site.btaМинистерският съвет одобри 17 млн. лв. допълнително за изграждане на първата фаза на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци


Допълнителни разходи в размер на 17 млн. лв. по бюджета на Министерството на енергетиката за 2025 г. одобри на днешното си заседание Министерският съвет. Средствата са предназначени за Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" за финансиране на изграждането на фаза 1 на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци, съобщиха от правителствената пресслужба.
С отпуснатите средства ще се увеличат разходите по "Политика в областта на устойчивото и конкурентоспособно енергийно развитие", бюджетна програма "Сигурност при енергоснабдяването и при управлението на радиоактивни отпадъци и извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения".
От МС допълват, че изграждането на Национално хранилище за радиоактивни отпадъци е задължение на България по силата на Директива 2011/70/ЕВРАТОМ за създаване на рамка на Общността за отговорно и безопасно управление на отработено ядрено гориво и радиоактивните отпадъци. Съгласно чл. 4, параграф 1 от Директивата държавите членки създават и поддържат национални политики за управление на отработено гориво и радиоактивни отпадъци. Всяка държава членка носи крайната отговорност за управлението на отработено гориво и радиоактивни отпадъци, генерирани в нея. Посочената директива е транспонирана в българското законодателство със Закона за безопасно използване на ядрената енергия.
БТА припомня, че в края на декември 2024 г. служебният министър на енергетиката Владимир Малинов заяви, че с подписването на споразумение между държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" и Американската агенция за търговия и развитие (USTDA) не се определя бъдещето на съоръженията за съхранение на отработено ядрено гориво и радиоактивни отпадъци. Това той подчерта по време на брифинг в Министерския съвет след подписването на четири споразумения с американската агенция, едно от които е именно с предприятието "Радиоактивни отпадъци".
"Ще извършим проучване с помощта на най-добрите експерти в света, за да видим дали има подходящи геоложки структури на територията на страната за създаване на такова хранилище, както и ще бъдат определени критериите, на които потенциално биха могли да отговарят такива структури на територията на България", каза тогава министър Малинов.
/ВЙ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина