site.btaВ Обединеното училище "Христо Ботев" в търговищкото село Макариополско бе открит STEM център
В Обединено училище "Христо Ботев" в търговищкото село Макариополско бе открит нов училищен STEM център. Той е изграден по инвестиционния проект "STEM центрове и иновации в образованието" към Плана за възстановяване и устойчивост на Министерството на образованието и науката. В областта новоразкритите STEM центрове са вече пет – в селата Камбурово, Голямо ново, Дралфа, Макариополско и Подгорица. Изграждането на други ще продължи, каза за БТА началникът на Регионалното управление на образованието (РУО) в Търговище Елка Станчева.
Лентата при откриването на новата придобивка за децата и жителите на Макариополско прерязаха директорът на училището Милчо Манев, началникът на РУО Елка Станчева, заместник-областният управител Гергана Цонева и Косьо Костов – директор на дирекция "Хуманитарни дейности" в Община Търговище. Сред гостите бяха и директори на училища от община Търговище, които разгледаха обновената база.
В новооткрития STEM център са създадени три функционални зони по направленията "Природни науки" и "Математика и информатика".
"В тях учениците ще прилагат наученото в часовете по биология, човек и природа, математика, химия, физика, компютърно моделиране и информационни технологии, български и английски език, география и икономика, технологии и предприемачество за решаването на реални проблеми и ще установят връзките между различните учебни предмети" , коментира Манев.
Изследователските лаборатории са в две стаи с фокус върху природни науки, математика и информатика, където учениците ще работят върху реални проблеми, ще правят опити и ще прилагат знанията си по биология, физика, химия, технологии и предприемачество.
Вторият е "Център по природни науки, изследвания и иновации", където ще се използват методи като казуси, симулации и експедиции, базирани на проблемно-ориентирано обучение.
След откриването ученици демонстрираха използването на новите технологии: проведоха опити с микроскоп и магнити, създадоха невидимо мастило, а с помощта на 3D принтер отпечатаха ключодържател. Такива те подариха и на гостите. Демонстрациите показаха потенциала на новата учебна среда за развитие на логическо мислене, практически умения и креативност.
Ученичките Александра и Антония демонстрираха два опита на станция цветни промени и скрити реакции. Единият е наречен хамелеонова вода. При него бе използвана вода, в която предварително са разтворени натриева основа и глюкоза. Девойките преляха разтвора в бутилка и прибавиха 2-3 милилитра разтвор на метиленово синьо, разклатиха съда интензивно. Разтворът стана син, а оставен в покой – се обезцвети. Ученичките обясниха, че метиленовото синьо е индикатор, който се променя при редукция и окисление. Глюкозата редуцира летиленовото синьо до безцветна форма при липсата на кислород. При разклащане се включва кислород, който го окислява обратно до синя форма. Процесът се повтаря, докато се изчерпат глюкозата и кислородът, стана ясно при демонстрацията на младите изследователи.
Освен STEM центъра, в училището са изградени и три свързани, високооборудвани класни стаи, предназначени за учениците от начален етап. Всяка от тях е снабдена с голям екран и графични таблети, които подпомагат работата по групи и улесняват прилагането на дигитални методи в обучението, обясниха преподавателите.
Целта е през новата учебна година учителите да планират съвместни, интегрирани уроци, така че съдържанието да обхваща повече от един учебен предмет и да бъде свързано с реалния живот.
В училище "Хр. Ботев" в село Макариополско се обучават и възпитават над 81 деца от няколко населени места в съседство, обясни директорът.
Ден по-късно STEM център бе открит и в Основното училище "Отец Паисий" в село Подгорица, където се обучават 53 ученика – всичките от населеното място.
Това е поредната важна стъпка към създаването на модерна високо технологична среда в училищата. Откриват се нови възможности и дават отговор на въпроса какво трябва да бъде образованието – да дава нови възможности, да се работи в екип и приятна обстановка, коментира Станчева.
„Радвам се с откриването на всеки следващ STEM център в нашата област. Защото по този начин все повече учители и ученици ще имат възможност да преподават и да учат с помощта на технологиите, които водят до развиването на логическо мислене, на креативност и на повече работа в екип“, каза още Станчева.
/ТТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина