site.btaПалеонтологична експедиция до находище на динозаври край град Трън организира Националният природонаучен музей при БАН


Петата палеонтологична експедиция на Националния природонаучен музей при БАН (НПМ-БАН) до находището на динозаври и друга къснокредна гръбначна фауна край град Трън започна в края на миналата седмица. Това информират от научната институция.
Екипът е ръководен от гл. ас. д-р Латинка Христова от НПМ-БАН и включва както палеонтолози от музея, така и техни колеги от Софийския университет “Св. Климент Охридски” и Геологическия институт на БАН.
За втора поредна година към опитните изследователи се присъединяват студенти бакалаври (предстоящи 3-ти и 4-ти курс) от специалност “Геология” на Софийския университет, от които се очаква не само да открият любопитни фосилни находки, но и да продължат с трупането на безценен теренен опит и изграждане на професионални качества.
Палеонтолозите се надяват на още един успешен сезон в Трънско. Предходните експедиции разкриха не само останките на повече от един вид динозаври, но също така на костенурки, крокодилоподобни и различни микрогръбначни. Находището се очертава като едно от най-перспективните в научно отношение находища отпреди 85-80 милиона години в Европа. Богати находища на фосилна гръбначна фауна от това време са известни от Унгария и Австрия.
Тазгодишната експедиция е финансирана по проект “От динозаврите до най-ранните човешки предци: фундаментални проучвания на значими моменти от историята на фауната и миналото на човека” към Фонд Научни изследвания. Част от средствата необходими за участието на студентите са осигурени от спечелената от докторанта на НПМ-БАН Владимир Николов Награда за млад учен „Проф. Живко Иванов“ на конференцията “Геонауки” (през 2020 и 2021), както и чрез индивидуалната подкрепа на колеги геолози. /ИРС
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text