site.btaСънародничката ни Анета де ла Мар Икономова от Колумбия ще представи две свои книги на 10 юли в София
Книгите „Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и „Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“ на българката, живееща в Колумбия, д-р Анета де ла Мар Икономова ще бъдат представени в София на 10 юли 2025 г. (четвъртък). Събитието, което ще бъде модерирано от д-р Веселина Василева, е планирано да се състои в книжарница галерия „НБУ в центъра“ и да започне в 17:00 ч. Това съобщиха за рубриката „БГ Свят“ на БТА от екипа на Нов български университет (НБУ), допълвайки, че книжните премиери се организират с подкрепата на департамент „Политически науки“.
„Темите на книгите засягат актуални проблеми, свързани с пандемията от КОВИД-19 и болезненото напомняне за това как едно инфекциозно заболяване може да опустоши цели популации, да съсипе икономики и да задълбочи социалните неравенства в един глобализиран свят. Почти 100 години преди коронавируса, възникнал в Ухан през 2019 г., грипна пандемия причинява голяма криза, на която обаче е обърнато малко внимание поради друго събитие, което разтърсва света и привлича вниманието на всички: Първата световна война (1914-1918)“, разказаха от НБУ и отбелязаха, че „остротата на темата ще свърже почти подобни ситуации с днешния свят и по отношение на войните, мобилността, териториалността на държавите, представяйки проблемите на колумбийско-венецуелската граница“.
От споделената информация научаваме още, че сънародничката ни Анета де ла Мар Икономова е завършила история в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, магистър е по латиноамериканска литература от института „Каро и Куерво“ в Богота и е защитила докторска дисертация на тема „Съжителстване между индианци и испанци по време на завладяването на Америка“ в Нов български университет. Към настоящия момент д-р Икономова е историк, международен анализатор на Латинска Америка и преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота.
Организаторите подчертаха, че литературното събитие е с отворен достъп и „добре дошли са всички, интересуващи се от съвременна история, международни отношения, Латинска Америка и глобални предизвикателства на нашето време“.
/ИКВ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина