева от парламентарната група на „Възраждане“ и изрази принципна подкрепа за законопроекта.

„Има такъв народ“ ще вземе активно участие в обсъждането, ние сме за достойни възнаграждения, съобразени с приноса в здравеопазването на всеки, каза Иван Клисурски.

Подкрепа за законопроекта изрази и Александър Александров, председател на Български съюз на лекарските асистенти и фелдшерите и обърна внимание, че според тях е необходимо да се добави методика за определяне на основни работни заплати, като предложи 85% от средната брутна работна заплата да бъде за лекарските асистенти.

Заплатите на професионалистите по здравни грижи също да бъдат 150% от средната брутна работна заплата настоя председателят на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Диана Георгиева.

Помощник – фармацевтите са добавени като отделна професия и изниква въпросът дали законодателят не ни припознава като част от здравните грижи, попита Лиляна Петрова, председател на Българската асоциация на помощник-фармацевтите. По думите ѝ законопроектът е адресиран към лечебните заведения и това означава, че е адресиран към фармацевти, работещи в болничните заведения.

Българският фармацевтичен съюз подкрепя законопроекта, но има неясноти за допълнителното възнаграждение, свързано с придобиването на допълнителна квалификация, каза Димитър Маринов, председател на съсловната организация

Пари има, но не се управляват правилно, разкриването на нови болници оголва общинските и държавните болници, а когато имаше пандемия, основно те лекуваха болните, каза Пенка Георгиева, председател на пациентски организации „Заедно с теб“. Ако частните болници искат да ползват публичен ресурс, трябва да се съгласят със здравната карта, добави тя. По думите ѝ, ако държавата започне да заплаща пълния размер на здравните вноски за държавните служители, също ще има допълнителни средства за системата.

Исканията ви са справедливи, но не се пояснява как ще стане и откъде ще се намерят тези средства, каза д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз. БЛС отдавна казва, че хроничното недофинансиране на здравеопазването е от години, потребителската такса е с мизерна стойност и е изгубила смисъла си, процентът за здраве от Брутния вътрешен продукт е нисък, каза още той.

Има два подхода – от общото към частното или обратно, но да се съсредоточим първо към това, към което ще вървим, каза д-р Борислав Миланов, председател на Българския зъболекарски съюз и подчерта, че изразява собствено мнение. Ако се правят подобни противопоставяния на медицински съсловия, това е недопустимо за тази зала и този парламент. Здравеопазването няма политически цвят, не трябва да има разделение, ако искаме да постигнем нещо и да видим по кой път вървим, как да се подобрят условията и заплащането за специализация. Всичко, което бих могъл да дам като знания и опит, съм готов да го дам безкористно, каза още той.

 

 

/ЛРМ/

В допълнение

Избиране на снимки

Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.

Изтегляне на снимки

Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 03:23 на 04.07.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация