site.btaЗа пореден път оценката на самата администрация за административния капацитет е по-ниска в сравнение с минали години, посочи Атанас Зафиров
За пореден път оценката на самата администрация за административния капацитет е по-ниска в сравнение с минали години. Това посочи вицепремиерът Атанас Зафиров, който се позова на данните от доклада за индекса на административния капацитет на държавната администрация на България за 2024 г., който бе представен в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Зафиров отбеляза, че оценките на социално-икономическите партньори за административния капацитет са още по-ниски. Една от констатациите в доклада е, че една от основните причини за това влошаване на нивото на административния капацитет е политическата криза, тази спирала от избори, посочи Зафиров.
По думите му темата за административната реформа е стара като света. На мен се пада тази отговорност да ръководя този Съвет за административна реформа и най-важното е да уверим обществеността, вас, нашите партньори и българската администрация, че това правителство има амбицията да преодолее тази политическа нестабилност и да заложи дълъг хоризонт на стабилност и на управление, заяви Зафиров.
Той припомни, че има управленска програма с хоризонт до 2029 г., както и законодателна програма, според която в периода до юни съвместното управление планира да реализира над 55 законопроекта. Зафиров посочи, че се предвиждат изменения в закона за администрацията за подобряване на почтеността във висшите длъжности в изпълнителната власт, в това число и Кодекс за поведение и проверка на интегритета. Повишаване на ефективността на разходите в електронното управление, информационните и комуникационните технологии чрез въвеждане на интегрираната финансова информационна система, преминаване към изцяло вътрешен електронен документооборот, са сред административните приоритети, посочи Зафиров.
Особен фокус има върху намаляване на административната тежест за гражданите и бизнеса и засилване на ролята на вътрешните електрони административни услуги, посочи вицепремиерът. По думите му прилагането на концепцията за развитие на регулаторната политика на България 2025 - 2027 г. приета през март тази година, също ще има положително въздействие. Предвиждаме също така подобряване на правилата за изработване на административни актове, посочи вицепремиерът.
Изпълняват се и два плана за намаляване на административната тежест върху гражданите и бизнеса, които също ще допринесат за повишаване ефективността на администрацията. Очакваме вашият доклад да бъде изпратен до всички администрации, за да може данните от него да бъдат използвани, каза още той.
Моето лично впечатление, че държавното управление не се възползва максимално от капацитета на научната общност, на подобен тип изследвания, за да бъдат въвеждани добри практики в системата на управление. Една от моите амбиции ще бъде подобряване на комуникацията в тази насока, добави Зафиров.
/ЛРМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина