site.btaБългарски ветеринарен съюз: България с активна роля в борбата срещу антимикробната резистентност в рамките на EU-JAMRAI 2


Единно здраве – споделена отговорност: България с активна роля в борбата срещу антимикробната резистентност в рамките на EU-JAMRAI 2
Нарастващата глобална ангажираност към борбата с антимикробната резистентност (АМР) е жизненоважна. Стотици специалисти по света работят усилено, за да предпазят хората, животните и околната среда от заплахата от лекарствено-резистентни инфекции. Европа обединява тези усилия чрез EU-JAMRAI 2 – второто издание на Европейското съвместно действие за борба с АМР и инфекции, свързани със здравеопазването. Инициативата, стартирала през януари 2024 г., ангажира над 120 партньори от 30 държави и цели въвеждането на устойчиви национални планове за АМР и подобряване на превенцията и контрола на инфекциите, свързани с медицинското/ветеринарномедицинското обслужване, базирани на визията „Едно здраве“ (One Health).
От началото на 2025 г. д-р Драгомир Иванов е национален координатор (Liaison Officer) за България по програмата EU-JAMRAI 2. Ветеринарен лекар с над 19 години опит в превенцията и контрола на инфекции в хуманната, денталната и ветеринарната медицина, д-р Иванов е и председател на Асоциация „Единно здраве“, както и създател на платформата „Health Point | #thinkPrevention“.
„Всички ние трябва да преразгледаме своите разбирания за здраве. One Health не е теория, а практическа необходимост. Здравето на хората, животните и околната среда е тясно свързано и изисква интердисциплинарен подход,“ подчертава д-р Иванов в интервю за сп. „Ветеринарна практика“.
Неговият професионален път преминава от научна дейност и ветеринарномедицинска практика до преподаване и консултиране в медицински университети и клиники. Според него концепцията „Единно здраве“ трябва да се прилага не само в научната теория, но и в ежедневната медицинска практика. „Няма и не бива да има разделителна линия между хуманната и ветеринарната медицина. Обектът е различен, но придобитият опит гради общите основи на медицината.“
В рамките на EU-JAMRAI 2, д-р Иванов работи съвместно с Националния център за заразни и паразитни болести, Българската агенция по безопасност на храните, Министерство на здравеопазването и водещи европейски институции за разработване на национален план за АМР. Прогнозите сочат, че ако не се предприемат мерки днес, до 2050 г. АМР може да причини повече от 4,5 милиона смъртни случая годишно. „Всяка манипулация или медицинска процедура, ако не е извършена при спазване на принципите за превенция и контрол на инфекциите, не може да има добър резултат – независимо дали пациентът е човек или животно.“
Проектът „Health Point“ предоставя не само продукти, но и цялостни решения за устойчиви програми за превенция, пренасяйки добри практики от хуманната в ветеринарната медицина. „#thinkPrevention не е само хаштаг – това е нова философия на работа. Само чрез междусекторно сътрудничество и етични професионални стандарти можем да изградим сигурно здравеопазване.“
С послание към всички медицински специалисти, д-р Иванов завършва: „Да мислим през призмата на Единно здраве. Да работим заедно – хора, животни и природа – защото всичко на тази планета е взаимосвързано.“
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина