site.btaДодик: Нон-пейпърът на Франция и Германия ще задълбочи кризата в Босна и Херцеговина


Президентът на Република Сръбска Милорад Додик заяви днес, че нон-пейпърът на Германия и Франция, предлагащ санкции срещу федеративната единица и нейното ръководство, ще задълбочи кризата в Босна и Херцеговина, предаде регионалната телевизия Ен1.
„Вместо да съсредоточат енергията и волята си върху реалистична оценка на ситуацията, причините и последствията, както и върху опустошаването на вече крехкия демократичен капацитет от страна на международните участници, Германия и Франция поеха по директен път и предприеха действия със сила. Нито едното, нито другото исторически е довело до резултати в Босна и Херцеговина“, написа Додик в социалната мрежа Екс.
Неофициалният документ, т. нар. „нон-пейпър“, изпратен до членовете на Европейския съюз от Франция и Германия, призовава за изолация на ръководството на Република Сръбска, както и за въвеждане на санкции – финансови и наказателни – срещу тази босненска федеративна единица и нейните най-висши политически служители, отбелязва телевизията.
„Този нон-пейпър е задълбочаване на кризата, загуба на време и пари и пореден авантюристичен подход към Босна и Херцеговина“, написа още Додик в Екс.
Според медийни съобщения, в германо-френския документ се посочва, че конституционната криза в Босна и Херцеговина е „най-трудното предизвикателство към суверенитета, единството и функционалната и териториална цялост на Босна и Херцеговина през последните 30 години, от подписването на Дейтънското споразумение“.
В него се добавя, че действията и съдебните процеси, започнати в Република Сръбска след първоинстанционната присъда срещу нейния президент Милорад Додик, представляват „открити атаки срещу конституционния ред на Босна и Херцеговина“. Посочва се, че това се отнася до приетите закони, забраняващи дейността на съдебните институции на Босна и Херцеговина и Агенцията за разследване и защита (SIPA) на територията на Република Сръбска, приемането на проекта за нова конституция на РС, както и приемането на Закона за защита на конституционния ред на Република Сръбска и т.нар. Закон за чуждестранните агенти.
Той подчерта, че според него нон-пейпърът показва, че през тридесетте години, изминали от подписването на Дейтънското мирно споразумение, водещите страни от ЕС не са научили почти нищо за Босна и Херцеговина. Додик оцени, че „от погрешни предположения са направени погрешни заключения и мерките за „преодоляване“ на кризата в Босна не биха могли да бъдат нищо друго освен погрешни“.
Правителството на Република Сръбска, водено от Додик, инициира приемането на поредица от противоконституционни решения и закони, поради което прокуратурата на Босна и Херцеговина провежда разследване срещу ръководството на тази федеративна единица и е издадена заповед за арест на Додик, Стевандич и Вишкович, припомня РСЕ.
На 26 февруари съдът на Босна и Херцеговина осъди Додик на една година затвор и му наложи забрана да участва в политическия живот за срок от шест години за неподчинение на решенията на върховния представител на ЕС в Босна Кристиан Шмит.
Заради действия, които заплашват конституционния ред на Босна и Херцеговина, Германия и Австрия наложиха забрана за влизане в двете страни на Додик, Вишкович и Стевандич в началото на април.
Заедно с членове на семейството си и ключови политически сътрудници Додик вече е в списъка със санкции на Съединените щати, а санкции са наложени и от Обединеното кралство.
Дейтънското мирно споразумение, сложило край на войната в Босна (1992-1995 г.), обособи в страната две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина (мюсюлманско-хърватска федерация), където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация. Спазването на споразумението се следи от върховен представител на международната общност.
/ВН/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина