site.btaОБНОВЕНА Вицепрезидентът Илияна Йотова откри изложбата "Азбука и история" в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров" в Шумен
Вицепрезидентът Илияна Йотова, кметът на община Шумен проф. Христо Христов и директорът на Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров" д-р Росица Добрева откриха изложбата "Азбука и история“, представяща етапите в развитието на глаголицата и кирилицата. Експозицията е представена в галерията на първия етаж на шуменската библиотека и може да бъде разгледана днес до 17:00 ч.
Изложбата е съвместен проект на Държавния културен институт към Министерството на външните работи, на Центъра за Славяно-византийски проучвания "Иван Дуйчев" към Софийския университет "Св. Климент Охридски“ и Фондация "Елена и Иван Дуйчеви“. Автор на изложбата е проф. дфн Вася Велинова, а консултанти са чл. кор. Аксиния Джурова и проф. д-р Казимир Попконстантинов.
На откриването на експозицията присъстваха генералният директор на БТА Кирил Вълчев, зам.-кметове на община Шумен, общински съветници, интелектуалци и граждани.
"Живеете на свята земя. Земята на Преславската книжовна школа, дала началото на новата славянска цивилизация. Манастирите, книгите, преписите са знак за огромна духовна мощ, която и днес е знак за божественото и за откъсване от езичеството с новата вяра. Тук има една магия, особена енергия и атмосфера на Златния век, в която ние като наследници живеем. Кирилицата е една от трите официални азбуки на Европа и това за нас е гордост и идентичност. Пожелавам успех на тази изложба. Ако не бяха буквите и вярата, азбуките и книгите, вероятно нямаше да има и българи днес. На добър час!", каза Илияна Йотова на откриването на изложбата.
Всички ние скоро ще празнуваме своето 14-о столетие от създаването на държавата. Оттук тръгва началото, тук българският народ се обединява, припомни в словото си Илияна Йотова. Тогава, когато един гениален български държавник - княз Борис I, разбира, че без обединението на този народ във вярата, а малко след това и в книжнината, писмеността и духовността, няма как да запазим народите, които съставляват тази държава - млада, създадена само преди малко повече от век. Приемайки християнството, това е огромен държавнически акт, който предопределя съдбата на България не само за следващите столетия, това предопределя и днес съдбата ни като българи, предопределя и нашето бъдеще, каза вицепрезидентът.
"Глаголицата, създадена за други цели, за други славяни във Великоморавия, претърпява провал, там където е създадена във Византия. Малко след като са се опитали да бъде въведена там, да бъдат преведени тамошните богослужения и книги, се сменя политическата обстановка. Учениците на Кирил и Методий са прогонени, и ако не беше наистина гениалният държавник княз Борис I, сигурно днес никой нямаше да си спомня, че е имало такава писменост, че някога са били преваждани на славянски език богослужения и книги. Той ги приема, и не само ги приема, но създава и всички условия тук да бъде създадена първата книжовна школа – Преславската, която слага основите не само на българската духовност и култура, на нашата книжнина, на нас като народ, но става основа и за грамотността на целия славянски род", отбеляза още Йотова.
Днес трябва да бъдем изключително горди с Плиска, с Преслав – на територията на цялата тази област манастирите, скрипториумите, преписите и ръкописите, които са останали, говорят за една невероятна духовна мощ, каза вицепрезидентът.
Глаголицата е магическо писмо, малко по-късно тя е адаптирана в кирилицата, на която пишем ние днес и над 250 милиона човека по целия свят, добави тя. Йотова припомни, че магическите знаци – триъгълникът, кръгът, кръстът, са неща, които и днес учените изследват, защото зад всеки един от тези знаци е стояло нещо, свързано с божественото и над човешкото.
Когато казват, че преместват старата столица Плиска в Преслав – това се е направило не само по стратегически или политически причини- да се откъсне езичеството от новата вяра, но и защото точно в тази местност, на няколко километра от град Шумен, има чудна природа, някаква особена аура и атмосфера, някаква магия, която старата столица приема. Тя става бляскава столица, говорим за Златния век на Симеон, и място, където се заражда цялата славянска култура, каза още вицепрезидентът.
Тя отбеляза, че днес ние сме особено горди и затова, че кирилицата е една от трите официално признати азбуки в Европейския съюз и ние сме създателите на това писмо, на тази история и тази духовност. Нека тази изложба да я видят повече българи, да я видят децата ни, да проследят целия път на българските букви, и на онези, заради които ние имаме и пазим своята идентичност, независимо от превратностите на съдбата и тежката история, призова Илияна Йотова.
Ако не бяха буквите, ако не беше вярата и голямата духовност и книжнина, ако не беше всичко онова, което е в кръвта и гените ни, сигурно отдавна нямаше да има българи, нито народ. Затова е толкова бляскаво отбелязването на тези годишнини – заслужават го нашите предци, но и нашите деца, които трябва да бъдат достойни наследници на тази култура, каза Илияна Йотова.
Кметът на община Шумен проф. Христов благодари на вицепрезидента за възможността шуменци да могат да видят изложбата. "За нас, шуменци, днес е празник, за който благодарим на г-жа Йотова, че имаме възможността да видим тази изложба. Тя показва ролята на Първото и Второто българско царство в създаването и запазването на кирилицата и глаголицата. Няма как да не се гордеем с това наследство и нашата съпричастност към това голямо културно наследство. Благодаря на вицепрезидента за това изживяване", каза кметът на Шумен.
Експозицията представя в 24 пана етапите в развитието на двете славянски азбуки – глаголицата и кирилицата, промените им като писмени системи и ролята им в културната история на славянските народи, каза при откриването д-р Росица Добрева.
Изложбата "Азбука и история“ гостува в Шумен в рамките на инициираното от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан честване на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука и славянската книжовност. "От Плиска тръгва една нова цивилизация – славянската, и предопределя съдбата на България и на цялото славянство, каза вицепрезидентът Илияна Йотова вчера в Плиска.
Изложбата "Азбука и история“ беше представена в началото на април в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и с нея беше поставено началото на честванията за 1170 години от създаването на глаголицата.
/ТТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина