site.btaВъзпитаници на училище „Васил Левски“ в Гърция се включиха в екскурзия „Магията на Южното Черноморие“


Възпитаници на Българското училище „Васил Левски“ и неговите филиали в Атина, Навплио, Каламата и Платаня, остров Крит, бяха на екскурзия „Магията на Южното Черноморие“, организирана по Националната програма на Министерството на образованието и науката „Образователни маршрути”. Това съобщи Гръцко-българската асоциация за култура - Културен център „Иван Селимински“, към която действат учебните заведения.
„Споделяме впечатленията си от пътешествието, което ни предостави уникална възможност да опознаем богатото културно и историческо наследство на нашето Южно Черноморие“, разказаха от Културния център.
Екскурзията е започнала от град Бургас. Участниците в нея посетили Историческия музей, разположен в сграда от епохата на неокласицизма, построена през 1901 г. от гръцкия търговец Ахилея Йоанидис. „Музеят, превърнат в градски музей през 1981 г., представя акценти от историята на Бургас, ценни възрожденски икони от Тревненската иконописна школа, старопечатни книги и предмети от колекция „Европейско приложно и изящно изкуство“. В двора на музея видяхме уникалната стена на буквите, представяща писмени системи от цял свят“, обясниха от „Иван Селимински“.
След това неговите възпитаници се разходили в стария Несебър и посетили Археологическия музей на града, познат с експозицията „Несебър през вековете“, която представя паметници на културата, илюстриращи историята на античната Месамбрия и средновековния Несебър. След това екскурзиантите се отправили към музея на солта в Поморие, където разгледали откритите солници, от които и до днес се добива сол по древна анхиалска технология.
Училищният тур преминал и през крайбрежните градове Приморско, Китен, Царево и Ахтопол и стигнал до крайната южна точка на българското крайбрежие – Резово, разположено на север от устието на Резовска река, по която минава държавната граница с Република Турция.
След това учениците посетили замъка в Равадиново и се отправили към Созопол, известен още като гръцката колония Аполония Понтика. Там разгледали археологически, исторически и културни находки от края на VI хилядолетие пр.н.е. до XVII век и се разходили из Стария град.
„Морето не ни позволи да посетим остров Света Анастасия, затова променихме програмата и посетихме Бургаските минерални бани в Акве Калиде, посещавани от личности като Филип II Македонски, Юстиниан I, Константин IV Погонат, българския кан Тервел и султан Сюлейман Великолепни. Завършихме нашето пътешествие с посещение на волейболен мач в зала Арена Бургас между националните отбори на България и Украйна. Резултатът на мача сигурно на всички ни е известен“ - разказаха от Гръцко-българската асоциация за култура.
„Всеки от нас получи автограф и снимка с играч от нашия отбор. Пътуването беше изпълнено с незабравими моменти и нови знания. Благодарим на всички участници и организатори за прекрасната екскурзия!“, добавиха от там.
Училище „Васил Левски“ и неговите филиали в Атина, Навплио, Каламата и Платаня, остров Крит, действат към Културен център „Иван Селимински“.
Центърът е създаден през 2010 г. под името „Гръцко-българско сдружение за култура“, информира в своя сайт Изпълнителната агенция за българите в чужбина.
Целите на дружеството са да предоставя информация и да подкрепя и защитава с всички законни средства правата на българските граждани, които живеят, работят и учат в Гърция, да работи за по-доброто взаимно опознаване между двата народа и по-нататъшно развитие на сътрудничество между двете страни.
/ИКВ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина