site.btaЕвропейски нюзрум: ЕС ще преразгледа споразумението за сътрудничество с Израел поради нарастващия международен натиск

Европейски нюзрум: ЕС ще преразгледа споразумението за сътрудничество с Израел поради нарастващия международен натиск
Европейски нюзрум: ЕС ще преразгледа споразумението за сътрудничество с Израел поради нарастващия международен натиск
Общ изглед на разрушенията в Хан Юнис през февруари 2025 г. Снимка: Абед Рахим Хатиб/dpa

ЕС ще преразгледа споразумението си за сътрудничество с Израел, след като "огромно мнозинство" от страните членки подкрепиха предложението на фона на военната офанзива в ивицата Газа и блокадата на помощите, пише днес Европейският нюзрум - платформа за сътрудничество между 23 европейски новинарски агенции, сред които е и БТА.

"Ситуацията в Газа е катастрофална", отбеляза върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика и сигурността Кая Калас на пресконференция след срещата на министрите на външните работи в Брюксел във вторник. "Няма да посочвам цифри и няма да назовавам държавите членки, но мога да кажа, че има огромно мнозинство за това".

Междувременно тя призова и за незабавен приток на помощи "в голям мащаб" в ивицата Газа.

Този ход бе предприет, докато през последните седмици позицията на няколко европейски държави спрямо Израел се втвърди след края на прекратяването на огъня в ивицата Газа през март, 11-седмичната блокада на хуманитарна помощ от страна на Израел и разширяването на военните операции на Израел в Газа.

Министерството на здравеопазването на ивицата Газа съобщи, че най-малко 3427 души са загинали, откакто Израел възобнови ударите на 18 март, с което общият брой на жертвите във войната достигна 53 573 души. Миналата седмица Интегрираната класификация на фазите на продоволствената сигурност на ООН предупреди, че ивицата Газа е изложена на критично висок риск от глад поради продължаващия конфликт и блокадата на помощите.

Блокадата беше частично вдигната в понеделник, но само за да се позволи предоставянето на минимална помощ, която ООН определи като "капка в морето" от това, което е необходимо. 

Защо ЕС разглежда споразумението си с Израел сега?

По-рано този месец нидерландският външен министър Каспар Велдкамп написа писмо до Калас, в което поиска ЕС да проучи дали Израел все още спазва условията на Споразумението за асоцииране между ЕС и Израел.

Според Велдкамп с блокадата на помощите Израел нарушава член 2 от споразумението за асоцииране. В него се посочва, че трябва да се спазват човешките права и демократичните принципи.

Той също така даде да се разбере, че няма да се съгласи да удължи срока на Плана за действие ЕС-Израел до приключване на разследването. Планът за действие конкретизира сътрудничеството между ЕС и Израел. За удължаването му ще е необходимо единодушие.

Споразумението за асоцииране и Планът за действие ЕС-Израел предоставят на Израел икономически привилегии в ЕС, наред с други неща. Израел също така има право на някои европейски субсидии. ЕС е най-големият търговски партньор на Израел.

Сега ще бъде извършен преглед, въпреки че не са обявени срокове.

Калас заяви също така, че са били подготвени санкции срещу израелските заселници на Западния бряг, но те са били блокирани от една страна членка, която според източниците е била Унгария.

Израел разкритикува стъпката на ЕС, като предупреди, че тя може да усложни усилията за постигане на прекратяване на огъня в ивицата Газа. Говорителят на външното министерство Орен Марморщайн заяви, че нарастващите международни критики към Израел само ще окуражат "Хамас" в продължаващите преговори.

Неотдавнашните действия на Израел доведоха до засилен международен натиск

Френският президент Еманюел Макрон, британският премиер Киър Стармър и канадският премиер Марк Карни разпространиха в понеделник остро формулирано съвместно изявление, в което заявиха, че ще предприемат "по-нататъшни конкретни действия", ако Израел не "прекрати подновената военна офанзива и не отмени ограниченията върху хуманитарната помощ".

"Няма да стоим безучастни, докато правителството на Нетаняху продължава тези ужасяващи действия", заявиха лидерите, като същевременно призоваха за прекратяване на огъня и връщане на останалите заложници, взети от "Хамас" по време на нападението му срещу Израел на 7 октомври 2023 г.

"Ангажирани сме да признаем палестинската държава като принос за постигането на решение за две държави и сме готови да работим с други за тази цел", добавиха те.

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заклейми този ход в публикация в "Екс": "Като искат от Израел да прекрати отбранителната война за нашето оцеляване, преди да бъдат унищожени терористите от "Хамас" на границата ни и като изискват създаването на палестинска държава, лидерите в Лондон, Отава и Париж предлагат огромна награда за равняващото се на геноцид нападение срещу Израел на 7 октомври, като същевременно отправят покана за още такива зверства".

След това британският външен министър Дейвид Лами във вторник обяви, че преговорите с Израел за споразумение за свободна търговия са прекратени. Той също така заяви, че израелският посланик е бил извикан от правителството на Великобритания в отговор на "жестоката" блокада на помощите и налагането на санкции на заселниците на Западния бряг.

В отделно съвместно изявление външните министри на повече от 20 страни, сред които Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Исландия, Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Норвегия, Португалия, Словения, Испания, Швеция и Великобритания, призоваха в понеделник Израел да възстанови напълно достъпа на хуманитарна помощ до ивицата Газа.

"Макар да отчитаме индикациите за ограничено възобновяване на помощта, Израел блокира достъпа на хуманитарна помощ до ивицата Газа в продължение на повече от два месеца. Храната, лекарствата и основните доставки са изчерпани. Населението е изправено пред гладна смърт. Населението на Газа трябва да получи помощта, от която отчаяно се нуждае", се казва в изявлението.

Министрите отправиха две ясни искания към Израел: "Незабавно да се разреши пълното възобновяване на помощта в Газа и да се даде възможност на ООН и хуманитарните организации да работят независимо и безпристрастно за спасяване на човешки живот, намаляване на страданията и запазване на достойнството".

Европейският съюз остава разделен по въпроса

Миналия петък Исландия, Ирландия, Люксембург, Малта, Норвегия, Словения и Испания изразиха в съвместно изявление загриженост относно плановете на Израел да разшири офанзивата си в ивицата Газа и да окупира палестинската територия. Премиерите на тези страни също така потвърдиха, наред с други неща, ангажимента си за решение, основано на съществуването на две държави.

Протестите също оказват натиск върху правителствата да предприемат действия.

В Хага десетки хиляди хора излязоха в неделя на протест срещу политиката на нидерландското правителство по отношение на войната на Израел в ивицата Газа. Много от протестиращите бяха облечени в червено по искане на организаторите от неправителствената организация "Оксфам Новиб" (Oxfam Novib), които искаха символично да начертаят червена линия по отношение на Газа.

Участниците в митинга настояваха правителството на Нидерландия да предприеме действия срещу Израел с аргумента, че той извършва "геноцид" в ивицата Газа.

Организаторите съобщиха, че са участвали повече от 100 000 души, като определиха това като най-голямата демонстрация в страната от 20 години насам. Полицията не даде приблизителни данни.

Италиански парламентаристи протестираха в неделя пред египетския граничен пункт в Рафах към ивицата Газа, призовавайки за достъп на помощи и прекратяване на войната в опустошената палестинска територия. "Европа не прави достатъчно, нищо, за да спре клането", каза пред АФП Сесилия Страда, италианска евродепутатка.

Групата - включваща 11 италиански парламентаристи, трима италиански евродепутати и представители на неправителствени организации - държеше плакати с надписи "Спрете геноцида сега", "Спрете незаконната окупация" и "Спрете да въоръжавате Израел".

"Трябва да има пълно ембарго върху оръжията за и от Израел и да се спре търгуването с незаконните селища", заяви Страда.

Правителството на Италия отново призова Израел в събота да спре да атакува ивицата Газа - министърът на външните работи Антонио Таяни каза: "Стига с тези атаки". "Не искаме повече да виждаме как палестинският народ страда", заяви Таяни. 

Италия обаче е против преразглеждането на Споразумението за асоцииране между ЕС и Израел.

Миналата седмица в Белгия университети призоваха ЕС да преустанови действието на споразумението за асоцииране с Израел. "Продължаването на договора се възприема като легитимиране на едно правителство, което извършва широко разпространени нарушения на човешките права и дори не позволява на хуманитарната помощ да достигне до палестинското население. Това по никакъв начин не е съвместимо с основните европейски ценности", обявиха те.

Правителствената подкрепа за Израел остава силна и в други държави от ЕС

Парламентът на Унгария одобри във вторник законопроект за оттегляне от Международния наказателен съд. Той отхвърли издадената от съда заповед за арест на Нетаняху, а премиерът Виктор Орбан заяви по-рано тази година при посещението на Нетаняху, че "съдът е деградирал до политически инструмент".

Чехия също е силен поддръжник. Тя не подкрепя преразглеждането на споразумението между ЕС и Израел. "Мисля, че ако имаме някакви резерви, трябва да ги съобщим директно на Израел и можем например да свикаме съвета за асоцииране и да го обсъдим по някакъв начин", каза във вторник чешкият външен министър Ян Липавски. 

Той заяви, че Чехия подкрепя предоставянето на хуманитарна помощ в ивицата Газа, но добави: "Трябва да организираме тази помощ по такъв начин, че тя да не може да подхранва "Хамас" - терористична организация, която непрекъснато продължава атаките си срещу Израел".

Германия също поддържа добри отношения с Израел. По време на пътуването си миналата седмица по повод 60-годишнината от установяването на дипломатически отношения между двете страни германският президент Франк-Валтер Щайнмайер балансира тази подкрепа с призив за помощ за ивицата Газа. 

"Приятелите на Израел, а аз считам Германия за специален приятел, не са наивни", отбеляза Щайнмайер. "Те осъзнават дилемата, която "Хамас" създава за израелската армия, като подло се крие зад цивилни, докато продължава да обстрелва Израел с ракети", добави той.

"Но също така се опасявам, че страданията, които жителите на Газа изпитват, задълбочават още повече разрива. И това ме тревожи, както и много други приятели на Израел", каза Щайнмайер.

/ГГ/

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 00:47 на 22.05.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация