site.btaРусия измести Германия от Топ 5 на най-големите производители на бира в света, България е на 51-во място, показва анализ на "БартХаас"


В България през 2024 г. са били произведени 470 млн. литра бира, като спрямо предходната година има леко увеличение. През 2023 г. производството у нас е било в обем от 468 млн. литра бира, показва последният доклад за отрасъла на най-големия търговец на хмел в света "БартХаас" (BarthHaas), с който БТА разполага.
Така страната ни заема 51-о място в класацията на компанията, в която са включени над 170 страни. България е произвела през 2024 г. 56 тона хмел – една от най-важните съставки на пивото. Година по-рано производството е било малко по-високо – 60 млн. тона, макар и на по-малка площ – 33 хектара през 2023 г. спрямо 42 хектара година по-късно.
Русия измества Германия от челната петица на най-големите производители на бира в света, се посочва още в доклада. Докато през миналата година в Германия е било произведено малко по-малко бира, производството в Русия е нараснало значително, става ясно от доклада. В резултат на това Германия губи и "титлата" си на европейски шампион по производство на бира, която държеше от 2013 г. насам.
Според Хайнрих Майер, автор на доклада, основната причина за промяната на върха на европейското класиране е фактът, че производството на бира в Русия се е увеличило с около 9 процента до 9,1 млрд. литра. В Германия, от друга страна, то е спаднало с 1 процент до 8,4 милиарда литра. Само преди пет години докладът даваше на Германия преднина от около 1,4 милиарда литра, но напоследък производството непрекъснато намалява.
Китай остава на първо място по производство на бира в света, изпреварвайки САЩ.
Последните тенденции на пазара
Управляващият директор на "БартХаас" Томас Райзер обяснява увеличението на производството на бира в Русия отчасти с факта, че там вече се внася по-малко пиво и се стимулира вътрешното производство.
Всички тези цифри са малки в сравнение с глобалните лидери. Според доклада Китай е произвел малко над 34 млрд. литра, а САЩ - 18 млрд. литра, като и в двата случая е отчетено понижение с около 5 процента. Бразилия и Мексико също са произвели повече бира от Русия и Германия през 2024 г. - съответно 14,7 и 14,5 милиарда литра. Световното производство като цял пък леко е намаляло до 187,5 млрд. литра.
Германските пивоварни са сравнително малки в глобален аспект, пояснява ДПА. Най-голямата местна компания, "Радебергер", е едва на 23-то място в света, а има и много малки пивоварни, които се затрудняват да се справят с високите разходи. Освен това в Германия отдавна се наблюдава тенденция към намаляване на консумацията на бира. Въпреки това през следващите години едва ли може да се очаква по-нататъшен спад в световната класация: Германия изпреварва с почти четири милиарда литра седмата в класирането страна - Япония.
Федералната република остава обаче лидер по производството на хмел - една от трите традиционни съставки на бирата. По данни на "БартХаас" през 2024 г. в Германия са събрани 46 536 тона хмел в сравнение с 39 995 тона в САЩ, които в момента са номер две в света. Последното развитие на площите показва, че това може да остане така и за тазгодишната реколта. Двете страни са отговорни за около две трети от световната реколта от 113 528 тона.
В световен мащаб обаче площите с хмел намаляват, тъй като въпреки свиването на реколтата от години се наблюдава структурен излишък от растението, което освен всичко друго придава горчивия вкус на бирата. Това се дължи на няколко причини: от една страна, събраният хмел съдържа повече горчива алфа киселина - също благодарение на високодобивните сортове - така че е необходимо по-малко количество. От друга страна, бирите с по-малко хмел в момента са по-търсени. Ето защо площите с хмел вероятно ще продължат да намаляват, отчитат от "БартХаас".
Последиците от тази промяна се усещат и в Германия. Броят на производителите на хмел в страната намалява от известно време, а през тази година е намалял до по-малко от 1000. Това е "исторически минимум", както отбеляза наскоро Германската асоциация на производителите на хмел. По данни на "БартХаас" през 2010 г. все още е имало 1435 стопанства. Тъй като много договори за изкупуване на хмел изтичат с прибирането на реколтата след няколко седмици и цените са под натиск, Томас Райзер смята, че тенденцията за спад на броя производители може да се ускори.
/СЛС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина