site.btaБлизо два часа продължиха дебатите по предложените на първо четене законопроекти за промени в Закона за лечебните заведения
Близо два часа продължиха дебатите по предложените на първо четене законопроекти за промени в Закона за лечебните заведения. Приети бяха три от четири законопроекта за промени.
В хода на дискусията председателят на комисията по здравеопазване Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС заяви, че изхождайки от разпорежданията на директивата 2022/2041 за заплатите в страните членки на ЕС, която насърчава колективното трудово договаряне, са изготвили текстовете на техния законопроект. В публичното пространство бяха разпространени данни, че управляващата коалиция иска да индексира заплатите на млади лекари с около 100-200 лева – това число е невярно, заяви Ангелов. Реалният ръст спрямо предходния трудов договор на заплатите е 800 лв., като ефектът за изпълнението на това предложение е в размер на 600 млн. лв. Нито един от законопроектите, представени от останалите парламентарни групи, няма финансови разчети и ефект на въздействието върху бюджета, добави той. Костадин Ангелов разясни, че до края на годината се очаква НЗОК да е на дефицит предвид решението на КС за надлимитните дейности на болниците. Сметките, за които говорим за различните законопроекти, започват от 600 млн. лв. и достигат до 2,4 млрд. лв., добави той.
Асен Василев от ПП-ДБ обясни, че има достатъчно средства в системата, за да може да се постигнат нормални заплати за всички медицински специалисти, не само за младите лекари. Той посочи, че на база на данните на НСИ може да се направят следните груби сметки – към момента в цялата система има 30 149 лекари, от тях около 15 хиляди са в болничната помощ. Има 21 984 други медицински специалисти, основно медицински сестри, от които около 20 хиляди са в болничната помощ. При нашето предложение 150 % от средна работна заплата, говорим да се достигне минимално възнаграждение от 3 664 лв. на лекар на месец, означава малко над 1 млрд. лв. годишно общо за всички лекари в болниците. Същата сметка за медицинските сестри при 125% стигаме до 1,2 млрд. лв., тоест общо 2,2 млрд. фонд персонал в болниците. Болничната помощ получава 4,1 млрд. лв. от НЗОК, това, което ние предлагаме, е 51% да отиват за перо персонал. Василев припомни, че с НРД болниците са задължени 60 % от парите, които получават по пътеки, да отиват за фонд персонал. Грубите параметри показват, че това, което ние предлагаме, няма да натовари бюджета на НЗОК, каза той.
Маргарита Махаева от "Възраждане" заяви, че със законопроекта си обвързват възнаграждението на младите специалисти с ръста на средната брутна работна за страната. Предлагаме увеличение на възнагражденията за придобита квалификация и нощен труд, както и таван на заплащането, добави депутатът. За никого не е тайна, че високите заплати са за директорите на лечебни заведения и началниците на отделения и клиники. Тези високи възнаграждения не са обвързани с управленски резултати и много често са несъразмерно високи в сравнение със заплатите на лекарите, медицинските сестри и санитарите, добави тя. .
Иван Ибришимов от "БСП-Обединена левица" заяви, че всички имат желание да направят така, че трудът на българските лекари да бъде достойно заплатен. Ние ще подкрепим законопроектите на ПП-ДБ и на "Възраждане", посочи той. По думите на Ибришимов това са законопроекти, в които личи, че са правени с мисъл, с логика и желание. Няма да подкрепим законопроекта на "Величие", защото така предлагани твърди цифри не са правилен подход. Съгласен съм, че трябва политически консенсус върху това откъде ще дойдат тези средства, добави Ибришимов и изтъкна, че 4 млрд. са парите за болнична помощ от НЗОК, но те покриват не само възнагражденията на лекарите, а и лечението на пациентите и ремонтите на болниците.
Андрей Чорбанов от ИТН също декларира категорично желание за справяне с проблема. Този проблем не касае само младите лекари, лекарите без специалност, проблемът е в целия спектър на здравната система и всички служители в тази здравна система. Сравнението с учители, полицаи е неуместно. Всички споменати са или държавни служители, или бюджетни, подчерта Чорбанов и добави, че болниците са търговски дружества. Когато коментираме целия проблем, е хубаво да се чуе мнението на лекарите със специалности, както и на болничните асоциации. Трябва да се намери работещ механизъм, търсим изключително активно механизъм, който да бъде полезен за обществото и да удовлетвори исканията на здравната система за едно честно заплащане, добави Чорбанов.
Хасан Адемов от АПС заяви, че има няколко причини, които водят до тази ситуация. Той посочи, че за да може да получава високодоходни клинични пътеки, болницата трябва да има по-високо ниво на компетентност, което означава, че началникът на отделението трябва да назначи петима специалисти на висока заплата. По думите му така не остава нищо за специализиращите лекари. В националните рамкови договори специализиращи лекари не влизат в изпълнението на клиничните пътеки. Те работят, но не влизат при изпълнението на клинични пътеки, респективно не влизат в разпределянето на средства по клинични пътеки. Ето още една причина, коментира той. Увеличението на парите за нощен труд, увеличението на парите за професионална квалификация, е изключително важно и аз много се радвам, че във всички проекти това увеличение е консенсусно прието, каза Адемов. Той посочи, че ако се приеме вариантът за колективен трудов договор, министърът на труда и социалната политика има право да го разпростре в целия бранш, независимо от това, че отделни лечебни заведения не са го приели. Тогава, когато министърът на труда го разпростре, тогава става задължителен за всички лечебни заведения, посочи той.
Александър Тодоров от партия МЕЧ определи случващото се като пряка ерозия на един от най-ценните ни ресурси младите медицински специалисти, специализантите , които утре трябва да бъдат гръбнакът на системата. Данните са категорични - младите лекари напускат страната още по време на следването. Основната причина е несъответствието между усилието и възнаграждението, заяви Тодоров. Месечното заплащане на специализанти в редица лечебни заведения е под санитарния минимум. Партия МЕЧ разглежда тази ситуация не като бюджетна спънка, а като симптом на управленска немощ, добави той. Ние подкрепяме предложението основната заплата на лекарите да е 150% от средната работна заплата за страната, а на медицинските сестри и специалисти да е не по-малко от 125% от средната работна заплата за страната, добави той.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина