site.btaОсновната причина за възникването на пожарите е човешкият фактор, каза Росен Георгиев, ръководител на пожарната в Сливен
От началото на пожароопасния сезон, започнал през юни, в Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РСПБЗН) – Сливен се получават между два и десет сигнала на ден за пожари. Това съобщи за БТА главен инспектор Росен Георгиев, изпълняващ длъжността началник на РСПБЗН – Сливен.
„Инцидентите основно са свързани с горене на сухи треви, стърнища и в някои случаи в неожънати житни блокове“, уточни той. Често пожари възникват и в близост до населени места, където хората изхвърлят отпадъци или почистват суха растителност, което е забранено.
По думите на инспектора, огънят се разгаря изключително бързо – в рамките на 5 до 15 минути – особено при високи температури и вятър. „Следобед температурите достигат 35–40 градуса, което създава идеални условия за бързо разпространение на огъня“, обясни той. Това изисква бърза реакция и значителен ресурс от страна на пожарникарите.
„Основната причина за възникването на пожарите е човешкият фактор – незагасени фасове, палене на открит огън, нерегламентирано горене на растителност“, подчерта Георгиев. Такива дейности са забранени със заповеди на областния управител, както и на министъра на земеделието и храните.
Той призова гражданите да не палят огън на открито, включително за барбекю, особено в близост до горски масиви, тъй като дори слаб вятър може да разпали огъня и да доведе до сериозни щети.
„Зимата беше благодатна, имаше сняг, пролетта също донесе обилни валежи. Растителността е буйна и висока, което допълнително увеличава риска от пожари“, допълни Георгиев. „Често хората не косят тревата около имотите си, не обезопасяват дворовете си и това е предпоставка за инциденти“, посочи той.
При прибирането на земеделска реколта също се случват пожари – заради технически неизправности на комбайни или друга техника. „В такива случаи земеделските производители реагират своевременно – с трактори, ремаркета с вода, ние също се включваме и заедно успяваме да овладеем ситуацията“, каза Георгиев. По наредба се изисква оставяне на защитни ивици с широчина поне 6 метра около житните площи. „Моята препоръка е те да са дори 10–12 метра, особено в близост до горски фонд, пътища и населени места“, заяви Георгиев.
На дежурство в РСПБЗН – Сливен работят три екипа по трима души. При нужда се викат допълнителни служители от свободния състав или от други служби в областта. „Миналата година беше една от най-тежките. Тази година се очертава да бъде също толкова сериозна или дори по-лоша. Надяваме се на дъжд, за да може да се намалят пожарите в цялата страна“, каза началникът на РСПБЗН – Сливен.
Оборудването на службата е в изправност, техниката се поддържа редовно. „С помощта на ръководството на ГДПБЗН ежемесечно подаваме справки какви ремонти и нужди имаме, и всичко необходимо се прави навреме“, увери Георгиев.
Той призова гражданите да не палят стърнища, суха трева или отпадъци, да не изхвърлят фасове от автомобили и на открити терени. "Не използвайте открит огън в близост до горски и земеделски площи. При забелязан дим или пламък – незабавно сигнализирайте на тел. 112", каза главен инспектор Росен Георгиев.
/ТТ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина