site.btaАджерпрес: Задвижван с водород велосипед, създаден в Политехническия университет на Тимишоара, бе представен на Европейската нощ на учените


Велосипед, задвижван с водород, направен от студенти и преподаватели от Политехническия университет на Тимишоара, бе представен в университетския кампус по случай Европейската нощ на учените, предаде за БТА румънската агенция Аджерпрес.
Велосипедът (H2-Bike Concept) е създаден в рамките на проект, координиран от професор Корнелиу-Мариус Крачунеску, член на Румънската академия на техническите науки. В проекта участваха и студенти от Факултета по механика на Политехническия университет от Тимишоара, се казва в прессъобщение на университета.
Мултидисциплинарният екип успя да адаптира електрически велосипед към система с горивни клетки, която преобразува водорода в електричество. Съхранението на водорода се извършва при понижено налягане, като се използват метални хидриди и по този начин се намаляват значително рисковете, свързани с използването на този вид енергия.
През пролетта екипът, създал прототипа, предложи да направи велосипед, задвижван от водород, като част от по-широк проект, който има за цел да образова и да повиши обществената осведоменост по отношение на възобновяемата енергия и енергийната ефективност.
Проектът, финансиран с норвежки фондове, озаглавен „Румънска мрежа за нови енергийни решения" (RONNES), координиран от Политехническия университет на Тимишоара, се изпълнява успешно тази година с партньори от училищните инспекторати на окръг Тимиш и Хунедоара. Той има за цел да насърчи гимназистите и студентите, както и широката общественост, да участват активно в предложените дейности, повишаващи интереса към зелената енергия и популяризиращи наличните решения, като по този начин допринасят за прехода на обществото към чиста енергия.
Успоредно с обучителните дейности във Факултета по механика на Политехническия университет на Тимишоара, свързани с производството на велосипед, задвижван с водород, в окръзите Тимиш и Хунедоара бяха избрани 50 преподаватели, които през следващия период да преминат през курсове за обучение по възобновяема енергия, енергийна ефективност, генериране и съхранение на водород, горивни клетки, слънчева, вятърна и хидротермална енергия. Очаква се, знанията, придобити от преподавателите, да достигнат до около 4000 ученици от двете области.
Проектът „Румънска мрежа за нови енергийни решения" успешно премина етапа на междинна оценка и се очаква да достигне своите параметри на въздействие след приключването в началото на 2024 г.
(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
/ЕЩ/
news.modal.header
news.modal.text