site.btaОт "Възраждане" поискаха в декларация пенсионните вноски да се върнат в пълен размер в държавното обществено осигуряване
От "Възраждане" поискаха в декларация "прекратяване на експериментите с приватизацията на пенсионните вноски и връщането им в пълен размер там, където им е мястото - в държавното обществено осигуряване (ДОО)". Декларацията прочете Димо Дренчев от трибуната на Народното събрание.
Той посочи, че преди около месец в пресата е получил гласност случай на професор и преподавател от Софийския университет "Св. Климент Охридски", който при пенсионирането си е бил изненадан от определената му пенсия, защото се е оказала по-ниска от прогнозите, които е направил на базата на таблиците с коефициентите на сайта на Националния осигурителен институт. По думите на Дренчев намалението на държавните пенсии е заради вноските в универсалните пенсионни фондове.
"Частичната приватизация на пенсионните вноски, проведена през 2000-та година, уврежда интересите на българските граждани. На първо място намалява пенсионните им доходи, заради парадокса – две пенсии са по-малки от една. На второ място ги излага на инфлационни инвестиционни рискове, от които ДОО ги пази, и трето - влошава финансовото състояние на ДОО, защото отклонява от системата средства в размер на 1,3 % от БВП на година", коментира Дренчев. В тази си част проведената преди 25 години реформа в пенсионната система се провали в официалната си цел да направи старините на българските граждани достойни, смята той.
По данни на Международната организация на труда от 30 страни, в които е проведена частична приватизация на пенсионните вноски, 18 вече са се отказали частично или напълно от нея - това са повече от половината, включително и страни от Източна Европа като Полша Чехия и Унгария, с които ние традиционно се сравняваме, отбеляза депутатът от "Възраждане".
Освен това той посочи, че частните фондове взимат под форма на такси и удръжки от бъдещите пенсионери по 300 млн. лева на година и тази сума се увеличава непрекъснато.
В момента средната партида на човек, осигуряващ се допълнително, стига за изплащане на едва 13 минимални пенсии, срещу което основната му пенсия ще се намали завинаги с 12 %, а в бъдеще и с до една четвърт, посочи Дренчев. Той отбеляза, че вече над 100 хиляди българи са напуснали универсалните пенсионни фондове и се осигуряват изцяло от държавното обществено осигуряване, от което в ДОО са влезли приблизително 400 млн. лева допълнително.
Вместо да затвори тази дупка, както направиха това в Полша, Чехия и Унгария, управляващата коалиция обмисля вдигане на пенсионната възраст и вече прие повишаване на осигурителните вноски с 3 % - мерки, които ще налеят със сигурност много пари в частните осигурители фондове, но ще изцедят допълнителни средства от бизнеса и силите и здравето на работещите, коментира депутатът от "Възраждане". Колко още трябва да се вдига пенсионната възраст в страната с най-ниската продължителност на живот, попита той и посочи, че 25 години неуспешни експерименти с пенсионерите стигат.
/ТТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина