site.btaПреди 23 години в Япония поставят нов световен рекорд с издигането на въздушен балон на 53 км височина


Преди 23 години в Япония успяват да издигнат въздушен балон на рекордната височина от 53 километра, като така надминават американския рекорд, поставен през 1972 г. За рекордите с балони, опитите за околосветско пътешествие и може ли да се лети с балони с хелий, като във филм, разказват архивите на БТА, в които могат да се прочетат любопитни подробности, публикувани в емисиите „Забава и знание“ и „Международна информация“:
Въздушен балон се издигна на рекордните 53 километра
Токио, 23 май 2002 г. /БТА/ В Япония бе установен нов световен рекорд – въздушен балон се издигна на 53 км височина, предадоха световните информационни агенции.
Успехът на изпитанията с балона, конструиран от специалисти от Научноизследователския институт за астронавтика и изследване на космоса, са надминали всички очаквания. Изследователите са планирали творението им да достигне 52 км височина и по този начин да подобри рекорда на американците, които през 1972 г. успяха да издигнат балон на 51,8 км над Земята.
Според японските експерти техният полиетиленов балон с диаметър 50 метра може да издържи дълго на ниски температури и да се използва успешно за научни цели, например за наблюдаване състоянието на озоновия слой. Сега за това се използват ракети, но тяхното изстрелване е около 10 пъти по-скъпо.
Освен това напълненият с горещ въздух балон остава много по-дълго време в небето, защото снижаването му става бавно.
Японските учени вече се подготвят за нови изпитания. Те обещават този път балонът им да достигне и може би дори да надмине 55-километрова височина.
Друг рекорд поставя британско-швейцарски екипаж още в края на 90-те години:
Въздушният балон „Брейтлинг Орбитър 2“ счупи рекорда по продължителност на полета
Женева, 6 февруари 1998 г. /БТА/ Въздушният балон „Брейтлинг Орбитър 2“ на швейцареца Бертран Пикар счупи днес рекорда по продължителност на полета без зареждане, съобщи АФП. Предишното постижение е 9 дни, 3 минути и 44 секунди и принадлежи на американеца Дик Рътън от 1986 год. Бертран Пикар и спътниците му прелетяха над Бенгалския залив и ще кацнат тази нощ в района на бирманската столица Рангун.
Балонът излетя на 28 януари сутринта от швейцарските Алпи, които са на 8000 км. от Бирма.
По-късно е направен успешен опит за необичайно пътешествие със съвсем различен вид балони :
Американец прелетя над Ламанша с помощта на балони с хелий
Париж, 28 май 2010 г. /БТА/ Както в сцена от триизмерния филм „В небето“ на студиата „Пиксар“, американецът Джонатан Трап се издигна във въздуха и прелетя над Ламанша носен от многоцветни балони с хелий, съобщиха Франс прес и Асошиейтед прес.
Беше прекрасно, заяви той, след като се приземи във Франция. Рекордният му полет – около 100 км между Ашфорд в графство Кент и околностите на Дюнкерк, бе осъществен с помощта на 55 балона с хелий, свързани един с друг. Той продължи около 5 часа.
След като установи, че се намира над френска територия, 36-годишният Трап от Северна Каролина преряза връзките на няколко балона, за да се приземи.
Това е първото прелитане над толкова голямо водно пространство при подобни обстоятелства, каза той. Предварително взех мерки, за да намаля рисковете, допълни Трап.
В анимацията „В небето“, излязла по екраните миналата година, старец решава да издигне във въздуха собствения си дом, за да избегне разрушаването му, за което настояват агенти по недвижимите имоти.
Джонатан Трап прави и още по-смел опит три години по-късно – за пътешествие над Атлантическия океан, но той не завършва успешно:
Американец тръгна на пътешествие над Атлантическия океан с грозд от 370 балона
Ню Йорк, 13 септември 2013 г. /БТА/ Джонатан Трап, програмист от американския град Роли,щата Северна Каролина, се отправи на необичайно пътешествие над Атлантическия океан с грозд от 370 надути с хелий балони, предадоха световните агенции.
Преди него никой не е предприемал подобно приключение. Трап се издигна във въздуха в град Карибу, щата Мейн, и се надява да се приземи в Западна Европа. Според специалистите много е трудно да се прогнозира точното място на кацането. 39-годишният пътешественик може да завърши полета си в най-различни точки - от Исландия до Мароко. Въздухоплавателят планира да преодолее разстояние от 4000 километра за шест дни.
„Аз трябва да уловя трансатлантическите въздушни потоци и да се прехвърлям на тях като на конвейер, сподели приключенецът. Ако падна във водата, няма да мога отново да се издигна във въздуха.“
Кошницата, която е прикрепена към грозда с балони, трябва да опази живота му в случай, че се приводни в океана. За да набира височина, пътешественикът ще изхвърля от борда баласт, а за да се спуска по-ниско, ще трябва да се избавя от излишни балони.
Наставник на Трап е бившият американски военен пилот Джо Китингър. През 1984 година той пръв в света прелетя на въздушен балон през Атлантическия океан.
През 2010 година Трап стана първият човек, прекосил Ламанша, с помощта на грозд балони, надути с хелий, припомнят агенциите.
***
Американецът, който искаше да прекоси Атлантика с балони, не успя да постигне целта си
Йорк Харбър, Ню Фаундленд, 14 септември 2013 г./БТА/Американецът Джонатан Трап, който се опита да прекоси Атлантическия океан с помощта на стотици балони с хелий, не успя да постигне целта си и се приземи в Ню Фаундленд, Канада. Оттам той написа във Фейсбук: „Това не ми прилича на Франция“, предаде Асошиейтед прес.
Канадската радио и телевизионна компания Си Би Си съобщи, че с хеликоптер е прибрала Трап от отдалечената местност, където е кацнал предната нощ. Пред канадската телевизия ентусиастът каза, че Ню Фаундленд наистина не е дестинацията, за която е бил тръгнал, но все пак е преживял истинско приключение, защото приключението не е това, което планираш, а това, което наистина ти се случва.
Програмистът от американския град Роли, Северна Каролина, потегли от щата Мейн на необичайно пътешествие над Атлантическия океан, разчитайки на грозд от 370 надути с хелий балона. В четвъртък вечерта местно време обаче той е бил принуден да се приземи недалеч от Йорк Харбър, след като установил, че има проблем с контрола на балоните. Придвижването му е било следено с радар от канадските власти(...)
По данни на енциклопедия „Британика“ първото свободно излитане с пилотиран балон през 1783 г., когато двама французи се качили в плетена кошница, окачена на основата на красиво украсен, облицован с хартия памучен балон. Балонът, пълен с въздух, загрят от горяща слама, носил мъжете във въздуха за малко повече от 20 минути над Париж. Събитието направило дълбоко впечатление по това време. Оттогава са се появили дирижабли, планери, самолети, хеликоптери, ракети и космически кораби, но балоните продължават да се използват за отдих, спорт и научни изследвания, се посочва в информацията на енциклопедия „Британика“.
/ДС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина