site.btaТази колекция е едно от най-големите ни богатства, казват от Народната библиотека „Иван Вазов“ за изложбата „100 години специални сбирки"


Пловдивската народна библиотека и Археологическият музей имат много дълъг период, в който заедно съществуват, и тази изложба е нещо изключително ценно, защото това е едно от най-големите богатства, запазващи нашата същност като нация и като народност. Защото тук, в тази колекция, която съхраняваме, има изключително ценни и редки образци, които никъде другаде в света не съществуват. Така че това за нас е голяма гордост и сме радостни, че тази изложба, която е много добре оформена, много добре изпълнена, ще бъде на разположение на посетителите. Това каза директорът на Народната библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив – Димитър Минев, на откриването тази вечер на изложбата „100 години специални сбирки" в Регионалния археологически музей в града.
Заместник-директорът на библиотеката – Антоанета Лесенска, каза пред гостите, че макар изложбата да е правена в рамките на третото издание на националният колоквиум „По следите на българската книга“, който се е провел през 2021 г. и е бил посветен на 100-годишнината от създаването на отдел „Специални сбирки“, специалните сбирки в Пловдивската народна библиотека не са на 100, а на много повече години, защото първите постъпления от колекцията са от 1880 година.
„Самият отдел формално е създаден през 2021 година заради една промяна в Закона за народното просвещение, която установява в Пловдивската библиотека да има специализиран отдел, който да събира ръкописи и старопечатни книги. Разбира се, регистрацията и опазването на колекциите, включени в специалните сбирки по-настоящем е била грижа на всички директори, като едва по-късно – в края на 30-те години, това е било задължение на главния библиотекар“, разказа тя. По думите ѝ е било много трудно да се композира такава представителна изложба, защото самите обекти натвърлят 10 000 и се е стигнало до компромиси по отношение на представянето на отделните сегменти от колекциите.
Според нея това са пет много добре организирани колекции, които предлагат един общ поглед върху притежанията на библиотеката. Уточни, че по-голяма част от тях постъпват в библиотеката и музея до Втората световна война. Голямото разкриване на колекциите се случва през 50-те и 60-те години, когато е създадени добър справочен апарат за работа с тях. „Направихме нужното полиграфическото изпълнение на самата изложба да бъде на равнището, на което колекцията заслужава. По-голямата част от обектите понастоящем са достъпни в дигиталната ни библиотека. Можете да ги разгледате спокойно там, придружени с добри метаданни, включително и за научно изследване“, допълни Антоанета Лесенска.
„На 32 табла посетителите ще имат възможност да разгледат различни репродукции на едни от най-ценните издания, с които библиотеката разполага. По този начин искаме да обърнем внимание на една важна подробност в археологията, защото може би много хора ще се запитат защо тази изложба се прави в археологическия музей. Отговорът, който търсим, е връзката на археологическите находки с историческите сведения“, каза пред БТА Катерина Илиева, експерт „Изложби и събития“ в музея.
По думите й това е една неразделна част от археологическата наука – обръщането към писмените сведения, а причината, поради която тази изложба гостува в Регионалния ахеологически музей е и дълбоката връзка с Народната библиотека „Иван Вазов“, тъй като двете институции имат имат общ произход. Те започват заедно своето съществуване през 1879 г., когато в града е открита областната библиотека с музей към нея. Те споделят много дълга история и се разделят чак през 1945 година, разказа тя.
„Тази изложба се осъществи благодарение на дългогодишото партньорство между двете институции, което се е запазило във времето. В момента е експонирана в току-що обновената ни зала. Тя ще бъде един различен акцент от цялата музейна част, но ще намери своите посетители, защото сега е най-високият сезон за посещение в музея откъм посетители, ценящи културата“, каза за БТА Светлана Петкова, завеждащ библиотека „Борис Дякович“.
Изложбата, която може да се разгледа до октомври, представя основните колекции в състава на специалните сбирки – не само като библиотечни съкровища, но и като свидетелства за интелектуалната история и културното многообразие на региона. Има визуални репродукции на ръкописни книги от XII до XVIII в., редки кирилски и венециански издания, възрожденска книжнина, архивни фотографии, както и малко познати документи от историческия архив на библиотеката.
/ДД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина