site.btaБюлент Кълъч: Трусовете опустошиха Газиантеп, няма вода и храна, но децата ми са живи


Разрушенията в турския град Газиантеп, след земетресението, са изключително тежки. Сградите са неустойчиви и се налага оцелелите да нощуват навън, в студа. Снощи там градусите са били около -10. Това казаха пред БТА Йълдъз Мусин и съпругът ѝ Бюлент Кълъч, който е от Газиантеп - един от най-засегнатите градове в Турция след трусовете. Мъжът живее вече над 15 г. в Шумен и е бивш журналист. По думите му, наличните помощи в момента и палатките все още не успяват да достигнат до всички, които имат нужда от такива.
Бюлент научава за земетресението в 4:18 ч. сутринта вчера, минути след първия силен трус. Той е баща на три деца, които имат свои семейства в Турция. Освен това, в засегнатия град живее и 75-годишната му майка, както и други негови близки и роднини.
Единият му син е баща на 6-месечно бебе.
„Всички са живи, дъщеря ми има свои деца, в злополучната нощ е била сама, защото съпругът ѝ е полицай и е бил нощна смяна. Когато усетила земетресението, взела деца и излязла на улицата – боса и гола, само с децата. Забравила си телефона и в началото не можех да се свържа с нея, до обяд нямаше връзка с нея… Сега трите ми деца са заедно, със семействата си, с внуците. Успях чрез приятел от детството да намеря място, където да нощуват и да се редуват, поне един от тримата да си зарежда телефона, за да се чувам с тях. Последно говорихме преди около половин час. Лошото е, че нямат храна и вода в момента, не се знае кога до тях ще стигне помощ. Няма хляб, няма фурна, нищо. Изкарали са деня на бисквити“, разказаха още Кълъч и съпругата му Йълдъз.
Сградата, в която близките на Кълъч успяват да изкарат първата нощ, след най-тежкото за века в Турция земетресение, е постройка, наподобяваща фабрика.
„Мястото е претъпкано, всички са се наредили един до друг, препълнени са помещенията“, става ясно от думите на семейството в Шумен.
Част от хората са изкарали вчерашния ден в колите си. Постройките, в които живеят близките на Бюлент, не са се разрушили, но остават недостъпни заради евентуален риск от срутване.
Газиантеп е град с население близо три милиона души. Сред засегнатите в него обекти е и крепост на около 2000 г.
/ЙК/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text