site.bta"Булгартрансгаз" съобщи, че процедурата за избор на банка за финансиране на Вертикалния коридор е приключила успешно


При изключително засилен интерес "Булгартрансгаз" приключи успешно процедурата за избор на банка за финансиране на Вертикалния коридор, съобщиха от дружеството. В нея участваха утвърдени финансови институции, сред които едни от най-големите банки в Европа и света - "Банк ъв Америка" (Bank of America), "Банка ДСК", "Търговска Банка Д", "Българска Банка за Развитие", "УниКредит Булбанк", "Обединена Българска Банка", "Инвестбанк", ИНГ Банк Н.В. - клон София, "Общинска Банка".
Общият размер на предложения ресурс във всички подадени оферти е близо 8 пъти повече от търсения и възлиза на 781,8 млн. евро. Анализът на подадените предложения показва изключително изгодни условия. Първите три банки с най-добри условия са предложили лихвен процент под 2,3 процента, а най-изгодното получено предложение е с лихва под 2 процента на годишна база, посочват от "Булгартрансгаз".
"Полученият резултат дава категорична оценка от страна на международните и местните финансиращи институции както към ключовата роля на българския газопреносен оператор, така и към стратегическото значение на Вертикалния коридор за енергийната сигурност на Европа. Успешното провеждане на процедурата е важен етап в навременното реализиране на една от най-важните инфраструктурни инициативи за региона. Повишеният интерес и предложените конкурентни условия са ясен сигнал за изградено доверие между "Булгартрансгаз" и финансиращите институции, което от своя страна позволява успешното набиране на необходимия финансов ресурс за Вертикалния коридор", подчерта изпълнителният директор на дружеството Владимир Малинов, цитиран от пресцентъра на "Булгартрансгаз". Според него фактът, че е осигурен значителен финансов ресурс при цена на капитала под 2 процента лихва, е доказателство за доверието към "Булгартрансгаз" на глобалните пазари.
След извършена оценка, съгласно одобрените критерии, е избрана "Обединена Българска Банка". Предстои сключване на договор между "Булгартрансгаз" и избраната финансираща институция. След което тя следва да сключи гаранционно споразумение с Министерството на финансите. Договорът за кредит ще бъде обезпечен с държавна гаранция, предоставена съгласно изискванията на Наредбата за условията, на които трябва да отговарят инвестиционните проекти, финансирани с държавни заеми и проектите, кандидатстващи за финансиране с държавна гаранция.
От дружеството припомнят, че с решение от 5 юли 2024 г. Министерският съвет одобри издаването на държавни гаранции през 2025 г. по нови заемни споразумения на "Булгартрансгаз" в размер до валутната равностойност на 625 млн. лева за финансиране на инвестиционния проект "Разширение на газопреносната инфраструктура на "Булгартрансгаз" за изпълнение на инициативата Вертикален коридор на газопреносните оператори на България, Гърция, Румъния, Унгария, Словакия, Украйна и Молдова". В рамките на настоящата процедура "Булгартрансгаз" търси да набере финансов ресурс в размер на 200 млн. лева със срок на изплащане 5 години.
Вертикалният коридор е стратегическа инициатива на газопреносните оператори на България, Гърция, Румъния, Унгария, Словакия, Украйна и Молдова, целяща подобряване на сигурността и диверсификация на източниците и маршрутите за пренос на допълнителни количества природен газ от юг на север. На 16-ти юни т.г. българският газопреносен оператор отправи покана за предоставяне на финансова услуга "Финансиране", представляваща банков кредит, с цел финансиране на разширението на газопреносната инфраструктура на "Булгартрансгаз" за изпълнение на Вертикалния коридор.
БТА припомня, че на 14 март 2024 г. Народното събрание прие решение във връзка с инициативата за Вертикален коридор на газопреносните оператори на България, Гърция, Румъния, Унгария, Словакия, Украйна и Молдова, осигуряваща възможност за пренос на допълнителни обеми природен газ от разнообразни и надеждни източници в посока от юг на север.
Министърът на енергетиката Жечо Станков коментира днес в Рим, че финансовите институции са готови да предоставят на България осем пъти по-голям ресурс от този, от който имаме нужда за изграждане на инфраструктурата на Вертикалния газов коридор и обясни, че това е осребряване на положителния ефект от добрата новина от Брюксел за присъединяването на страната ни към еврозоната от началото на 2026 г.
Вторият кораб с тръби за изграждането на Вертикалния газов коридор акостира в Бургас на 8 юли. Това е поредна важна стъпка в реализацията на стратегическия енергиен проект, който цели да засили енергийната сигурност на региона и да превърне България в ключов газоразпределителен център за Югоизточна Европа, посочи тогава министърът на енергетиката, който посети Бургас.
/ВЙ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина