site.btaИсторици и военни от Северна Македония, Румъния, Черна гора и България участват в научна конференция „Балканските воини 1912 – 1913 г. - между триумфа и трагедията“


Историци и военни от Северна Македония, Румъния, Черна гора и България участват в научна конференция „Балканските воини 1912 – 1913 г. - между триумфа и трагедията“. Домакин на дискусията, днес и утре, е Видин. Нейни организатори са Министерство на отбраната, Съюзът на офицерите и сержантите от запаса, Военноисторическата комисия, Община Видин и Регионалният исторически музей (РИМ) Видин.
В трите пленарни заседания ще изнесат доклади военни, учени и специалисти, които ще проследят първите победи и тяхната политическа стойност, дипломатическите и военностратегическите пропуски, участието на запасното войнство във войните. Специално внимание по време на конференцията е отредено на героичната защита на Видин и приноса на генерал-майор Кръстю Маринов.
При откриването на конференцията генерал-майор Тодор Дочев, началник на Военна академия "Георги Стойков Раковски" каза, че „трябва да знаем за героизма на българския воин и трагизма на резултатите от Втората балканска война. Всичко това е нещо, което не трябва да бъде покрито с прах. То ни е необходимо, защото познавайки добре Балканските войни, ние - воините, пък и всички българи, ще бъдем повече българи, ще знаем каква да бъде нашата следваща крачка. Ще намираме опорна точка какви трябва да са нашите действия, за да осигурим просперитета, независимостта и териториалната цялост на нашата Родина. За да я има и я предадем на бъдните поколения“.
Председателят на Военноисторическата комисия и модератор на днешния панел доц. Станчо Станчев при откриването на форума каза, че миналата година е създаден Национален организационен комитет за отбелязване на 110 години от Балканските войни под председателството на министъра на отбраната. Тогава се е родила идеята за организиране на научна конференция с международно участие и това да стане във Видин. Избрахме Видин, защото отбелязваме и Втората балканска война, по време на която най-значителните боеве при сръбското нашествие се водят именно за защита на Видин. Защита, в която участват опълченци, запасни и жители на града. Още по-важно е, че в боевете се включват ученици от местната гимназия, тоест целият град като един се вдига в защита на Видин, допълни доц. Станчев.
В Научната конференция ще бъдат изнесени общо 23 доклада. Първи своя доклад изнесе генерал о.з. Златан Стойков, председател на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, който се спря на резултатите от Балканските войни, за триумфа и трагедията на българската армия, народ и държава.
Генерал майор Тодор Дочев, началник на Военна академия "Георги Стойков Раковски", направи анализ за ролята на тайната дипломация при подготовката и воденето на Балканските войни.
Свои доклади в първото пленарно заседание изнесоха - проф. Трендафил Митев от Университета на национално и световно стопанство, доц. д-р Пламен Богданов от Университет по библиотекознание и информационни технологии, д-р Христина Кирилова от РИМ-Видин и др.
По време на първото пленарно заседание днес бе представено издание на видинския музей, посветено на живота и делото на героя генерал-майор Кръстю Маринов. Негови съставители са доц. Станчо Станчев и д-р Христина Кирилова, каза за БТА Кирилова, която е и директор на РИМ-Видин.
С особен интерес се очакват във второто пленарно заседание днес докладите на учените от Северна Македония, Черна гора и Румъния. Проф. д-р Йордан Михайловски от Северна Македония ще се спре на темата „Военнополитическите условия по време на Балканските войни, подялбата на Македония и последиците от конфликта“. З.д.к. Драган Перович от Черна гора ще представи в доклада си темата „Приносът на д-р Петър Ораховац към военната и гражданската медицина в България и дейността му по организацията и функционирането на санитарната служба по време на Балканските войни 1912-1913 г.“ Представителят от Румъния д-р Даниел Кайн, от Института за югоизточно-европейски изследвания в Букурещ ще разкаже за дейността на майор Дабижа, румънски военен аташе в София (1912-1913г.)
Програмата на първия ден от международната научна конференция ще завърши тази вечер с поднасяне на цветя и венци на паметниците на Бдинци и на генерал-майор Кръстю Маринов във Видин.
На 23 юни конференцията продължава с десет доклада в третия панела, модератор на който е д-р Калин Крумов. Предвидена е и дискусия.
Научната конференция „Балканските воини 1912 – 1913 г. - между триумфа и трагедията“ се посвещава на 110 годишнината на Балканските войни и героичната отбрана на Видин.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text