site.btaТрябва да търсим конструктивен диалог за развитието на София, а не да дълбаем бездни помежду ни, заяви председателят на СОС Георги Георгиев

BOBSTH 07:29:31 25-11-2021
RM0727BO.001
Столичен общински съвет - Георги Георгиев - интервю

Трябва да търсим конструктивен диалог за развитието на София, а не да дълбаем бездни помежду ни, заяви председателят на СОС Георги Георгиев


София, 25 ноември /София Господинова, БТА/
Поех поста на председател на Столичния общински съвет с убеждението, че трябва да градим мостове и да търсим конструктивен диалог за развитието на София, а не да дълбаем бездни помежду ни. Такива, уви, има вече твърде много в обществото ни, заяви в интервю за БТА председателят на Столичния общински съвет /СОС/ Георги Георгиев. Според него трябва да се промени представата за политиците в България. Искам да върнем качествения дебат в градския парламент, от който да се раждат правилните решения за развитието на София, посочи Георгиев.
Той е на мнение, че политиката не трябва да е средище за професионални безработни. Моята професия е не председател на СОС, а адвокат, преподавател съм в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
Като основни предизвикателства в работата си като председател на СОС Георги Георгиев поставя пандемията от COVID-19 и покачването на цените на всички стоки и услуги. Над 250 процента е увеличението на разходи за ел. енергия на метрото и електротранспорта на Столичната община. Извънредното поскъпване на природния газ ни принуди спешно да търсим решение, така че "Топлофикация София" да избегне финансовия колапс, отбеляза Георгиев. Той очаква незабавна реакция от новото правителство.
Изготвихме цялостна реформа на регулацията за поставяне и премахване на преместваеми обекти. Мой приоритет е да не си измисляме самоцелни правила, а работещи механизми за контрол. До няколко седмици ще ги представим, съобщи Георги Георгиев.
Той посочи, че повишение на цената на превозните документи няма да има. Работим по новата тарифна политика, която да съответства на системата за електронно таксуване, която вече работи в целия градски транспорт. Не се планира и повишаване на данъците в София. Размерът на такса "смет" през 2022 г. също няма да се променя, информира председателят на СОС.
Георгиев информира, че съвсем скоро ще бъде представена нова наредба за употребата на пиротехнически средства на територията на Столичната община. Над 5000 са децата със специалния потребности, за които, според специалистите и родителите, гърменето на пиратки и всякакви бомбички предизвиква огромни притеснения и тормоз. За някои тях дори звукът от прахосмукачката вкъщи е стресиращ, какво остава за безразборните мини експлозии за увеселителни цели, посочи Георгиев. Създадохме една работна група със съветници от всички партии и благодарение и на колегите ми д-р Веселин Милев и Ваня Тагарева и моя екип за няколко седмици проучихме законодателството, опита на другите държави в ЕС и проведохме консултации с различни специалисти и МВР, написахме наредбата и предстои да я представим публично, информира Георгиев.

Следва цялото интервю:

Въпрос: В края на септември бяхте избран за председател на Столичния общински съвет. Каква е мотивацията Ви за този пост и с какво смятате, че ще сте полезен за развитието на града?
Отговор: Поех поста на председател на Столичния общински съвет с убеждението, че трябва да градим мостове и да търсим конструктивен диалог за развитието на София, а не да дълбаем бездни помежду ни. Такива, уви, има вече твърде много в обществото ни. У нас традиционната представа за политиците е за хора, които спорят в телевизионни студиа и с това сякаш се изчерпва приносът им. Това трябва да се промени - в общината се занимаваме с реални проблеми от ежедневието на хората и ще сме полезни само ако наистина ги решаваме, вместо да се ограничим до говорене и взаимни обвинения.
Звучи доста приповдигнато, но истината е, че искам да върнем качествения дебат в градския парламент, от който да се раждат правилните решения за развитието на София. Млад съм, имам енергия и желание за работа и вярвам, че ако човек иска нещата да се променят към по-добро, трябва да даде от времето си, знанията и уменията си. Винаги съм смятал, че политиката не трябва да е средище за професионални безработни, които не могат да кажат от какво всъщност си изкарват прехраната освен да са професионални критикуващи. Моята професия е не председател на СОС, а адвокат, преподавател съм в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски", образованието ми - юридическо и именно като такъв искам да дам своя принос за развитието на столицата и решаването както на големите проблеми на града, така и на индивидуални казуси - справедливо и в обществен интерес.
Въпрос: Какви са основните предизвикателства, пред които сте изправен като председател на СОС?
Отговор: Това са предизвикателствата, пред които сме изправени всички в това трудно време - пандемията от COVID-19, покачването на цените на всички стоки и услуги. В последните близо две години сериозно пострада градският транспорт, където отчитаме огромен спад на приходите от пътуване. От една страна трябва да намалим разходите, без да влошаваме качеството на услугата. От друга страна обаче, тези разходи главоломно растат - над 250 процента е увеличението на разходи за ел. енергия на метрото и електротранспорта ни. Освен това извънредното поскъпване на природния газ ни принуди спешно да търсим решение, така че "Топлофикация София" да избегне финансовия колапс. Очаквам незабавна реакция от новото правителство по този въпрос - ние сме дали идеи за решение на служебните министри, но тъй като те са в правомощията на държавата, освен да искаме срещи и поставяме въпроса на тях, не можем да направим много. Накратко, искаме същите компенсации както за частните фирми - не е справедливо общинското дружество да не се ползва от подкрепата за тях.
Важна новина е, че приемаме план за модернизация на дружеството и изграждане на нови мощности, изготвен от водещи световни компании с помощта на американската правителствена агенция за търговия.
Една от най-тежките теми, по която лично работя, е новите правила за поставяне на преместваемите обекти. Изготвихме цялостна реформа на регулацията за поставяне и премахване на преместваеми обекти, вече проведохме обсъждания с бизнеса и се съобразихме с част от техните предложения. Мой приоритет е да не си измисляме самоцелни правила, а работещи механизми за контрол. До няколко седмици ще ги представим. Работим активно и по въвеждането на нискоемисионни зони - тоест, ограничаването на движението в широкия център на най-замърсяващите автомобили. Това са бавни и продължителни процеси, които ще имат много голям дългосрочен ефект върху облика на града ни.
Въпрос: Повишаването на цените на електричеството и на природния газ поставят редица предизвикателства пред общинските дружества и особено на градския транспорт, който още през миналата година отбеляза спад в приходите заради кризата с коронавируса, както и Вие отбелязахте. Очаква ли се повишаване на цената на превозните документи през 2022 година?
Отговор: Повишение на цената на превозните документи няма да има. Работим по новата тарифна политика, която да съответства на системата за електронно таксуване, която вече работи в целия градски транспорт. Как ще се пътува за време и какъв да е времевият билет - за 30, 60 минути или и двете опции, ще решим на база на анализите на пътникопотока, натовареността на линиите и предпочитаните превозни документи през последните години. Доколкото разбирам от колегите има консенсус да се заплаща за време. Лично аз активно работя по темата и в рамките на следващия месец ще представим цялостна концепция за новата тарифна политика. Правим си и сериозни разчети, разбира се. Поставил съм крайни срокове на експертите ни и сме на финалната права вече.
Въпрос: Предстои да бъде подготвен и приет бюджетът на Столичната община за 2022 г.? Какви ще бъдат акцентите в него?
Отговор: Екипът на кмета Фандъкова вече финализира проекта за бюджет, който предстои да бъде представен пред общинските съветници, както и обсъден с гражданите. Приоритетите на града са традиционно ясни. На първо място трябва да си даваме сметка колко тежка е ситуацията с коронавируса. От началото на пандемията всички ние се намираме в една все по-усложняващата се икономическа обстановка и все по-голяма необходимост от затягане на коланите. В бюджета ще обезпечим градския транспорт, въпреки че имаме споменатия вече ръст на разходите за ток и над 35 процента спад на приходите от продажба на превозни документи. Залагаме и повече средства за почистване, тъй като си даваме сметка, че от качеството на въздуха в София не може да бъде спестявано. Накратко - спасяване на градския транспорт, увеличаване на парите за почистване на града и строителство на големите инфраструктурни обекти, с които ще модернизираме и свържем големите пътни артерии, за да облекчим трафика.
Въпрос: Как ще коментирате решението на Софийския градски съд за това, че Столичната община е допускала системно превишаване на фините прахови частици?
Отговор: Добре е съдебното решение да бъде прочетено внимателно - в него има много примери за всичко, което общината е свършила дотук за решаване на този сериозен проблем и затова съдът отхвърля голяма част от исковете срещу общината. За частта, в която общината е осъдена - предписани са мерки, които и сега се изпълняват, и преди да се постанови това решение.
Въпрос: Предвижда ли се повишаване на местните данъци и такси от догодина?
Отговор: Размерът на такса "смет" няма да се променя. В същото време с внесения проект на план-сметката за чистотата се залагат повече средства, с които да осигурим повече миене на улиците през следващата година. С 38 процента се увеличават площите за миене, което е част от мерките на общината за по-чист въздух. За бизнеса сме предоставили възможност да избере начин на заплащане - за заявеното от тях количество или чрез пряко договаряне с фирма за събиране и извозване на отпадъците. Нямаме предложения за вдигане на данъци в София през следващата година. Не мисля, че във време на здравна и икономическа криза е време да увеличаваме данъците, макар че бюджетът е поставен на огромни изпитания с увеличаващите се разходи за градски транспорт.
Въпрос: Какво е мнението Ви относно идеята за придобиване от държавата на дялове от "Топлофикация София" заради дългове й към "Булгаргаз"? Как отговаряте на критиките, че "Топлофикация" трупа дългове заради лошо управление на Столичната община?
Отговор: "Топлофикация София" изпълнява изключително важни обществено-социални функции. Според мен "Топлофикация" е най-трудното за управление дружество в държавата поради регулаторния капан, в който е попаднало, а именно определяне на цената на входа и на изхода от държавата. Ако вие произвеждате хляб и държавата ви определя цената, на която ви продава брашното, обаче ви казва и на колко може да продавате изделията си - какво точно може да направите вие, когато крайната цена ви е два пъти по-ниска от себестойността на вложените продукти. Искам да помоля колегите, които критикуват за лошо управление дружеството, да ми дадат конкретни примери и ще взема незабавно мерки. Ако обаче се говорят общи фрази и изтъркани клишета, не мисля, че това ще помогне на дружеството. Подчертавам, че проблемите са два - единият е старото оборудване, което трябва да се замени с ново и от което дружеството ще печели чрез продажба на електрическа енергия от новите мощности. За него приемаме плана за модернизация. Вторият е регулаторен - примерът с производството на хляб, който дадох. От него в момента няма измъкване, защото държавата чрез КЕВР определя "правилата на играта".
Въпрос: Докъде стигна идеята Ви за ограничаване на използването на пиротехнически средства на територията на града?
Отговор: Преди година ми обърнаха внимание на този въпрос и организирах една инициатива за ограничаване на използването им. Вече като председател на общинския съвет още през първия месец организирах срещи с представители на различни засегнати и заинтересовани групи - родители на деца от аутистичния спектър, психолози, здравни специалисти и организации за защита на животните. Оказа се, че проблемът е огромен по своя мащаб - над 5000 са децата със специалния потребности, за които, според специалистите и родителите, гърменето на пиратки и всякакви бомбички предизвиква огромни притеснения и тормоз. За някои тях дори звукът от прахосмукачката вкъщи е стресиращ, какво остава за безразборните мини експлозии за увеселителни цели. Благодарен съм на моите колеги от групата на ГЕРБ-СДС в общинския съвет, с които изработихме правила, които ще представим другата седмица. Създадохме една работна група със съветници от всички партии и благодарение и на колегите ми д-р Веселин Милев и Ваня Тагарева и моя екип за няколко седмици проучихме законодателството, опита на другите държави в ЕС и проведохме консултации с различни специалисти и МВР, написахме наредбата и предстои да я представим публично.
В момента организираме и информационна кампания за вредите от използването на пиротехнически средства, заснемаме и клип. Длъжници сме като общество на всички, които страдат от този непознат в западните държави феномен и сме готови с решение, за което вече имаме подкрепата и от другите политически сили. Целта ни е да подредим града.



/РУМ/

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 06:03 на 25.07.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация