site.btaНай-късно до 25 юли трябва да бъдат свикани общинските епизоотични комисии в област Ловеч заради шарката по дребните преживни животни


Най-късно до 25 юли трябва да бъдат свикани общинските епизоотични комисии в област Ловеч заради болестта шарка по дребните преживни животни. Решението е взето на заседание на Областната епизоотична комисия, съобщиха от пресцентъра на областната администрация. Целта е да се набележат конкретни мерки за предотвратяване проникването и разпространението на болестта на територията на съответната община.
"Болестта достигна и до нашата област, почти на границата е. За десет дни премина пет региона, като най-сериозно е засегната Пловдивска област, с която ние сме на граница", заяви директорът на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) в Ловеч д-р Ангел Ангелов.
Той информира още, че заедно с директора на Областната дирекция на МВР – Ловеч старши комисар Дончо Манов е направен контролен пункт на пътя Троян – Кърнаре и всички превозни средства, в които може да се превозват животни, се спират за проверка. Д-р Ангелов апелира всички началници на районни управления на МВР да засилят контрола по пътищата и когато установят транспортни средства, превозващи животни, те да се спират на място и да изчакват пристигането на екип на ОДБХ. Директорът допълни, че всяка община трябва да определи място за разтоварване на животни за загробване.
Там, където има констатирани животни, трябва да бъдат транспортирани до най-близкото място, където да им се вземе кръв, която се изследва в рамките на 24 часа, и ако се установи зараза, ще трябва да се унищожат, каза още той.
По думите му инспектори от цялата страна са в Пловдив, за да се овладее ситуацията. "Ако установим някъде огнище, ще се прилагат мерки, както е разписано, с карантиниране на съответното населено място, с пункт за дезинфекция, забрана за влизане и излизане на външни лица", каза още д-р Ангел Ангелов.
Той каза още, че в някои от стопанствата, където са унищожени животните, се продава фураж, а той също е заразоносител, както и млякото, което е било произведено. Основният проблем е, че ще трябва екстремно да се търсят трапове, в които да се загробват животните. От 7 до 14 дни заразата развива клинична картина, но тя не е заразна за хората, посочи д-р Ангелов.
"През колкото повече животни преминава, толкова по-силен става вирусът - само за една седмица заболяването е преминало през всички общини на Пловдив. Прехвърли ли Стара планина, ще стигне чак до Дунава", коментира още директорът на ОДБХ - Ловеч.
БТА припомня, че Българската агенция по безопасност на храните установи две огнища на шарка по дребните преживни животни - в село Скутаре, община Марица, област Пловдив.
/ЕС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина