site.btaБелга: Антверпен подкрепя занаятчийския добив на диаманти в Демократична република Конго с блокчейн и слънчева енергия


„ДжемЛайтбокс“ (GemLightbox) от Антверпен пристига в Кананга - град с близо два милиона жители в Демократична република Конго (ДРК) - през последната седмица на юли. Оборудването - лайтбокс, направен за 360-градусова фотография и видеоклипове на бижута, ще се използва от шест минни кооперации на дребни копачи на диаманти като първа стъпка от пилотен проект за блокчейн, наречен „ОриджемА“ („OrigemA“). Това предаде специално за БТА белгийската агенция Белга.
„Преди две седмици изпратих малко оборудване до ДРК, което ще бъде доставено на една от кооперациите за проба“, казва Карен Рентмистърс, мениджър за връзки с индустрията в Световния център за диаманти в Антверпен.
През май „ОриджемА“ постави началото на сътрудничеството си с Министерството на мините на ДРК, с неправителствената организация DDI@RESOLVE и с технологичната компания „Евърледжър“ (Everledger) с няколко амбициозни цели: насърчаване на изграждането на мира в района; честна търговия в диамантния сектор; подобряване на социално-икономическата ситуация в конгоанските села; увеличаване на равнопоставеността на жените при работа и обучение за устойчивост на околната среда.
„През следващите няколко седмици ще инсталираме система за слънчева енергия за поддържане на батерии и компютри и сателитни антени VSAT за интернет връзка. След това можем да проследим диаманта от мината до точката на продажба“, казва Алидор Мвамба, мениджър в неправителствената организация DDI@RESOLVE.
Проектът има за цел да допринесе за изсветляването и проследимостта на добитото от дребни копачи на диаманти чрез използването на блокчейн технология. Световния център за диаманти в Антверпен си партнира с базираната в Лондон „Евърледж“, за да гарантира, че проектът може да бъде изпълнен дори в много отдалечени региони.
„Ако имате кооператив, който се намира на шест часа път с кола от центъра на Катанга и трябва да го пуснете в интернет, това трябва да е технология с много нисък праг, достъпна като цена и наличност, за да могат да го поддържат. Това са някои от предизвикателствата, върху които работим в момента“, обяснява Карън.
След това снимките с диаманти се добавят към системата, следвайки определени норми. „ДжемЛайтбокс“ ни позволява да правим изображения на диаманта от различен ъгъл. След това можем да ги поставим в блокчейн платформата, като добавим неговите характеристики и изображения“, уточнява Алидор.
В Демократична република Конго се добиват близо 70% от диамантите в света, открити от дребни копачи. Неформалният характер на сектора означава, че той е особено уязвим към нарушения на правата на човека, корупция и незаконна търговия.
„Не можем да се справим с проблема с укрепването на мира без икономическото възстановяване“, подчертава Алидор. „Целта е да имаме по-добра, справедлива търговска цена за продукцията на кооперациите. Със сигурност, когато получават справедлива цена и възнаграждение, това повлиява положително върху живота им“, уточнява той.
Световния център за диаманти в Антверпен добавя, че чрез подобряване на знанията и пазарното сертифициране на дребните копачи на диаманти, „ОриджемА“ може да им попречи да попаднат в капана на мрежи или прекупвачи, които се възползват от тяхната бедност и липса на средства.
(Новина, избрана от белгийската агенция Белга за публикуване от БТА без намеса в текста съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
/ЕЩ/
news.modal.header
news.modal.text