site.btaВъпрос на възпитание: Родителите можем много повече, казва Мариела Станулова преди началото на „Академия за родители“ на открито


“Академия за родители” се завръща след двугодишна пауза и освен, че се провежда на открито в Южния парк зад музея “Земята и хората”, ще продължи и през целия уикенд - два дни в рамките на Sofia Summer Fest. На въпрос на БТА може ли възпитанието в семейството да предотврати част от зачестилите пътни инциденти в страната, Мариела Станулова, която е от основателите на академията, отговаря категорично: “Абсолютно може, стига да се подкрепят родителите. Истината е, че родителите сме адски неподкрепени”, смята тя и добавя, че тъкмо това е причината да създаде “Академия за родители”: “Защото е много хубаво, че съм обикаляла света, че имам висше образование и т.н., но реалността е, че в момента, в който ми връчиха бебето, аз нямах никаква представа какво да правя, абсолютно никаква представа“.
Станулова е финансист и майка, когато криволичи по тротоара с бебешка количка заради поредния неправилно паркиран автомобил през 2014 г., и така всъщност предприема първите стъпки към инициирането на “Академия за родители”. Дебютното събитие е осъществено през 2015 г. и до момента идеята за академията остава една и съща - да създава възможност за среща между водещите специалисти и организации с родителите чрез събития, по време на които експертите да споделят опита си, и по този начин да подпомогнат всички настоящи майки и бащи. Според статистиката на parentacademy.bg организираните събития вече са над 35, представените организации - над 200, а приобщените семейства - над 25 хиляди. Основните посетители на „Академия за родители“, по думите на основателката, са бременните, защото за тях има много практически работилници, така че да се подготвят за раждането и първите грижи за детето. “Освен тях имаме и много детски работилници, тъй като сме наясно, че родителите с по-големи деца няма къде да ги оставят и много често ги водят със себе си на подобни събития, така че, докато родителите могат да слушат лекции или да говорят със специалисти, за децата има най-различни занимания, с които да се забавляват”. Децата са предимно на възраст до седем години.
Благодарение на ковид ограниченията в изминалите две години от екипа на академията полагат извънредни усилия да реализират обученията онлайн и сега, като оставят минусите, казват, че COVID-19 им е помогнал да достигнат до много хора извън София. Осъзнават, че хората извън столицата и големите градове на България страдат най-силно от дефицит на информация в областта, затова се стремят и към тези родители, които са по-отдалечени: “Ние ще продължим с онлайн обучение, заявява Мариела Станулова, така че да подкрепим нашата общност и родителите, които искат да стават по-добри родители”.
Информацията за правилното възпитание е като здравната превенция - необходимо е да има повече организации, повече специалисти да споделят своите знания, казва Станулова, за да могат родителите да са подготвени предварително, а не, когато вече имат проблем, не, когато детето вече е агресивно.
Повечето “училища за родители” обаче са насочени към бременните и подготвят за раждането. Нататък родителите са адски неподготвени, добавя Станулова. Някак си се очаква, че те трябва да знаят. Ами, не, не знаят, казва тя и обяснява едно по едно - всъщност повечето родители, ако не знаем, копираме това, което нашите родители са правили, просто защото никога не сме виждали в живота си никакъв друг модел и, съответно, колкото и като тийнейджъри да повтаряме, че никога няма да станем като мама и тате, всъщност точно това се получава. Ако не се научим и ако не видим защо и как нещата са се случили в нашето детство, ние искаме ли така да се случват, какво можем да променим и какво – не, ние просто повтаряме едни и същи модели, така че, със сигурност, родителите можем много повече, просто ни трябва подкрепа, казва Станулова.
Досещаме се, че след като сме стигнали до тази крайна, в последно време - летална, точка, по пътя вече сме допуснали предостатъчно грешки и занапред ще бъде нужна още повече работа. Въпреки това, след първите седем години на академията, наблюденията на Мариела Станулова показват, че родителите сега спрямо тогава се вълнуват повече по темата „възпитание“, осъзнават важната роля на първите седем (или три, в зависимост от школата) години и полагат повече усилия. Проблемът, с който повечето съвременни родители се сблъскват, е, че “ако доскоро нямаше достатъчно информация, сега има твърде много и всъщност повечето родители са объркани, тъй като препоръките валят от едната крайност до другата и родителят има много сложната задача да прецени кое е правилното за него и неговото семейство”.
Истината е, че няма общовалидно правило за избор на точен съвет, защото отговорите са различни и индивидуални. Ако за едно семейство работи едно, то няма да проработи за друго, и, обикновено, когато в академията звънят с „Добър ден, моля ви се, кажете ми кой психолог ще ми реши проблема“, оттам отговарят: „Добър ден, препоръчваме ви тези хора, изгледайте youtube видеата и вижте с кого говорите на един и същи език“. Дори и да предложат например идеалния психолог, “ако родителят по някаква причина не може да го разбере или не го харесва, ще им е много трудно да работят заедно в полза на детето”, казва Станулова и добавя: “Винаги ги съветваме да гледат повече и да се информират, преди да тръгнат да обикалят специалисти, за да бъдат подготвени”.
Днешната покана на “Академия за родители” на открито е за два наситени и ползотворни семейни дни, в които заедно със специалисти, организации и творчески школи да учим нови неща, да се забавляваме и бъдем заедно със семействата си, казват организаторите, като напомнят, че с родителите са добре дошли също децата, бабите, дядовците, приятелите.
Следващото събитие на академията - “Фамилатлон”, ще бъде през септември и е посветено на по-големите деца, майките и бащите, които искат да опитат различни спортове и активности заедно, като семейство.
/ПП/
news.modal.header
news.modal.text