site.btaДържавен културен институт към Министерство на външните работи: Покана за откриване на изложбата „Високи гласове“ – 20 години Държавен културен институт


Високи гласове
Изложба, отбелязваща 20-годишнината от създаването на Държавния културен институт
С произведения на Александър Лазарков, Алла Георгиева, Валентина Шара, Дина Стоев, Иво Бистрички, Камен Стоянов, Красимира Буцева, Снежанка Михайлова, Стоян Дечев и Оливия Михалтиану, Юлиян Табаков
Куратор: Владия Михайлова
Изложбата е представена в Галерия Куб - Топлоцентрала и Националния музей „Земята и хората“
08.05 - 31.05.2025
Откриване: 08.05.2025 18:00 Галерия Куб - Топлоцентрала
Десетилетията на човешки прогрес, технологичен напредък, научни открития, изобилие и нарастващ комфорт на живот родиха сякаш и безгранично консуматорство, катастрофална експлоатация на ресурси, психологически разстройства на личността и дълбока самота. Тревожността и отчуждението, с които много от нас живеят свидетелстват за разкъсването и загубата на връзките между хората, така както и на целокупното човечество спрямо другите същества и природата.
Изложбата „Високи гласове“ се случва в контекста на конфликтното настояще и кризите на съвременността. Тя се връща към първични права и неотменими реалности, необходими за самия живот: нуждата от въздух, вода, храна, от сигурност и защита, от свързаност с другите и свобода.
Основа на изложбата дават разказите за обществените и екологични комитети и движения в края на 80-те и началото на 90-те години в България, които представляват форми на спонтанно и публично гражданско обединяване и въплъщават волята за права, свобода и ценност на човешкия живот. В основата на тези процеси стоят протестите на русенските граждани срещу химическия завод „Верахим“ в румънския град Гюргево, който след построяването си през 1981 г. започва да обгазява Русе с хлор, създавайки критична и животозастрашаваща криза за жителите на града. На площада в Русе излизат майки с колички и граждани на града с призиви за бъдеще, за утрешен ден на децата им.
От гледната точка на настоящето изложбата преразглежда концепцията за „живот в истина“ на Вацлав Хавел, като поставя в центъра въпросите за живота като политическо и етическо съществуване и за гласовете, издигащи се като позиция и право. Това са гласове – тела, които преодоляват мълчанието и изразяват волята за дишане и достойно съществуване.
Разказите от миналото зазвучават заедно с гласовете в настоящето в усещането за загуба на право и смисъл, както и в тревогите за бъдещето, в което се отварят все повече зони на извънредност, изключване и смърт.
Изложбата се обръща и към екосистемния мащаб на съвременното живеене – към водата, въздуха, планетата, видовете и телата, отвъд човешкото. Част от произведенията са намеси в пространството на Националния музей „Земята и хората“, изследвайки символно и метафорично идеята за необратимото влияние на човешкия свят върху природата.
Владия Михайлова
Събития в рамките на изложбата
14.05.
18:00 - 20:00 - Прожекция на филми и разговор с Оливър Реслер
В: Национален музей “Земята и хората”
17.05. Европейска нощ на музеите
Галерия Куб е отворена до 23:00 ч.
18:00 - 20:00 - Мислене-в-група "Когато се мислеше с белите дробове..."
Създадено от С.М. Кански (Снежанка Михайлова)
В: Галерия Куб - Топлоцентрала
31.05.
15:00 - 17:00 - Лекция и разговор с Овидиу Тичинделеану
В: Зала 4 / Топлоцентрала
18:00 - 19:00 - Кураторски тур с Владия Михайлова
В: Галерия Куб – Топлоцентрала и Музей “Земята и хората”
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина