site.btaОБНОВЕНА Симона Велева бе избрана за едногодишен мандат като председател на СЕМ


Симона Велева бе избрана за едногодишен мандат като председател на Съвета за електронни медии (СЕМ). Това решение взеха членовете на медийния регулатор на свое редовно заседание днес.
Към момента Симона Велева е изпълняваща длъжността председател на съвета, като последният мандат бе разделен между нея и Габриела Наплатанова за период от по шест месеца. През последната година изпълняващи длъжността председател на СЕМ бяха Габриела Наплатанова – от 28 април до 27 октомври 2024 г., и Симона Велева – от 28 октомври 2024 г. до 27 април 2025 г.
Номинацията бе предложена от Пролет Велкова, член на СЕМ. За нея гласуваха членовете на СЕМ Симона Велева, Пролет Велкова, Габриела Наплатанова и Къдринка Къдринова. Галина Георгиева – член на СЕМ, се въздържа.
МОТИВИТЕ
Пролет Велкова определи решението на СЕМ за разделяне на мандата, взето преди година, за „нестандартно“. По думите ѝ през тази година съветът е съумял да работи консистентно. „Все пак сега ми се иска да обединим гласовете си около една кандидатура, така че да не се налага да правим такива нестандартни движения, и да имаме председател за година напред – така, както е разписано в закона“, посочи Велкова, като предложи кандидатурата на Симона Велева. Мисля, че бяхме свидетели на една изразена яснота по отношение стриктното прилагане на закона, на справедливото балансиране между правото на изразяване и санкции тогава, когато са необходими, пропорционално, отбеляза Пролет Велкова.
Д-р Велева е ерудирана, компетентна и способна да организира и провежда политиките на СЕМ, каза Габриела Наплатанова. Допълни, че изпълняващата в момента длъжността председател на СЕМ има лични качества като откритост, колегиалност, диалогичност. Наплатанова обясни, че смята за подходящо Симона Велева да е начело на СЕМ, защото „предстои година, свързана с предизвикателството на влизане в сила на регламента за свобода на медиите от 8 август 2025 г“. Тя разказа, че в Министерството на културата има работна група, която подготвя проект на изменение и допълнение към Закона за радио и телевизия, който е свързан с адаптиране на текстовете от регламента за българското законодателство. „Д-р Велева е част от тази работна група и като неин член и единственият съветник юрист в нашия състав, смятам, че тя достойно ще отстоява позициите на съвета на редица въпроси, свързани с промените в законодателството“, каза Наплатанова.
„Факт е, че като юрист вие имате наистина много висока експертна подготвеност точно в този момент, в който ключова задача на Съвета за електронни медии наистина е да спомогне за възможно най-ефективното и полезно за медийната общност прилагане в българското законодателство на изискванията на Европейския акт за свободата на медиите“, каза Къдринка Къдринова, обръщайки се към водещата заседанието Симона Велева. Тя отбеляза, че е с много добри впечатления от председателството на Габриела Наплатанова, която е показала изключително ценни знания, умения и експертен опит точно в сферата, свързана с Европейския акт за свободата на медиите. „Аз лично съм готова да подкрепя всеки един от вас, защото съм сигурна, че всеки един от вас е достоен да бъде председател на нашия съвет“, добави Къдринова.
„Аз съм участвала в избора на пет председателя от различни квоти през различни години. Всеки един от тях е бил избиран с мандат от една година. Нито един от председателите, които аз съм избирала, не си е позволил да потулва, да прави опити да крие, да манипулира мнението и гласувания тук. Визирам едно ваше обещание да покажете подкрепата на АБРО, на госпожа Анна Танова. Публично, в протокол, вие обещахте да покажете тази комуникация. Месец и половина по-късно казахте, че няма да я покажете“, каза Галина Георгиева в аргументацията на своя вот.
Според нея нито Симона Велева, нито Габриела Наплатанова, като изпълняващи длъжността председател на СЕМ, са събрали смелост да провокират комуникация и дебат около темата за избор на генерален директор на Българската национална телевизия (БНТ). Това е още един мотив аз да не ви подкрепя, посочи Георгиева. „Няма да ви подкрепя и затова, че вие като изпълняващ длъжността председател и на работни срещи сте си позволявали да коментирате и да подложите на съмнение начина, по който аз съм избрана за член на съвета, визирайки, цитирайки моя диплома и образование, което категорично се случва при хора, на които им липсват останалата част от аргументите“, каза още тя.
На Съвета за електронни медии не му отива да се занимава със себе си, коментира Симона Велева. „Медиите ще могат да продължат да очакват една адекватна и балансирана позиция на регулатора за намеса, когато това е необходимо и законосъобразно, и въздържане от действия тогава, когато следва медиите сами да се регулират. СЕМ ще продължи да бъде гарант за свободата на словото в рамките на своите правомощия и ще посрещне по подходящ начин новите си законови правомощия със засилен фокус на онлайн медиите, на доставчиците на онлайн медийни услуги“, обясни тя.
Симона Велева отбеляза, че е имала резерви по отношение на нейната номинация. „Председателят сам, разбрахме многократно и го виждаме ежедневно, не може да направи нищо. Съветът за електронни медии е една уникална структура, в която балансът така, както е постигнат, е успешен и дава както плурализъм вътре в органа, така и една равна отдалеченост както от политическите сили, така и от доставчиците на аудио-визуални медийни услуги и от медиите изобщо“, допълни тя.
НАРУШЕНИЕ НА ЗРТ В ПРЕДАВАНЕТО „АНТОН МИТОВ ПРЕДСТАВЯ“
В рамките на заседанието на СЕМ днес беше представен доклад от наблюдение на предаването „Антон Митов представя“, разпространено в програма „Христо Ботев“ на Българското национално радио (БНР) на 8 март 2025 г. В него гостува Кин Стоянов, директор на програма „Христо Ботев“. Водещият и гостът разказват за свое пътуване, където представят пред български училища във Виена и Братислава, заедно с актьора Руси Чанев, новия прочит на романа „Под игото“, разказа Емилия Станева от СЕМ. „В част от предаването гостът и водещият обясняват и защо не харесват турците“, посочи тя по време на представянето на доклада. По думите ѝ документът гласи, че това предаване съдържа враждебна реч на основа етническа принадлежност.
Мониторингът намира, че е налице нарушение на чл. 17 ал. 2 от Закона за радиото и телевизията (ЗРТ), ограничаващ доставчиците на медийни услуги да не допускат създаване и предоставяне за разпространение на предавания, внушаващи етническа нетърпимост. Намираме, че е налице и отклонение от Етичния кодекс на българските медии, в който има противопоставяне срещу проявите на дискриминация, допълни Емилия Станева.
Членовете на СЕМ взеха решение да изискат информация от БНР за изясняване становището на обществената медия по случая и предприетите мерки за преодоляване на езика на омразата в медийните услуги, които доставя тя. „За“ това предложение гласуваха Габриела Наплатанова, Къдринка Къдринова и Галина Георгиева. Пролет Велкова и Симона Велева, които направиха предложение да се дадат задължителни указания на БНР, се въздържаха.
На днешното заседание членовете на СЕМ обсъдиха организирането на публично събитие във връзка с влизането в сила на Европейския акт за свободата на медиите. Предложението бе дадено от Симона Велева.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина