site.btaПочти две трети от румънците са имали усещане през последните 6 месеца, че Румъния е в опасност


Почти две трети от румънците (65,2 процента) са на мнение, че през последните шест месеца Румъния е била в много голяма или голяма опасност. Това показват резултатите от проучване на общественото мнение, проведено между 20 и 26 юни от социологическа агенция ИНСКОП Рисърч, съобщава агенция Аджерпрес.
Данните показват, че през последните шест месеца 37,1 процента от румънците са усещали, че Румъния е в много голяма опасност, 28,1 процента - в голяма, 18,2 процента - в малка опасност, а според 15,3 на сто - в много малка или никаква. От анкетираните 1,3 процента не могат да преценят или не са отговорили.
"След най-тежката здравна криза през последното столетие и след повече от три години война на границите на Румъния, предизвикана от нападението на Русия срещу Украйна, тревожността на населението е голяма. На този фон общото усещане на населението, че Румъния е в опасност, се засили от най-сериозната криза на демокрацията в страната (…)“, коментира директорът на ИНСКОП Рисърч Ремус Щефуряк.
БТА припомня, че Румъния преживя сериозна политическа и институционална криза покрай президентските избори, след като на 6 декември м.г. Конституционният съд отмени резултата от първия тур на вота, произведен на 24 ноември и спечелен от слабо известния към онзи момент националист Калин Джорджеску. Съдът взе това решение въз основа на разузнавателни данни, сочещи за възможна външна намеса в изборния процес, по-конкретно от страна на Русия - нещо, което Москва отрича. Съдът постанови целият процес по избор на държавен глава да започне отначало и новите избори се произведоха през май. До втори тур на 18 май достигнаха тогавашният кмет на Букурещ Никушор Дан, определян като проевропейски кандидат, и лидерът на суверенистката и националистическа партия "Алианс за обединение на румънците" Джордже Симион, което доведе до допълнителна поляризация в обществото. За президент бе избран Никушор Дан.
Според данните на ИНСКОП Рисърч избирателите на реформаторската партия „Съюз за спасение на Румъния“, на националистическия „Алианс за обединение на румънците“, хората на възраст между 18 и 29 години и жителите на Букурещ са имали най-силно изразено усещане, че Румъния е в голяма и много голяма опасност.
Избирателите на Национално-либералната партия и на Социалдемократическата партия, както и хората, живеещи в малки градски центрове, преобладаващо са на мнение, че Румъния е в малка и много малка степен на опасност или че изобщо не е в опасност.
Според данните от анкетата 14,5 процента от участниците смятат, че опасността идва отвън. Същият процент преценяват, че опасността идва отвътре, а над една трета (35,1 процента) смятат, че опасността идва в еднаква степен отвън и отвътре. Делът на неотговорилите е 1,3 на сто от общата извадка. Разликата до 100 процента се дължи на тези, които не смятат, че има голяма опасност, уточнява Аджерпрес.
Избирателите на Социалдемократическата партия (наследник на Румънската комунистическа партия – бел. ред.) в мнозинството си смятат, че опасността идва вън от страната.
Гласоподавателите на националистическия „Алианс за обединение на румънците“, хората на възраст между 18 и 29 години и държавните служителите в по-голяма степен от останалите са на мнение, че опасността за Румъния идва отвътре.
Хората с висше образование, гласоподавателите на „Съюз за спасение на Румъния“ и жителите на Букурещ преобладаващо са на мнение, че опасността идва какво отвътре, така и отвън.
Данните са събрани между 20 и 26 юни чрез телефонно интервю с въпросник сред 1150 души, представителни за значимите социално-демографски категории (пол, възраст, професия). Максимално допустимата грешка на данните е плюс/минус 2,9 процента при 95 процента ниво на достоверност.
/СГ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина