site.btaМОН: Над 2000 ученици се включиха в шествието по случай 24 май


Над 2000 ученици от 37 столични училища заедно с учителите си дефилираха с оркестри, състави и ансамбли на шествието, с което започна отбелязването на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
https://www.mon.bg/news/nad-2000-ucheniczi-se-vklyuchiha-v-shestvieto-po-sluchaj-24-maj/
1000 трибагреника подари Министерството на образованието и науката на участници в процесията, която тръгна от МОН.
Шествието бе предвождано от Гвардейския духов оркестър и ученици от Софийската духовна семинария. Участие в него взе и министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Сред официалните гости бяха вицепрезидентът Илияна Йотова, Негово Светейшество патриарх Даниил, кметът на София Васил Терзиев, вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов, зам.-министрите на образованието и науката Емилия Лазарова и акад. Николай Витанов, началникът на РУО София-град Ваня Кастрева, народни представители, ректори на висши училища, директори на детски градини и училища и др.
По традиция към процесията се присъединиха ръководството на Българската академия на науките и академичният съвет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”.
Стотици граждани с деца и ученици с цветя и балони се стекоха пред паметника на Св. Св. Кирил и Методий пред Народната библиотека, където тържествено бе отбелязан празникът.
Тази година първокласниците Ема Радкова и Самуил Кънчев от 73 СУ „Владислав Граматик“ изпълниха стихотворението „Аз съм българче“ от Иван Вазов.
Заместник-министърът на образованието и науката акад. Николай Витанов се включи в академичното тържество в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, където произнесе академично слово на тема “Квантовите технологии: поглед в бъдещето“ като част от учените във Физическия факултет.
В цялата страна хиляди ученици, учители, студенти, преподаватели и учени се вляха в процесиите под звуците на химна „Върви, народе възродени!“.
Празникът бе почетен и от българските неделни училища в чужбина, където над 38 000 деца изучават български език и история и география, българска култура и традиции. По идея на Асоциацията на неделните училища деца от чужбина, както и от България, рецитираха и пяха химна по текст на Стоян Михайловски и музика на Панайот Пипков.
По-късно през празничния ден министър Красимир Вълчев връчи грамотите на МОН „Неофит Рилски“ на изявени учители от столицата на тържество, организирано от РУО София-град, и на учители и директори от синдикат „Образование - КТ „Подкрепа“. Тази година с най-високото отличие са наградени общо 248 учители, директори и специалисти, които работят с деца и ученици.
Министърът на образованието и науката ще се включи и в 20-тата световна среща на българските медии от 25 държави, организирана от Българската телеграфна агенция.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина