site.btaБелоградчишкото село Праужда е домакин на Фестивал на изгряващото слънце
BOBSTH 12:14:01 23-08-2019
AM1212BO.002
с. Праужда - Фестивал на изгряващото слънце - снимки
Белоградчишкото село Праужда
е домакин на Фестивал
на изгряващото слънце
с. Праужда, 23 август /Ирена Данаилова, БТА/
Белоградчишкото село Праужда е домакин на първия по рода си в България Фестивал на изгряващото слънце. Той ще се състои на 24 август съобщи за БТА Емил Цанков, един от организаторите на фестивала.
Праужда е малко балканско селце, в Западен Предбалкан, в близост до западната граница със Сърбия. Името му идва от думата "право"- т.е. право през селото се е минавало за Видин. Днес тук живеят около 30 жители. Праужда е място, забулено в мистика и тайни, разказва Емил Цанков.
Мястото за организиране на първия по рода си в страната Фестивал на изгряващото слънце не е избрано случайно. Организаторите му са категорични, районът на селото е енергиен център и древно светилище, своеобразен портал към непознато за нас измерение. Основанието за тази категоричност са откритите преди години в района - ритуална плочка със символи, вероятно по-древни от откритите в Градешница и Караново. Те са сравними и аналогични с откритите подобни в пещерата Магура, продължава разказа си Цанков и допълва, че изучаването им ще открие още неизследвани пътеки към познанието. Откритите в района символи, издълбани върху камък и скала, върху фасадата на църквата са свързани с раждането на вселената, слънцето, земята и стремежа към съвършенство. Символите са кодирани в неразгадани знаци.
В малкото и почти обезлюдено балканско село Праужда личат и следи на богомилите от миналото до днес. В църквата в Праужда следите от богомилите са по фасадата, разказва Цанков. По църквата има много неканонични символи. Те вероятно не са правени специално за храма, а са пренесени от близко светилище, твърди и Кирил Кирилов, независим изследовател, който също е сред организаторите на фестивала. Храмът в село Праужда носи името "Свето Възнесение Христово" и от запазен посветителски надпис с ктитори е датиран от 1855 г. По фасада на църквата могат да се видят различни Магурски и богомилски знаци, разкриващи един непознат свят, допълва Ценков. Тя е стара, каменна, еднокорабна постройка, строена върху по-стара. Камбанарията е до южната страна. Над западната порта, в ниша над вратата, е изобразен патронът. Силно впечатление прави многобройната каменна пластика отвън на стените - изобразени са животни, хора, цветя кръстове и различни символи. Горната част на фасадата е изографисана в синьо-червени прастителни орнаменти.
Църквата в Праужда неслучайно се определя като "красавица с богомилски символи", разказва изследователят Кирил Кирилов. Изчисленията показват, че в единия край на селото най-вероятно се е намирало светилище, което е част от слънчево-лунен светилищен комплекс с 27 части, разположени по върховете на фигура с 27 равни страни. Църквата се намира на 100 метра от изчисления връх на фигурата. На още 100 метра от църквата пък е намерена Плочката от Праужда. Близо до изчисленото местоположение пък е било старото село. Сега тази местност се нарича Селище и предположението е, че там е съществувало едно от 27-те светилища преди 8 000 години.
Фестивалът на слънцето ще се проведе в местността Зарен, в близост до селцето на 24 август, уточняват организаторите. Празникът ще започне при изгрев слънце в 6.30 ч. в съботния ден с поздрав към Слънцето. Специални два слънчеви ритуала ще бъдат изпълнени от Еос, йога-инструктор и богомилски слънчев ритуал, изпълнен от акад. Цветан Гайд. За всички гости е осигурено място за паркиране, указано с насочващи табели. Организаторите призовават хората да дойдат на Фестивала и да се потопят в магията на древността. Ще могат да научат и да се докоснат до истории за древна Тракия, за вярата и живота на първите българи. Факти, които любопитно ще бъдат поднесени от академик Цветан Гайд, д-р Елица Димова и доц. Веселина Вачкова, изследователи на древните символи. По време на фестивала художникът Николай Тодоров ще открие своя изложба-живопис на тема "Тайнство Магура". Посетителите ще чуят песни, които възкръсват във времето в автентичното си звучене. Ще могат да видят демонстрации по стрелба с лък от членовете на спортен клуб "Белите акули" - Бургас и сами ще могат да изпитат уменията си, да се докоснат до сокол - един от символите на господарите на тези земи.
Организаторите обещават и много разнообразни народни игри, отдавна позабравени от децата - надхвърляне с камък, теглене на въже и скачане в чували. По време на фестивала не е забравена и дегустацията на вина и напитки, на прясно приготвени древни ястия, според правилата на неолитната кухня. Вкусните ястия ще бъдат приготвени от майстори готвачи от България и Сърбия.
Емил Цанков е убеден, че проявата ще има много последователи и затова приканва посетителите да дойдат със семействата си, за да може всеки да преживее любопитно, вълнуващо, незабравимо време на първия Фестивал на изгряващото слънце./АМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина