site.btaОбект в Таджикистан е първото допълнение от Централна Азия към глобално значимите системи за селскостопанско наследство на ФАО


Интегрирана планинска агропасторална система в Таджикистан се превърна в първото централноазиатско допълнение към глобално значимите системи за селскостопанско наследство, съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО). Към списъка са добавени също система за агролесовъдство с борови дървета и традиционна система за бамбук и рибарство в Република Корея и агролесовъдна система в Португалия.
"С разширяването си към нови региони и държави, мрежата на Системите за селскостопанско наследство с глобално значение за пореден път демонстрира своята отличителна роля в представянето на селскостопански системи, които насърчават традициите, подхранвани от общностите, и начините за осъществяване на препитанието им в хармония с природата", каза директорът на Службата за изменение на климата, биоразнообразие и околна среда към ФАО Кавех Захеди. По думите му във време на климатична криза и загуба на биоразнообразие, приносът на вековните начини за изграждане на устойчивост и устойчиво използване на биоразнообразието е още по-важен за трансформирането на нашите агрохранителни системи.
Системите бяха официално определени в рамките на водещата програма на ФАО по време на среща на Научно-консултативната група на Системите за селскостопанско наследство с глобално значение, проведена на 7 и 8 юли. Най-новите допълнения увеличават световната мрежа за селскостопанско наследство на ФАО до 99 системи в 29 страни по света. Заедно с първата за Таджикистан, новоопределените системи увеличават броя на системите в Република Корея до девет, а в Португалия - до две.
С нарастващия интерес от цял свят, се очаква броят на обозначенията на глобално значимите системи за селскостопанско наследство да надхвърли 100 до церемонията по връчване на сертификати на 31 октомври в контекста на честванията на 80-годишнината на ФАО.
/ЕС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина