site.btaПървата вечер от фестивала "Камджалов" събра любители на класиката и фолклора в Етнографски комплекс "Дамасцена" в Долината на розите


С разнообразна музикална програма започна първият фестивал „Камджалов“, който привлече любители както на класиката, така и на фолклора на откритата сцена в Етнографски комплекс „Дамасцена“ край Павел баня. Музикантите от Genesis Orchestra, под диригентството на маестро Йордан Камджалов, изправиха публиката на крака, а своя дебют направиха певиците от фолклорната формация ИДНА.
В началото на концерта Йордан Камджалов изказа благодарност към екипа на Етнографски комплекс „Дамасцена“, по чиято идея се реализира фестивалът. „Именно тези хора предложиха форумът да носи моето име – нито съм го искал, нито съм го мечтал, нито съм имал планове в тази посока“, посочи той. Диригентът отбеляза, че на сцената са събрани великолепни музиканти от цялата страна – както утвърдени професионалисти, така и млади таланти, които тепърва поемат по големия път на изкуството.
Под диригентството на Камджалов, който е и артистичен директор на фестивала, Genesis Orchestra представи както емблематични, така и по-рядко изпълнявани класически произведения. Програмата започна с музика на Волфганг Амадеус Моцарт, последвана от части от „Годишните времена“ на Антонио Вивалди. Бяха изпълнени също творби на Йохан Себастиан Бах и Жул Масне, а по думите на маестрото за първи път в тази част на България прозвучаха ноти на композитора и астроном Уилям Хершел. Солисти бяха Зорница Иларионова и Елизабет Гекова, а сред гостите на събитието присъства и тяхната преподавателка Благородна Танева.
Вечерта завърши с дебюта на Симона Станоева, Марина Маринова и Виктория Ризова от новата фолклорна формация ИДНА, които развълнуваха публиката с изпълнение, посветено на златния глас на Добруджа – покойната Верка Сидерова.
Първият фестивал „Камджалов“ в Долината на розите, който по думите на маестрото е „една пълна прегръдка между култура и просвета“, започна по-рано през деня със среща-разговор със „златния учител“ по физика Теодосий Теодосиев. Той е добре познат със своите нестандартни и изключително ефективни методи на преподаване. Неговите ученици неизменно печелят златни и сребърни медали от международни олимпиади и състезания, прославяйки България по света. Теодосиев е носител на редица отличия и признат за един от най-добрите преподаватели по физика в света.
Фестивалът се организира от фондация „Йордан Камджалов“ и Етнографски комплекс „Дамасцена“ и се предвижда да се провежда ежегодно. Програмата продължава до 6 юли, като утре на сцената ще се качат Хорът на Музикална лаборатория за човека с диригент Мая Василева и Детски хор „Усмихнати звезди“ към иновативното училище „Стремеж“. Публиката ще има възможност да се включи и в познатия формат „България пее“.
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина