site.btaКитайският президент Си Цзинпин бе преизбран начело на управляващата комунистическа партия и заздрави хватката си върху властта


Китайският президент Си Цзинпин бе преизбран начело на управляващата комунистическа партия за трети петгодишен мандат, съобщи държавната информационна агенция Синхуа.
Това му проправя пътя към безпрецедентен трети мандат и като президент на Китай, отбелязва Франс прес.
Централният комитет (ЦК) на Китайската комунистическа партия (ККП) подкрепи 69-годишния Си с тайно гласуване. Това стана днес на първия пленум на новия ЦК, избран вчера в края на 20-ия конгрес на ККП.
ЗДРАВА ХВАТКА ВЪРХУ ВЛАСТТА
Конгресът заздрави хватката на Си върху властта, отбелязва АФП. През 2018 г. той вече прокара промени в конституцията, премахнали ограничението от максимум два президентски мандата. Показателно е също, че той вече е надхвърлил 68 години - възрастта, на която неформално е прието лидерите на ККП да се оттеглят, отбелязва Асошиейтед прес.
Китайският президент бе преизбран от ЦК и ККП и начело на въоръжените сили на страната. Той получи нов мандат като председател на Централната военна комисия на Китайската комунистическа партия. А контролът върху Народоосвободителната армия, която бързо се модернизира и набира сила през последните години, е друго важно условие за запазване на властта.
На продължилия една седмица 20-и конгрес на ККП китайският президент Си Цзинпин затвърди хватката си върху управляващата комунистическа партия и вкара в нейното ръководство свои съюзници, които подкрепят неговата визия за по-строг контрол върху обществото и изпитващата затруднения икономика. Някои дори очакват 69-годишният Си, който през март по всяка вероятност ще бъде избран от парламента за безпрецедентен трети петгодишен мандат като държавен глава, да се опита да остане пожизнено на поста си, посочва АП.
"Резултатът бе гръмка победа за Си - по-решителна, отколкото голям брой опитни наблюдатели бяха прогнозирали", коментира Ричард Макгрегър, старши изследовател по въпросите на Източна Азия от мозъчния тръс Институт "Лоуи" в Сидни, цитиран от Ройтерс.
Той се аргументира с факта, че "всички негови съперници, потенциални и реални, бяха отстранени от Постоянния комитет на Политбюро, а местата им бяха заети от хора, верни на Си". Според Макгрегър "новото Политбюро отразява по категоричен начин доминацията на Си над партията".
Що се отнася до китайския президент, той наблегна на важното значение на партийния конгрес за обединяване на силите и насърчаване на солидарността и всеотдайността.
ПАРТИЯ БЕЗ ЖЕНИ И МАЛЦИНСТВА
Новото Политбюро на ЦК на ККП, избрано на днешния му пленум, се състои от 24 души. Сред тях няма нито една жена, за първи път от 25 години, отбелязва АФП. 72-годишната Сун Чунлан, която досега бе единствената жена в Политбюро, се оттегли.
От основаването на Китайската народна република през 1949 г. в този ръководен орган е имало само осем жени - за последно Сун, която е вицепремиер, припомня ТАСС.
В Политбюро няма и нито представител на малцинство, посочва АП.
В 205-членния ЦК на ККП има само 11 жени - 4,9 процента от целия състав. В предишния състав на ЦК техният дял бе малко по-висок - 5,4 процента.
За сравнение 48,8 процента от населението на Китай, което надхвърля 1,4 милиарда души, и 29,4 процента от около 96-те милиона членове на компартията са жени, отбелязва АФП.
ВЕРНИ ХОРА НА СИ ЦЗИНПИН В КЛЮЧОВИЯ ОРГАН НА ВЛАСТТА
На днешния пленум бе избран и новият, седемчленен състав на Постоянен комитет (ПК) на Политбюро. Китайският президент включи няколко свои съюзници в ПК, който на практика е на върха на властовата структура в страната.
И четиримата нови членове на Постоянния комитет са "хора на Си", коментира Алфред У Мулуан, експерт по китайската политика от Националния университет в Сингапур, цитиран от АФП.
Освен смятания за бъдещ премиер Ли Цян, останалите трима са личният секретар на президента Дин Сюесян и партийните секретари на южната провинция Гуандун и столицата Пекин, Ли Си и Цай Ци.
Местата си в ПК запазиха самият Си Цзинпин, смятаният за бъдещ председател на парламента Чжао Лъцзи - понастоящем секретар на Централната комисия за проверка на дисциплината, както и секретарят на ЦК на ККП Ван Хунин.
НОВ ПРЕМИЕР И ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ПАРЛАМЕНТА
По всичко изглежда, че Ли Цян, секретарят на ККП в мегаполиса Шанхай, ще бъде следващият премиер на страната, пишат днес редица медии след промените в ръководството на партията.
Той ще замени Ли Къцян, който в последния ден от 20-ия конгрес на компартията вчера не бе избран в новия състав на нейния Централен комитет. Сегашният китайски премиер е на път да довърши втория си мандат на поста.
Ли Къцян, привърженик на пазарните реформи и частната инициатива, отпадна от ръководството на ККП, въпреки че е на 67 години - с една година под неформалната възраст за оттегляне. Ли бе протеже на предишния китайски президент - Ху Цзинтао, който предпочиташе именно той да го наследи на поста, отбелязва АП. Впрочем Ху демонстративно бе изведен от залата в края на конгреса на ККП вчера.
63-годишният Ли Цян е втори в списъка на седемте членове на новия ПК, разпространен днес от агенция Синхуа. От 90-те години на миналия век човекът, чието име е на второ място след това на генералния секретар на партията, става и премиер на Китай - постът, който отговаря за икономиката, посочва АП.
Това означава, че партийният секретар на Шанхай ще бъде избран през март от парламента за министър-председател, пише днес в. "Саут Чайна морнинг пост", който по-рано вече прогнозира този сценарий.
Ли ще заеме поста въпреки хаотичното управление на ситуацията с дългия локдаун в най-многолюдния китайски град през пролетта на тази година заради огнища на новия коронавирус, отбелязва Франс прес.
Под номер три в списъка е Чжао Лъцзи, секретарят на Централната комисия за проверка на дисциплината - висшия партиен орган за борба с корупцията. Това означава, че той ще бъде избран през март за нов председател на Общокитайското събрание на народните представители - еднокамарния парламент на страната.
Си Цзинпин превърна борбата с корупцията в партийните редици в свой основен приоритет. Според критици обаче основната цел на кампанията е да бъдат прочистени редиците на ККП от негови потенциални съперници.
Бъдещият премиер и председател на парламента са смятани за верни хора на президента, които ще следват неговия курс.
НЕОБИЧАЙНА СЛУЧКА СЪС СИЛНА СИМВОЛИКА
И макар Синхуа, едва днес, да обясни необичайната случка с Ху Цзинтао вчера със здравни проблеми на предишния китайски лидер, тя повдига много въпроси.
Да, Ху, който през декември навършва 80 години, се появи на конгреса с крехък вид и напълно побелял. На видеозаписи обаче се вижда как той е отвеждан от двама разпоредители, видимо изненадан и против волята си, под погледа на седящия до него Си Цзинпин. Още повече това стана малко преди делегатите на конгреса да гласуват поправки в партийния устав, отразяващи по-силно идеологията на Си Цзинпин и затвърждаващи лидерската му роля.
Ху не е изразявал открито подкрепа за сегашния китайски лидер. Той принадлежи към партийната фракцията, свързана с Комунистическия младежки съюз, чиято роля беше отслабена от Си, отбелязва ДПА.
Ху предаде поста на генерален секретар на ККП на Си през 2012 г. след два мандата на тази длъжност. Бившият китайски президент се обявява за стария модел на "колективно ръководство" с представители на различните фракции и с ограничения за възрастта и броя на лидерските мандати.
/МИМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text