site.btaСрещу насилието над жени мъже от Търговище и Антоново закичват бели панделки
BOBSTH 10:53:31 06-12-2017
IS1052BO.003
Търговище - бяла панделка
Срещу насилието над жени мъже от Търговище и Антоново закичват бели панделки
Търговище, 6 декември /Боряна Димитрова, БТА/
Две групи доброволци от "Асоциация Ная" от Търговище се включват в кампанията "Бяла панделка" срещу насилието над жени. Със закичването на бели панделки в Търговище и в Антоново те ще се обявят срещу тормоза.
Инициативата започна в Професионалната гимназия по туризъм и хранително-вкусови технологии "Алеко Константинов" в Търговище. Доброволци закичиха с бели панделки момчетата от училището и преподавателите мъже. След часовете младите хора ще излязат в центъра на града, за да поканят към кампанията да се присъединят и други представители на силния пол.
В СУ "Св.Св.Кирил и Методий" в Антоново също са подготвили бели панделки за момчетата. Там в следобедните часове младежите ще сложат бели панделки на реверите на мъжете от общинската администрация.
Историята на бялата панделка е свързана с трагично събитие от 6 декември 1989 г. Тогава, 25-годишен младеж влиза в Техническия университет в Монреал, Канада, застрелва 14 момичета и ранява още 13. Младежът е бил уверен, че не е приет в университета заради момичетата. Тези жертви се превръщат в символи и трагични представители на несправедливостта спрямо жените, припомнят от "Асоциация Ная".
Две години по-късно група мъже, разтревожени от ширещото се насилие, започват кампания за повишаване на чувствителността на обществото към този проблем. Момчета и възрастни мъже закачат на реверите си малки бели панделки и така символично обещават, че "никога няма да упражняват насилие спрямо жена и никога няма да останат безучастни при вида на подобно насилие".
/ИС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина