site.btaНека заедно продължим да насърчаваме Париж като катализатор на мир, каза помощник генералният директор за културата на ЮНЕСКО Ернесто Отоне


Нека заедно продължим да насърчаваме Париж като катализатор на доверие и мир, двигател на устойчивото развитие и, най-вече, като пазител на общото ни наследство, което всички споделяме. Това каза помощник генералният директор за културата на ЮНЕСКО Ернесто Отоне на официалния прием, даван от Република България днес по повод откриването на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО), председателствана от България.
Никога досега не са били разглеждани толкова много състояния на опазване в рамките на една единствена сесия - говорим за почти 250 доклада относно състоянието на опазване, отбеляза той.
„Имаме и значителен напредък, който да отбележим - конвенцията вече е ратифицирана от малка развиваща се островна държава след сесията в Науру, което я прави най-широко ратифицираната конвенция на нашата организация. Четири нови африкански обекта са предложени за вписване, включително първи номинации за Гвинея и Сиера Леоне. Три африкански обекта - в Мадагаскар, Етиопия и Либия, също са предложени за премахване от Списъка на световното наследство в опасност, което е ясен знак за активното участие на местните общности и отдадеността на съответните държави, въпреки че някои предизвикателства остават“, обясни той.
По думите му тази сесия също така бележи въвеждането на нова платформа за електронно представяне, която показва способността на организацията да се модернизира.
Например платформите за нематериално културно наследство, които ще бъдат представени утре, чрез които широката публика ще може да открива световното наследство онлайн. Също така подобряваме платформата за научни данни относно природното наследство - интегрираме сателитни и геопространствени данни, за да подобрим мониторинга на обекти, включително и в дългосрочен план, обясни той.
Както БТА писа, 47-ата сесия на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО, председателствана от България, ще продължи до 16 юли в централата на ЮНЕСКО в Париж. В рамките на сесията България ще представи културни и природни елементи от своето наследство. В рамките на тазгодишната сесия Комитетът ще разгледа предложенията за 30 нови обекта за вписване и разширяване на два, които вече са в списъка, както и ще направи преглед на състоянието на опазване на 248 обекта, които вече са вписани в Списъка на световното наследство.
Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) е създадена на 16 ноември 1945 г. България става член на 17 май 1956 г., а същата година е създадена и Националната комисия за ЮНЕСКО. Комисията координира дейности между българските институции и ЮНЕСКО.
Комитетът за световно наследство е един от двата органа, управляващи Конвенцията за опазване на световното културно и природно наследство. Той е съставен от представители на 21 държави, избрани от 196-те държави - страни по Конвенцията.
/АКМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина