site.btaМеморандум за укрепване върховенството на правото и противодействието на корупцията подписаха министърът на правосъдието и „Прозрачност без граници“


Меморандум за сътрудничество подписаха министърът на правосъдието Георги Георгиев и Асоциация „Прозрачност без граници“ (Transparency International), съобщиха от министерството. Документът е с цел укрепване върховенството на правото и противодействието на корупцията.
Сътрудничеството ще бъде и по отношение на въвеждането на добри практики в прилагането на стандартите за публичност и прозрачност при представителството на интереси пред обществените институции.
Това е поредна стъпка в усилията на правителството за противодействие на корупцията, борбата със сивия сектор и изсветляването на представителството на интереси, заяви министър Георги Георгиев при подписването.
Министерството на правосъдието и българското представителство на Transparency International ще си сътрудничат за укрепване на върховенството на правото и развитие на доброто управление, прозрачност и отчетност на публичните институции и представителството на интереси. Подписи под меморандума днес сложиха министър Георгиев и изпълнителният директор на асоциацията Калин Славов.
Поставените цели могат да бъдат постигнати само чрез активна съвместна работа и сътрудничество между държавните органи на централно ниво, местната власт, бизнеса, медиите, академичната общност и гражданското общество, смятат двете страни, посочват още от правосъдното ведомство.
Министерството и асоциацията се споразумяха за сътрудничество при усъвършенстване на политиките и правната регламентация, насочени към укрепване на върховенството на правото в съответствие с препоръките на Европейската комисия, Организация за икономическо сътрудничество и развитие, Групата на държавите, борещи се срещу корупцията (GRECO) и Комитета на експертите за оценка на мерките срещу изпирането на пари (MONEYVAL).
В края на април министър Георгиев представи предприетите от правителството мерки за изваждането на България от „сивия списък“ на Групата за финансови действия (FATF). Излизането на България от този списък е сред приоритетите на правителството.
Основните акценти са измененията в състава на престъплението подкуп на длъжностно лице и чуждо длъжностно лице (в НК); паралелно развитие на производството срещу физически и юридически лица в едно наказателно дело при извършено престъпление (в НПК); въвеждане на по-ефективни, пропорционални и възпиращи имуществени санкции и допълнителни неимуществени санкции срещу юридическите лица в борбата с изпирането на пари и финансирането на тероризма (в Закона за административните нарушения и наказания).
/АБ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина