site.btaОбщините поеха удара от кризата от първо лице,казва кметът на Димитровград и зам.-председател на НСОРБ Иво Димов

BOBSTH 06:30:02 02-09-2020
DI1528BO.002 06:30
Димитровград - кмет - интервю

Общините поеха удара от кризата от първо лице,
казва кметът на Димитровград
и зам.-председател на НСОРБ Иво Димов


Димитровград, 2 септември /Николай Грудев, БТА/
Общините поеха удара от кризата от първо лице. Това каза в интервю за БТА кметът на Димитровград и зам.-председател на Националното сдружение на общините в Република България Иво Димов в интервю за БТА по повод днешния празник на града 2 септември и 73-годишнина от основаването му.
По думите му икономическите последици от разпространението на коронавируса не подминават както навсякъде в страната и местната хазна, която търпи досега загуби от около 2 милиона лева.
Димов се обявява за мерки от страна на държавата като на първо място е увеличаването на субсидиите за общините за делегираните от държавата дейности и финансирането им чрез допълващ Ковид - стандарт. Друга мярка според него е ограничаването на разходите.
Той обаче посочва, че въпреки продължаващата криза с пандемията има инвестиционен интерес към Димитровград и в момента се осъществява проект за строителство на производствени мощности. Инвеститорът влага средства в предприятие за изкуствен камък.
Кметът информира, че тази есен започват ремонтите на стойност към 9 милиона лева на три знакови за Димитровград обекта - парка Марица, Културен дом Химик и Общински драматичен театър Апостол Карамитев, които трябва да придобият напълно нов облик след реновирането им.
В ход е и изпълнението на единствения досега в България проект за телемедицина. В рамките му мобилна станция, снабдена с най-модерната медицинска техника, вече обикаля общината и ще посети всяко населено место в нея. Предвижда се за 1600 часа да бъдат извършени дистанционни прегледи на 4200 души, като събраният опит дори може да стане основа за законодателни промени в тази област.
В първия етап на проекта на стойност 7,5 милиона лева за подмяна на уредите на твърдо гориво с екологични към момента има подадени към 1500 заявления, посочва Димов. Предстоят разговори с Управляващия орган, така че обхватът на програмата да бъде разширен с потребители и от крайните квартали на общинския център и от селата в общината.
Димов отбелязва голямата активност на местната управа в социалната сфера с поддържането на пакет от 12 социални услуги. Стартира и строителство на Център за временно настаняване на бездомни лица, бил е завършен като сграда и инфраструктура и Дом за лица с деменция, които са засега единствени по рода си в Хасковска област.


Следва цялото интервю:

Въпрос: Г-н Димов, какви икономически последици доведе кризата от коронавирус в община Димитровград, какви са загубите за приходите в бюджета?

Отговор: Димитровград не прави изключение от икономическата обстановка в повечето български общини и държавата като цяло. Едва ли някой беше подготвен за пандемията и всичко, което правихме, беше повече на принципа проба -грешка. Негативните последици са доста сериозни. Тук отварям скоба и казвам, че ние бяхме може би една от първите общини, която въведе пакет от икономически мерки, за да можем да облекчим състоянието както на местната икономика, така и на бизнеса. Мерките бяха освобождаване от такси, от тротоарно право, намаляване на наеми или пълното им освобождаване. Това, разбира се, доведе до сериозни сътресения в приходната част на бюджета. В нетно изражение на местно ниво това са близо 2 милиона лева, които много трудно ще бъдат наваксани до края на годината. На национално ниво картината също не е по-различна. Справка от близо 84 процента от българските общини, която направихме в Националното сдружение на общините в Република България /НСОРБ/ показва, че около 180 милиона лева е разликата в приходната част от заложените средства, така че единственият начин да се справим адекватно със ситуацията е да ограничим до минимум разходната част, да ограничим капиталовите разходи и много внимателно да процедираме през оставащите месеци до края на годината.


Въпрос: И като зам.-председател на НСОРБ вече се обявихте и настоявате държавата по някакъв начин да компенсира, макар и частично, загубите. Как точно да се случи това?

Отговор: Да, помощта на държавата към българските общини е много важен аспект. Със собствена помощ, още веднъж отбелязвам, ще ни бъде много трудно да наваксаме това изоставане. Между другото, ние с колегите от Управителния съвет на НСОРБ вече започнахме поредица от срещи с министрите на всички ресорни министерства. Целта ни е да обмислим внимателно стратегията за следващата бюджетна 2021 година и да търсим начин точно през държавата да компенсираме този недостиг.
Вариантите са няколко. На първо място е увеличението на субсидиите за общините за делегираните от държавата дейности, с което да се осигури финансиране на заетите в прякото предоставяне на услуги - общински, образователни, здравни, социални екипи. Предложили сме на всички ресорни министри финансирането на тези дейности да става например чрез допълващ Ковид-стандарт на съответните заведения, на съответната услуга на място, или на брой заето лице. Увеличение на общата изравнителна субсидия също е един от вариантите като компенсация от държавата за това намаляване в изпълнението на приходите на общините. По такъв начин този ресурс ще осигури подкрепа на заетите лица в така наречените местни дейности, които към този момент са над 38 000 души. Възможности има и чрез създаване на специални мерки за осигуряване на облекчен достъп до кредитен ресурс за общинските предприятия, общините или търговските дружества примерно от Българската банка за развитие или фонд Флаг, тоест има механизми, въпросът е да разиграем съответните сценарии, за да търсим подкрепа за следващия бюджет.
На всички ни е ясно, че ситуацията в държавата също е сложна. Намаляването на брутния вътрешен продукт също ще ограничи разходите на държавата като цяло, но тук е важно да кажем, че общините поеха удара от първо лице. Те бяха на първа линия и голяма част от мерките, които финансираха, не бяха обезпечени, нито пък бяха заложени в бюджетите им.



Въпрос: В последните 3 години Димитровград се утвърди като привлекателна инвестиционна дестинация с привлечени над 180 млн. лева за периода. Наскоро обаче няма оповестени намерения от външни предприемачи за разширяване на вече съществуващия индустриален клъстер, отново пандемията ли е причината?

Отговор: Да, една от основните причини за това е епидемичната обстановка и като цяло икономическата обстановка в страната. Ние положихме доста усилия и години наред работихме, за да могат тези инвестиции да се случат, като надеждата ни беше да донадграждаме постигнатото. Тук мога да кажа, че въпреки ситуацията с пандемията, един проект, който започна непосредствено преди да се случи тази пандемична обстановка, все пак се осъществява и се работи по него. Става дума за изграждане на мощности на една компания, която смята да започне производството на изкуствен камък на територията на общината. Тя вече е закупила парцел, работи се по проекта за изграждане на мощностите, така че се надявам в скоро време тази инвестиция, чийто размер все още не може да бъде посочен, да види бял свят, тя да бъде реализирана и след като кризисната обстановка приключи, отново да имаме подходящи условия за привличане на инвеститори на територията на общината.


Въпрос: Наскоро бяха сключени договори за ремонтите за близо 9 милиона лева на три знакови за общинския център обекти - парка Марица, Културен дом Химик и Общински драматичен театър Апостол Карамитев. Какво се предвижда?

Отговор: Наистина това са знакови за Димитровград обекти. Те са част от инвестиционната програма по ОП Региони в растеж. Това са последните обекти, с които ние ще приключим успешно изпълнението на тази инвестиционна програма. Културен дом Химик и Общинският драматичен театър са част от културната инфраструктура, която бяхме планирали. Дейностите предвиждат основно обновяване, закупуване и доставка на съответната нова апаратура. Знаете, че Димитровград е един от малкото градове, които имат общински драматичен театър на издръжка на общинската хазна. Културен дом Химик е една уникална сграда, която се надявам да напълним със съдържание след ремонта, тя да бъде домакин на много различни дейности. За парка Марица едва ли някой поставя под съмнение необходимостта от ремонт. Той е един от трите големи парка на територията на общината. Там предстои две трети от парка да бъдат рехабилитирани с нови алеи, с ново осветление, нова паркова мебел и т. н. Ще има различни кътове Ц например, приключенски, детски зони за различни възрасти. В момента текат процедури за избор на изпълнител и се надявам в късната есен да започнем реално изпълнение на дейностите.



Въпрос: И в момента в общината тече и се изпълнява единственият в България проект за телемедицина. Какви резултати в здравното обслужване с мобилен медицински кабинет по места отчитате?

Отговор: Това е уникален проект. Телемедицината е един от най-мощните съвременни инструменти, които могат да подобрят качеството на предлаганите здравни грижи за хората. Той се изпълнява в партньорство с организации от гръцка страна. Едва ли през 2016 година, когато с моя екип започнахме разработката на SMART_MED, сме предполагали колко актуален би бил този проект, в рамките на който мобилен медицински кабинет обикаля населените места в общината, извършва прегледи на място и осигурява точно сега в усложнената здравна ситуация безопасен достъп до здравни услуги. Проектът дава възможност за комуникация пациент - лекар през гарантирана аудио- и видеовръзка, уеб-чат, споделяне на документи, тоест осъществява се наистина нещо иновативно и много качествено. 4200 прегледа ще бъдат извършени в рамките на 1600 часа за няколко месеца. Ние сме си поставили за цел в края на изпълнението на проекта на база натрупания опит и с помощта на медицински експерти да разработим детайлни препоръки към законодателя за подобряване на законодателството в страната, свързано с телемедицината в България, тъй като в момента такова липсва. Например, ако искате да ви бъде издадена рецепта онлайн, това няма как да се случи.



Въпрос: В ход е и изпълнението на проекта за безплатна подмяна на отоплителните уреди на твърдо гориво с нови, екологични. Вярно ли е, че интересът към кампанията е слаб?

Отговор: Завърши първият етап от проекта за подобряване качеството на атмосферния въздух, който е на стойност 7,5 милиона лева. Димитровград е една от седемте общини в България и единствен град необластен център, който получи финансиране по ОП Околна среда. Започнахме подготовката по проекта преди 3-4 години. На базата на проучванията, които бяхме направили, тогава стигнахме до заключение, че близо 2500 домакинства ще имат възможност да се възползват от този безвъзмезден европейски ресурс. В годините обаче голяма част от тези хора, които ние предвиждахме да използват тази възможност, по една или друга причина вече минаха на друг вид отопление. Към момента имаме подадени към 1500 заявления за смяна на начина на отопление, така че предстоят разговори с управляващия орган, за да можем да стартираме втора процедура за подаване на документи, която ще бъде най-вероятно в края на септември. Ще дадем възможност невключените досега от населените места на територията на общината също да подават документи. Тоест, на втората покана ще ни се даде възможност да разширим обхвата на проекта със селата и така разполагаемият ресурс ще бъде уплътнен. Следващата година предстои и избор на изпълнител за конкретните строително-ремонтни дейности и до 2 години подалите заявления за алтернативен начин на отопление ще го имат.



Въпрос: Стартира строителство на Център за временно настаняване на бездомни лица, бе завършен като сграда и инфраструктура и Дом за лица с деменция. Това ли са новите моменти в социалната сфера?

Отговор: Община Димитровград е изключително активна що се касае до социалните услуги. На територията на общината има 12 социални услуги, които са чрез финансирани от държавата дейности, или пък се изпълняват по различни проекти. Три социални услуги са изцяло на общинска издръжка. Изключително щастлив съм, тъй като Домът за възрастни лица с деменция е една услуга, която е единствена на територията на цялата област Хасково. След приключване на строителството текат процедури за оборудване на центъра. Ще бъдат настанени 15 потребители в самостоятелни стаи. Екип ще следи тяхното състояние и ще ги обгрижва. Надявам се тази дейност да стартира в късната есен. Другият център за временно настаняване също е уникален. На никого не е приятно, когато особено зимата срещнеш човек, който има нуждата от подслон, храна, топлина и грижа. Този център ще предлага точно тези дейности - отново единствено в цялата област Хасково.



Въпрос: За последната година на два пъти възникнаха инциденти, свързани с опазването на околната среда и водите в общината, на които Вие лично и администрацията реагирахте своевременно, и които, за съжаление, станаха теми от национален интерес?

Отговор: Да, много е лошо когато влизаш в националните медии с теми, които са негативни новини, отнасящи се до опазването на околната среда и водите. Първият случай беше свързан с боклук, който беше депониран на площадка на ТЕЦ Марица 3. По мое настояване, след спешни разговори и срещи, той беше извозен от фирмата, която го беше складирала. Всичко това създаде напрежение. Последният случай с отравянето на 28 крави в землището на Димитровград и съмнение за изтичане на химикали в река Марица също стана печално известен. Аз настоявам, и ще продължа да настоявам, всички виновни за този инцидент да си получат заслуженото. Към момента образуваното дознание по досъдебното производство е преобразувано в следствено дело. Недопустимо е в днешно време да се случват подобни инциденти.



Въпрос: И накрая Вашето пожелание към жителите на община Димитровград за днешния празник.

Отговор: Тази година празникът на града няма да бъде в този блясък, който сме свикнали да го виждаме. Това обаче не го прави по-малко значим. Напротив, напомня ни на всички, че ние сме едно семейство, което споделя заедно несгодите и празниците си. Сега имаме нужда от вяра, усилена работа и упоритост. Какво ще представлява Димитровград утре зависи от всички нас, от най-силната сплав на Димитровград - хората. Честит празник, бъдете здрави! Ще преодолеем всички препятствия по пътя!


/АМ/
/ДИ/

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 15:00 на 19.07.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация