site.bta“Да, България” предлага 60% от приходите на ЦГМ за платено паркиране да отиват за нови паркинги, велоалеи, озеленяване и благоустрояване на кварталите


Общинските съветници от ПП-ДБ Бойко Димитров и Симеон Ставрев внесоха доклад, с който предлагат Центъра за градска мобилност да се лиши от 60% от приходите си за платено паркиране в полза на София и изграждането на нови паркинги, велоалеи, озеленяване, мерки за пътна безопасност и благоустрояване на кварталите. Двамата са част от ръководството на “Да, България”.
“Към момента ЦГМ взима 100% от приходите и парите потъват в черна дупка. Нашето предложение е 60% от средствата за платено паркиране да се оползотворяват от Столична община за изграждане на нови паркинги и велоалеи, за повече пътна безопасност и озеленяване, както и за благоустрояване на кварталите”, заяви Симеон Ставрев, който е част от Комисията по транспорт и пътна безопасност в СОС. Преди седмица именно Ставрев алармира, че във ватманските кабинки на старите трамваи се монтират домашни климатици за 10 000 лв. след обществена поръчка на “Столичен електротранспорт” на цена в пъти над пазарната.
Ставрев и Димитров предлагат изменение на проекта на договор между СО и ЦГМ с аргумент, че настоящата уредба противоречи на принципите на добро финансово управление, публичност и ефективност. Представителите на “Да, България” подчертават и липсата на нормативна обосновка, която да оправдае предоставянето 100% от парите за платено паркиране на външен оператор, пък бил той и общинско дружество.
“По икономическата рамка за 2025 приходите от паркирането са почти 47 млн. лв., с над 2 милиона повече от 2024. Отделно ЦГМ получава възнаграждение по чл. 9.1.1 и чл. 9.1.2 от настоящия договор, като за 2025 то е 29.3 млн. лв., а за 2024 -28.5 млн. лв. Исторически, разходите на ЦГМ за осъществяване на възложените му дейности в последните години са около 43 млн. лв. Очевидно е, че с парите от паркирането се подпомагат разходи на дружеството, които са свързани с градския транспорт. Дори и техният процент да се намали, пак ще бъдат покривани общите разходи за паркиране и градски транспорт на ЦГМ. Също така ще се стимулира ефективността и отчетността на дружеството”, посочва Ставрев.
“Практиката в редица водещи европейски градове потвърждава този подход: във Виена, Амстердам и Берлин приходите от платеното паркиране се администрират като общински ресурс, който се връща за развитие на градската мобилност, докато операторите получават финансиране според реално извършените дейности по управление и контрол”, допълва Димитров.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина