Допълнена

site.btaОБНОВЕНА До 28 юли се очаква общ законопроект за законодателни промени за заплатите на работещите в лечебните заведения

До 28 юли ще бъде внесен общ законопроект от всички парламентарни групи. Това каза пред журналисти проф. Костадин Ангелов след заседанието на парламентарната комисия по здравеопазване, на която бяха обсъждани възможностите за законодателни промени за въвеждане на минимални изисквания при определянето размера на трудовите възнаграждения на персонала в лечебните заведения.

Имаме категорично желанието този проблем да бъде решен, каза Костадинов. Утре ще чуем новостите, които предлагат младите лекари. До 28 юли няма да коментираме нищо конкретно, ние няма да си позволим да коментираме през медиите и да си "подаваме топката", ще останем конструктивни докрай в този диалог, допълни той. На въпрос доколко са реалистични исканията, той отново посочи, че това ще стане ясно на 28 юли. Младите лекари искат начално възнаграждение от три минимални работни заплати. 

Министърът на здравеопазването Силви Кирилов каза, че е доволен от дискусията, която повдигна не само въпроса за възнагражденията на младите медици, които сега започват своя професионален път. В системата на здравеопазването в годините са насложени доста сериозни проблеми и това е един от тях, и не би трябвало да се решават един по един, смята той.

На въпрос за мнението му, че ако се фиксират конкретни заплати, някои болници няма да могат да ги изплащат, министър Кирилов каза, че това, че е споделил една възможност не значи нищо. „Просто съм я споделил, за да се вземат решенията и да се има предвид и тази възможност, нищо повече“, каза още той.  

Попитан дали е възможно всички специализанти да започват специализацията си с една и съща стартова заплата, проф. Ангелов каза „Възможно е, да“ и отново посочи, че на 28 юли ще стане ясно всичко. Не е добра практика да си говорим през медиите, не води до добри резултати, каза още той.

За първи път в Колективния трудов договор (КТД) ще се заложи задължително спазване на най-ниските нива на заплащане на лекари, на медицински сестри и др., каза Десислав Тасков от парламентарната група на „БСП-Обединена левица“. По думите му, ако не бъдат спазвани, ще бъдат налагани санкции за управителите на болниците, независимо от търговския статут на лечебното заведение. Няма да може да се заплаща труд под минимално заложените заплати в КТД, увери Тасков. Тъй като все още няма нов КТД, все още работим със сегашния КТД, каза още той и добави, че и сега в не малка част от общинските и областните болници не са достигнати нивата на заплащането, указани в него. В сегашния КТД са указани начални заплати за лекар без специалност две хиляди лева, за медицинска сестра – 1500, за санитар - 910 лв.

Основно нарушенията в спазването на КТД са в частните болници, които не страдат финансово, но дават по-ниски заплати на специализантите си, каза пред журналисти Тошко Йорданов от ПГ на „Има такъв народ“.  Ние ще решим този проблем, без да предизвикаме сътресения в системата, каза още той. Когато болниците са търговски дружества, държавата трудно може да се намесва, защото е противозаконно, но ние ще направи всичко по закон, на ръба на закона, ако трябва, за да решим този проблем, добави Йорданов. За идеята на „Има такъв народ“ младите лекари, които специализират по държавна поръчка, да подписват обвързващ договор за работа с дадена болница за определен период от време, Йорданов каза, че смятат, че това е правилно. По думите му има градове, в които се предлагат добри условия за млади лекари, но няма лекари, желаещи да работят там. Ще направим всичко възможно да решим проблема, няма да е толкова зле колкото в момента, допълни той.

По-рано, по време на заседанието Йорданов каза, че е бил на разговор с лекарите, „като част от тях са студенти, а друга част са специализанти, защото специализират конкретна специалност и профил в здравеопазването и това е част от обучението им. Това не са млади лекари – няма млади, стари, средни лекари, има лекари, които са специализирали по специализацията си, има и общопрактикуващи лекари, коментира той. Това, което се опитват да кажат и са написали сега, не знам как си представят, че Народното събрание ще ходи на повикване да слуша на кръгла маса нещо, при положение, че разговорът с тях беше преди един месец и тогава те върнаха някакви поправки, каза Йорданов. По думите му по време на този разговор проблемът, който са изтъкнали и са показали фишовете за ниски заплати, са основно в частните болници и това беше изведено тогава като основният им проблем.

"Предложението от страна на депутатите и на парламента беше да се коригира част в закона и да се дисциплинират частните болници и да дават поне толкова колкото дават и в държавните болници. Това беше отказано – на място казаха „да, това е добре“, защото им решава проблема, след което започнаха да се търсят нови проблеми. На предаден закон върнаха поправки, които бяха обсъдени, след това изпратиха нови, сега научаваме, че правят нови. Мога да се хвана почти на бас, че след тая кръгла маса ще има нови поправки на някой друг, това прилича малко на ситуация да искаме нещо и не знаем какво финално искаме", каза депутатът. Относно специализациите Йорданов се обърна към младите лекари с думите „Вие наясно ли се, ако учехте в чужбина, например в Италия, какво щеше да ви се случи като специализанти. Там, за да бъдете специализант по нещо, има образователен ценз, съобразно какво сте постигнали като студенти. Ако успехът ви е максимално висок, имате достъп до конкретни специализации, които са след време скъпо платени, но ако не ви е, не можете да кандидатствате. В България всеки един от тук студент по медицина може да ходи специализант за каквото си иска, независимо дали има необходимия капацитет и образование за това“. Ако сте в Италия, ще ви пратят някъде – от Рим ще ви пратят в Сицилия и ще имате трудов договор за пет години , защото учебното заведение инвестира във вас, добави той. „Да, ще получавате нормални пари, но ще работите пет години там“, каза още Йорданов.

На срещата, която проведохме тогава, си спомням как едно от недоволствата беше, че имаме намерение да има нещо като разпределение след специализациите, защото никой от вас не иска да отиде да работи в провинцията, всички искат да бъдат в София или в големите градове. Йорданов посочи, че болницата в Сандански дава достатъчно висока заплата, дава апартамент, но няма желаещи. „Вие искате да завършите, да специализирате каквото си искате, независимо дали имате необходимите познания, които сте натрупали, защото завършвате с различни оценки и не всеки от вас става добър специалист след това, защото тук всеки може да специализира каквото си иска“. В чужбина щяхте да се специализирате спрямо успеха си и да работите след това пет години там, където са ви изпратили. Затова там нямат тоя проблем, допълни той.  Предложихме ви вариант, който като дясномислещ човек трябва да съм против това – да задължим болниците, включително частните, да ви плащат повече, за да няма драми в системата. Вие като студенти ще поискате следващия път държавата да ви плаща заплата, докато учите. Аз, когато бях студент, през акъла ми нямаше да мине да поискам заплата такава, която да е по-висока от тази на преподавателя ми, каза още той. Това искате в момента – с процентите, които сте предложили, ако ги сметнете, вие би трябвало да имате равни или по-големи заплати от част от преподавателите си, добави Йорданов. Това е безумно, каза той.

„Още нещо, което предлагате и тука минава метър – написали сте хората, специализирали в чужбина или там получават някаква тапия от някакъв борд, за специализант да получават 10% повече от тия в България. Вие какво искате да кажете на вашите колеги, специализиращи в България – че са  по-некадърни, защото тук специализацията е по-тъпа оттам, при положение, че България е част и член на Европейския съюз“, коментира депутатът. Медицинските сестри получават унизително заплащане, проблемът не е само във вас, проблемът е в цялото здравеопазване и ние трябва да мислим за всички в здравната система, не само за специализанти, които в момента се и обучават, отбеляза той. „Пак ви казвам, отидете в Италия, отидете, платете си, работете пет години в някое село в Сицилия и се върнете щастливи тук. И ако си мислите, че в чужбина всички ви чакат с отворени обятия в лекарските среди, желая ви успех. Желая ви успех, една система празни места не държи. Ако вие не работите тук, ние ще бъдем принудени да вкараме специалисти от други държави, които ще работят за 500 долара щастливи, колкото може да си позволи държавата", каза Тошко Йорданов. Ако изобщо ще правим по някакъв начин да увеличаваме заплатите, трябват много по-генерални неща. Смятам, че здравната каса трябва да бъде децентрализирана и да има и други здравни каси и тогава хора, които имат средства, ще си плащат повече и ще получават съответната услуга. В момента държавата действа по социалистически принцип – здравната каса изкарва някакви пари с минимални вноски, всички даваме на всички. Ако ще е така, вие не сте някаква богоизбрана част от обществото, която трябва да получи повече пари на фона на останалите, защото фелдшерите също не са добре заплатени и са пренебрегнати, добави Йорданов. 

„Някой от вас учил ли е в чужбина, в Англия или в Италия, ако е учил, разболявал ли се е? Знаете ли как там за един грип - в Англия, ще трябва да отидете на лекар, ако вървите по здравната ми пътека, която е държавна, за която ние говорим тук, ще отидете на лекар след месец и вие или сте оздравял, или сте умрял за тоя месец. В Италия също, ако се разболеете и отидете в спешното, нали знаете, че има "зелено", "жълто", "червено" и с грип и с 40 градуса температура вие не сте спешен случай – ще стоите 15 часа“, попита Йорданов младите лекари. "Опитваме се да ви предложим облекчаване на най-належащия ви проблем, като отидете в някоя болница, да не сте на 500 лв., въпреки че, доколкото знам, лекарите, когато са специализирали, са си плащали, а не са им плащали, в което има огромна разлика. Опитваме се да решим проблема, ще направим необходимите промени, така че специализантите да получават по-добри пари и да няма разделение между частните и държавните болници, въпреки че това им натоварва бюджетите", добави той.

В реплика към Тошко Йорданов Георги Георгиев от парламентарната група на „Възраждане“ каза, че е изключително грозно навикването на младите хора. Те не са виновни за недъзите на системата на здравеопазването и на образованието, те идват с проблеми, които виждат в тази система, и искат да бъдат решени по някакъв начин, допълни той. Ако вие сте обиден от това нещо, че те искат да решат тези проблеми или подхождат по определен начин, те подхождат така, защото вие явно сте си нарушили някакви обещания към тях или може би неправилно сте подходили, добави Георгиев. Току -що изгонихте младите хора от България, каза още той. "Те бягат в чужбина, защото нямат адекватно заплащане, защото условията им не са добри, а там намират такива условия. В Сицилия ги пратихте, сериозно ли“, попита още Георгиев. Буквално се опитахте да унижите младите хора на България, имахте някои конструктивни неща, които може би трябваше да ги кажете по-рано, когато сте правили тези срещи, но сега тук да им се навиквате, все едно те са виновни за всички проблеми, не сте прав, допълни той.

В дуплика Тошко Йорданов каза, че когато човек гори в някаква тема, говори емоционално и допълни, че не се чувства виновен за това. Йорданов отново припомни, че е имало среща със специализантите, които са направили нови искания, и се стига до момент, в който техни поправки вече не им харесват и правят нови. Това, което се опитвам да кажа, е, че на конструктивни предложения, с които се опитваме да решаваме най-големите им проблеми, отсреща срещаме отказ, необяснен с нищо и с разширяване на обхвата на исканията, които дори нямат конкретика, допълни той. "Може да съм бил емоционален, но или имаш проблем, който се опитваш да решиш, или генерираш проблеми. Много мразя да ми извъртат думите – нещо, което направи колегата от „Възраждане“. Не съм казал, че искам да емигрират, казах само, че никой не може да ги спре и в момента да го направят. Казах, че когато държавата плаща за даден специалист и го обучава като специалист, трябва да има правото да го задържи да работи някъде, където държавата прецени. Ако той си плаща сам образованието и специализацията, има моралното право да отиде да работи, където си иска. Голяма част от младите хора, които сега завършват, си представят, че завършват и стартират на някакви нечовешки заплати, каквито получават техните шефове на катедри. Ние имаме проблем със здравеопазването, защото в малките населени места няма лекари. Когато държавата плаща, би трябвало да може да ги изпраща за специализация при специалист из цялата страна и когато този специалист го учи съответния млад лекар да стане специалист, тогава той трябва да има договор с лечебното заведение, който да не може да наруши за следващите пет години", каза още Йорданов.
 
Представителите на областните и на общинските болници посочиха по време на заседанието, че в голяма част от областните болници нивата, заложени в последния КТД се достигат, но за общинските това е много трудно и те биха затворили вратите си.

Достойни заплати биха могли да се осигурят чрез възстановяване на законовото положение потребителската такса да е един процент от минималната работна заплата и това може да стане още утре, с решение на Министерския съвет, като по този начин в здравната система веднага ще влязат 50-100 млн лв., каза на заседанието Красимир Грудев, представител на Националното сдружение на частните болници. Други възможности за увеличаване на възнагражденията са чрез увеличаване на размера на здравната вноска, чрез заплащане от страна на държавата на пълния размер на здравната вноска за групите граждани, които тя осигурява, както и да се прецизират броят и причините за неосигурените лица в страната.

Общинските болници са едни от най-слабите звена в здравната система, каза по време на заседанието Ваня Григорова, председател на комисията по здравеопазване в Столична община. Вече година и половина не може да се сключи нов КТД, каза още тя и допълни, че Министерството на здравеопазването има ключова роля да мотивира работодателите да водят преговори. Григорова обърна внимание на начина на разпределяне на събраните в НЗОК средства, посочвайки, че когато има частни болници там, където има достатъчно общински, общинските се обезкръвяват. Вече знаем, че се строи нова частна болница в Столична община, която ще източи общинските, добави тя.

Утре, по време на кръгла маса, която ще се състои в Народното събрание, ще изкажем нашето мнение и различията, които имаме с парламентарните групи, каза пред журналисти Василена Димитрова, студент по медицина. Основните ни различия в мненията с политиците са относно формирането на основните възнаграждения, тъй като ние не сме съгласни, че КТД е работещ механизъм, добави тя. За идеята за обвързващ договор за специализантите по държавна поръчка Димитрова каза, че това не е практика в Швейцария и Германия. Разбирам техните аргументи за запазване на специалистите, които са обучени по държавна поръчка, но в много от болниците не се обявяват места за специализация по държавна поръчка.   

Млади лекари, специализанти и студенти по медицина, подкрепени от техни преподаватели, както и от организации на професионалисти по здравни грижи, организираха три протеста през последните три месеца с искане за достойно заплащане на труда им - три минимални работни заплати, за прозрачност при конкурсите за специализации, както и за подобряване на условията на труд.  

/АБ/

В допълнение

Избиране на снимки

Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.

Изтегляне на снимки

Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 09:34 на 04.07.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация