site.btaДеца се от Враца потопиха в тайнствения свят на прилепите и научиха колко са полезни малките летящи мишки


От 33 вида прилепи, обитаващи България, 28 вида се срещат и постоянно живеят на територията на Природен парк „Врачански балкан“, съобщи за БТА Оля Генова, експерт в дирекцията на парка.
Днес дирекцията на защитената територия отбеляза Международната нощ на прилепите със събития, в която участваха деца от врачанските училища. Те се потопиха в тайнствения свят на малките летящи бозайници, научиха с какво се хранят, защо заспиват зимен сън и колко са полезни в опазването на природата.
Повечето видове прилепи във Врачанския балкан са пещерни, но има и горски, и такива, които живеят в населени места, разказа Оля Генова. Малко хора знаят, че всички видове у нас, както и в цяла Европа, са насекомоядни и няма изключение от този факт, допълни тя. Хранят се с насекоми, които са активни нощно време – комари, нощни пеперуди, ларви на различни видове бръмбари и други. Една колония от 100 прилепа може да изяде 30 килограма насекоми за година, посочи Генова. Затова прилепите са толкова полезни и важни за горите -защото много от тези насекоми са естествени вредители за дърветата, допълни тя. Опазвайки естествените местообитания на прилепите и запазвайки тяхната популация, в действителност спестяваме тонове пестициди, които пръскаме срещу комари и други вредни насекоми, а това е важно както за природата, така и за човека, допълни експертът.
Врачанският балкан е един от богатите райони на прилепи, защото в него има над 600 пещери. В тях прилепите изпадат в зимен сън (хибернация). Във Врачанския балкан има пещери с прилепни колонии от по две-три хиляди екземпляра. В този период паркът организира експедиции за наблюдение на прилепите, като се следи техният брой, дали има изменения в колониите и как им влияят климатичните изменения и човешката дейност. „От пет-шест години правим наблюдения на прилепите в пещера „Леденика“, за да следим как се влияят от туристическия поток. В пещерата се срещат четири-пет вида, които са общо стотина прилепа“, продължава разказа си Оля Генова. Наблюденията сочат, че малките летящи мишки са свикнали с присъствието на хората и повече им влияят климатичните условия. Повече се влияят от климатичните условия - при по-студена зима се крият и заспиват по-надълбоко в пещерата и обратното, допълва тя.
Природен парк „Врачански балкан“ всяка година отбелязва Международната нощ на прилепите с различни събития, насочени към децата и учениците. Тази година след презентация за живота на прилепите малките посетители на природозащитния център „Натура“ към парка имаха възможност за участват в различни забавни игри и да правят оригами. Целта е да запалим децата, като ги убедим колко важни са нощните бързи летци и един ден някои от тях да станат доброволци и да помагат в изучаването и опазването на прилепите, каза Оля Генова.
/ВД/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text