site.btaВеликобритания обяви редица допълнителни мерки за дерегулация на финансите


Великобритания разкри нови планове, с които се надява да накара повече спестители да инвестират в акции на компании като част от широк набор от инициативи за стимулиране на британския сектор на финансовите услуги, предаде Ройтерс.
Британското министерство на финансите заяви, че ръководена от самия бранш рекламна кампания ще помогне за разясняване на ползите от инвестирането и че от април 2026 г. Службата за финансово поведение (FCA) ще позволи на банките да предупреждават клиентите си за конкретни инвестиционни възможности, така че те да могат да обмислят прехвърлянето на пари от нискодоходните си разплащателни сметки.
"Великобритания не може да успее и да изпълни амбициите си за растеж, ако няма сектор на финансовите услуги, който да е в добра кондиция и да процъфтява", ще заяви по-късно днес на официалната финансова гала вечер британската министърка на финансите Рейчъл Рийвс в речта си в Маншън Хаус според стенограма, предварително цитирана от Министерството на финансите. Финансовият сектор "ще стимулира инвестициите във всички сектори на нашата икономика и ще вкара британски лири в джобовете на работещите хора".
Рийвс ще говори на вечерята заедно с управителя на Английската централна банка Андрю Бейли в първата си голяма публична реч след емоционалната ѝ изява в парламента в началото на месеца, дни след като правителството се отказа от планираните реформи в социалната система. Отмяната на реформите, които трябваше да спестят разходи за 5 млрд. британски лири, предизвика безпокойство сред инвеститорите относно финансовата стабилност на Великобритания
Тогава британските активи бяха подложени на разпродажба поради опасенията, че тя ще бъде отстранена от министър-председателя Киър Стармър. Оттогава Рийвс получи публичната подкрепа на Стармър и потвърди подкрепата си за британските фискални правила и решимостта си да стимулира бавния темп на растеж на Обединеното кралство.
През миналата година Рийвс използва речта си в Маншън Хаус, за да разкритикува регулаторните органи, че са отишли твърде далеч в следкризисните мерки срещу града. Във вторник Службата за финансово поведение се присъедини към нейното мнение, като представи промени, които ще улеснят компаниите при набирането на средства, като според нея реформите ще увеличат рисковете, но ще подпомогнат икономическия растеж. Отделно от това Органът за пруденциално регулиране представи планове за предоставяне на повече време на инвестиционните банки за прилагане на глобалните капиталови реформи.
Службата за финансово поведение съобщи, че листнатите на борсата дружества могат да набират 75 на сто от собствения си капитал, без да издават проспект, като вдига така прага от досегашните 20 на сто. Органът изчислява, че това ще намали разходите за вторични продажби с около 40 млн. паунда (53,7 млн. долара) годишно.
Надзорният орган наложи промяната въпреки по-ранните опасения на банките, че новият праг може да изложи фирмите на съдебни спорове, ако сделките се провалят. През миналата година браншови организации предложиха по-умерен праг от около 30 на сто в съответствие с правилата на Европейския съюз, припомня Блумбърг.
Сега Службата за финансово поведение признава, че инвеститорите могат да получат по-малко информация, когато компаниите набират капитал, но заяви, че рисковете са "необходим компромис" в стремежа към растеж. Правилата трябва да влязат в сила през януари 2026 г.
Сред другите промени е и намаляване на периода на изчакване между публикуването на проспекта и първичното публично предлагане на три дни от шест дни досега.
Освен това се въвежда единен стандарт за оповестяване на информация за големи и малки облигации, който би трябвало да даде на инвеститорите на дребно по-голям достъп до пазара на облигации. Регулаторът дава възможност на компаниите да предлагат нови акции или облигации на стойност над 5 млн. паунда при по-малко правила за оповестяване чрез определянето на правила за новите платформи за публично предлагане, отделно от новите платформи "ПАЙСЕС" (PISCES) за съществуващи частни акции, чието пускане бе обявено в началото на юни тази година.
Също във вторник стана ясно, че Английската централна банка ще даде допълнително време на инвестиционните банки да приложат най-спорната част от новите глобални капиталови реформи като част от мащабна регулаторна промяна преди речта на финансовата министърка в Маншън Хаус по-късно днес.
Регулаторното звено на Английската централна банка, Органът за пруденциално регулиране, заяви, че възнамерява да отложи "фундаменталния преглед на търговския портфейл" за банките, които искат да използват подходи, основани на вътрешни модели, до 1 януари 2028 г.
Вътрешните модели обикновено се използват от най-големите и най-сложни банки, които се конкурират най-пряко с кредиторите в САЩ, където сроковете за прилагане са неясни.
Включени са и мерки за облекчаване на изискванията за ликвидност за малките и средните кредитори и предложение за освобождаване на повече от тях от пълната строгост на режима за преструктуриране в Обединеното кралство.
През миналия месец редица агенции предадоха, че Обединеното кралство обмисля варианти за отслабване на първоначалното въздействие на новите капиталови правила, за да може да приложи по-широк пакет от глобални банкови реформи до последния си краен срок - 2027 г., дори ако САЩ не са готови да приемат режима дотогава. Европейският съюз въведе по-голямата част от Базелския режим през януари, но отложи частта от търговския портфейл поне до 2027 г.
Последните подобни големи промени във финансовия сектор на Острова се състояха през 80-те години на миналия век, когато Маргарет Тачър проправи пътя на големите американски банки до бреговете на Темза, припомня пък от своя страна в. "Сън он сънди".
/ИЦ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина