site.btaЙосип Броз Тито, който ръководи Югославия от Втората световна война, умира преди 45 години

Йосип Броз Тито, който ръководи Югославия от Втората световна война, умира преди 45 години
Йосип Броз Тито, който ръководи Югославия от Втората световна война, умира преди 45 години
Белград (8 май 1980) Хиляди югославяни изпълват площада пред сградата на парламента в Белград в очакване на церемонията по погребението на президента на Югославия Йосип Броз Тито. (AP Photo/Heribert Proepper)

Президентът на Югославия Йосип Броз Тито, ръководещ федерацията от Втората световна война, умира преди 45 години - на 4 май 1980 г. в болница в Любляна.

Роденият на 7 май 1892 г. Тито е генерален секретар на ЦК на Югославската комунистическа партия (1940-1952). Председател на Съюза на югославските комунисти ( СЮК - март 1939-4 май 1980). Главнокомандващ на Народноосвободителната армия на Югославия (1941-1945). Председател на Националния комитет за освобождение на Югославия (1943-1945). Председател на Министерския съвет (2 ноември 1944-29 юни 1963). Президент на Социалистическа федеративна република Югославия ( СФРЮ - 14 януари 1953-4 май 1980), отбелязва отдел “Справочна” на БТА. Той е един от основателите на Движението на необвързаните държави.

БТА съобщава за последните месеци от живота на Тито, за кончината му и неговото погребение, събрало елита на света в Белград на 8 май, в своите бюлетини “Международна информация” и “Международна информация - Служебен”. Здравословното състояние на управляващия 35 години Югославия Тито се влошава в началото на 1980 г. и той постъпва в клиничен център в Любляна през януари, където претърпява операция на крака, а малко по-късно и ампутация:  

Състоянието на Й. Б. Тито

Белград, 15 януари 1980 г. /АФП/ Здравословното състояние на осемдесет и седем годишния Тито, който беше опериран през нощта в събота срещу неделя, се влошава. Това може да се твърди със сигурност, след като се прочете следобедният бюлетин, в който се съобщава, че състоянието на оперирания крак не се е променило.

Тази кратка фраза се губи в петте реда на едно двусмислено комюнике, в което се уточнява, че днес президентът се чувства по-добре след пристъп на треска, спряна със съответни лекарства. Обаче тя получава цялото си значение в светлината на съобщението от вечерта, че операцията не е била успешна.

Слуховете за нова операция на доайена на държавните ръководители в света се посрещат със скептицизъм в Белград. Специалистите, които се грижат за президента, не били единодушни дали е било уместно той да бъде опериран. Така например американският професор Майкъл де Бейки се противопоставил, като препоръчал лечение с медикаменти. (…)

***

Белград, 16 януари 1980 г. /АФП/ Безпокойството в Югославия от здравословното състояние на маршал Тито тази нощ се засили.

Докато вчера следобед възможността да се наложи нова операция се изключваше, с течение на часовете тази хипотеза ставаше все по-реална. (…)

От осведомен източник се знае, че маршал Тито категорично отхвърлил евентуална ампутация при споменаването на тази възможност от един от лекуващите го лекари.

На 6 януари той бил категорично на това становище, когато приел американския и съветския професори, дошли да го прегледат.

На югославските специалисти той казал: има две неща, които никога няма да приема: да бъда лекуван в чужда страна и кракът ми да бъде ампутиран. Това упорство днес може да изложи живота му на опасност и е сигурно, че близките му сътрудници ще се опитат, ако ампутацията се окаже необходима, да го убедят да я приеме. (…)

***

Пред клиниката в Любляна

Белград, 19 януари 1980 г. /АФП/ Група югославски граждани се стекоха днес пред клиниката в Любляна, където е на лечение маршал Тито. (…)

В 18 ч. и 30 мин. пред болницата се бяха събрали стотина души. Според един очевидец към тях се присъединявали постоянно нови хора със сериозни лица. 

***

Здравословното състояние на Й. Б. Тито

Белград, 20 януари 1980 г. /Кор. на БТА/ Днес по обед в клиничния център в Любляна е бил ампутиран левият крак на президента на СФРЮ и председател на СЮК Й. Б. Тито. Според съобщението на лекарския консилиум ампутирането се е наложило, тъй като тежко засегнатите артерии са предизвикали прекъсване на кръвообръщението и ускорено изгубване на жизнените функции на тъканите на крака, което заплашило живота на югославския ръководител. Президентът Тито е понесъл добре операцията. Непосредственият следоперативен процес протичал нормално.

***

Тито изглежда доста добре

Белград, 24 януари 1980 г. / Кор. на БТА/ Тази вечер в международния пресцентър бе разпространена фотография на срещата на Тито със синовете му Жарко, от първата му съпруга - рускинята Пелагия, и Мишо, от втората му съпруга - Херта. На снимката Тито изглежда невероятно добре за човек на неговата възраст, понесъл в кратък период две тежки операции. Той е седнал в болнично метално кресло, усмихва се и лицето му не изглежда дори отслабнало. От снимката, личи, че левият му крак е вероятно ампутиран над коляното.

Жарко, който е без дясна ръка, и Миша са седнали до него и също са усмихнати. (…)

През следващите месеци бюлетините за здравословното състояние на Тито са ежедневие. Те се следят от представители на повечето световни агенции. Освен официалната информация, често медийните съобщения са резултат и с работа на неофициални източници. Още в средата на март започват да се появяват съобщения и за близкия край на югославския ръководител:

За здравословното състояние на югославския президент

Белград, 17 март 1980 г. /АФП/ Маршал Тито е в почти постоянна кома и рядко дава признаци на съзнание, стана известно днес следобед от осведомен източник.

Температурата на болния е около 39 градуса, добавя същият източник. Но никой, дори и лекарите, не е в състояние да каже колко време ще издържи. “Той може да умре след два часа или след две седмици", посочи източникът.

В началото на месеца лекарите съобщиха поверително на ръководителите на партията, че не гарантират повече от две седмици живот на пациента. 

***

Последните дни на Тито

Белград, 19 март 1980 г. /Кор. на ЮПИ Бари Джеймс/ Лекарите на президента Йосип Броз Тито разкриха още една сериозна опасност в и без това “много тежкото” състояние на 87-годишния югославски ръководител - изобилни кръвоизливи в стомаха.

В официалния медицински бюлетин от вторник се казва, че - тези кръвоизливи са главната причина за по-нататъшното влошаване на здравословното състояние на Тито. Това приближава стария политик една крачка по-близо до смъртта, която е почти неизбежна. (…)

***

Гръцкото радио за състоянието на Тито

Атина, 20 март 1980 г. /БТА/ Днес информациите от различни източници обрисуват една безнадеждна картина на динамичния и силен човек, който повече от 35 години управляваше с желязната си ръка Югославия, съобщава радио “Атина”. Загубило повече от 35 килограма от теглото си, тялото, което днес лежи в болничното легло в Любляна, няма ни най-малка прилика с Тито, който само миналия октомври в Хавана се противопостави на Фидел Кастро, за да "предотврати пагубното едностранно обвързване на движението на необвързаните”. Радиото изтъква напразните усилия на лекарите да възстановят кръвта, която президентът губи при непрекъснатите кръвоизливи в стомаха. По изкуствен път те се стремят да набавят необходимата храна на организма, която той от седмици не може да приема нормално. (…)

***

Индианаполис, 22 март 1980 г. /АФП/ Държавният департамент на САЩ разрешил вчера в Белград да бъде изпратен нов експериментален антибиотик за лекуване на президента Тито, стана известно днес от официален източник. Антибиотикът “Моксалактан” е “силно средство, което може да продължи живота, като ликвидира голям брой сериозни инфекции”, уточни говорител на фармацевтичната лаборатория “Ели лили” в Индианаполис. 

И последните бюлетини за състоянието на Тито от 4 май:

Здравословното състояние на Тито

Белград, 4 май 1980 г. /Кор. на БТА/ Общото състояние на президента Й. Б. Тито е много тежко. След краткотрайно леко подобрение днес са се проявили по-изразени признаци на сърдечно-съдова нестабилност, съобщи лекарският консилиум от Любляна. Интензивното лечение на югославския ръководител продължава. 

***

Здравословното състояние на Тито

Белград, 4 май 1980 г. /Кор. на БТА/ Днес следобед здравословното състояние на президента на СФРЮ и председател на СЮК Й. Б. Тито отново е навлязло в критична фаза, съобщи лекарският консилиум. Въпреки взетите мерки сърдечно-съдовата слабост става все по-изразена. Лекарският консилиум предприема необходимите медицински мерки. 

Тито умира на 4 май следобед:

Починал е Йосип Броз Тито

Белград, 4 май 1980 г. /Кор. на БТА Г. Готев/ Днес в 15:05 часа югославско време /17:05 часа българско врете/ в Любляна е починал президентът на СФРЮ и председател на СЮК Йосип Броз Тито. (…)

***

Белград, 5 май 1980 г. /Кор. на БТА/ На извънредно заседание Съюзният изпълнителен съвет е прил решение да бъде обявен седемдневен траур в цялата страна по повод смъртта на президента Тито.
Тленните останки на югославския ръководител се пренасят със специален влак от Любляна в Белград, където ще пристигнат днес в 17 часа местно време. (…)

***

Как една нация изразява скръбта си?

Белград, 5 май 1980 г. /Кор. на ЮПИ Рут Грубър/ Как 22-та милиона югославяни изразяват болката си от смъртта на президента Йосип Броз Тито, единствения ръководител, който са имали повече от 35 години?

Смъртта на Тито в неделя след четиримесечна борба за живот не беше неочаквана. Но все пак тя подейства като шок и чувството на тъга и раздяла се усеща навсякъде.

Скръбта се чувства в тишината на обикновено шумната столица, в приглушения тон на разговорите, в необикновения покой на цялата атмосфера на града. Тя се съзира по просълзените лица на членовете на двата най-добри футболни отбора /”Хайдук" и “Цървена звезда”/, след като техният мач пред 50 000 запалянковци беше прекъснат в неделя в Сплит и новината за смъртта на югославския президент беше съобщена по високоговорителя. Целият стадион, всичките 50 000 запалянковци след момент на ужасяващо мълчание започнаха да пеят патриотичната песен “Друже Тито, ние ти се кълнем…”, а след това и националния химн. Накрая песента стихна и настана гробно мълчание, при което всички напуснаха стадиона, без да издадат никакъв звук.

Скръбта се чувства и в дългите редици хора, които чакат пред будките за вестници, за да прочетат специалните издания на ежедневниците - всички с портрета на президента Тито в черна рамка. А един от тези вестници дори и не използва заглавие - портретът, ограден с черно, казваше достатъчно.

Скръбта е и в знамената, спуснати наполовина, и в портретите на Тито - на различна възраст и в различни пози - изложени по витрините на магазините с черна лента, заобиколени от цветя или пък положени върху югославския национален флаг.

Тъгата беше изписана и върху лицата на хората, които на стотици хиляди излязоха на дъжда покрай железопътната линия между Любляна и Белград, за да изразят своята почит, докато преминава влакът, носещ рялото на Тито по време на неговото последно пътуване през родната страна.

***

След смъртта на Тито

Кой ще присъства на погребението?

Бон, 5 май 1980 г. /АФП/ Западно германският канцлер Хелмут Шмидт ще присъства на погребението на Тито в Белград, стана известно от достоверен източник в Бон. Президентът на ФРГ Карл Карстенс може би също ще бъде там. 

Стокхолм, 5 май /АП/ На погребението на Тито Швеция ще бъде представена от крал Карл ХVІ Густав. 

***

Чуждестранни делегации за погребението на Тито

Белград, 5 май 1980 г. /БТА/ - “Изглежда, че погребението на президента Тито в четвъртък в югославската столица ще представлява една от най-големите срещи на високо равнище на световните ръководители през последните голини”, пише кореспондентът на ЮПИ Джозеф Григ. Между тези, които са обявили намерението си да присъствуват на погребнието на югославския президент, са председателят на ЦК на ККП Хуа Гофън, британският министър-председател Маргарет Тачър, португалският президент Еаниш, австрийският президент Кирхшлегер, испанският министър-председател Адолфо Суарес, турският министър-председател Демирел. Танюг съобщи, че се очаква пристигането в Белгард на индийскйя премиер Индира Ганди, на японския министър-председател Масайоши Охира, на кипърския президент Спирос Киприану, на италианския президент Пертини, на финландския президент Урхо Кеконен, на гвинейския президент Секу Туре. Американската делегация за погребението на Тито ще бъде ръководена, както осведомява АФП, от вицепрезидента на САЩ Уолтър Мондейл. Според ЮПИ съветската страна ще бъде представена от министъра на външните работи Андрей Громико. Очаква се да пристигне и френският президент Жискар Д`стен.

ЮПИ посочва, че толкова много световни ръководители са присъствали само на погребенията на Шарл де Гол, Конрад Аденауер и Уинстьн Чърчил.

На погребението има и знакови отсъствия:

Албания няма да изпрати делегация за погребението на Тито

Белград, 7 май 1980 г. /Ройтер/ Албания - сталинисткият съсед на Югославия - няма да изпрати делегация за погребението на президента Тито, съобщиха вчера дипломатически източници. Албания е единствената комунистическа страна, която няма да бъде представена на погребението.

Източниците заявиха, че главна причина за това са идеологическите различия между двете страни. 

***

Дали Картър не сгреши със СФРЮ?

Белград, 8 май 1980 г. /Ройтер/ (…) Югославяните се надяваха Картър да покаже загриженост за бъдещето на Югославия, като лично присъствува на едно от най-големите в историята събирания на държавни ръководители. (…)

***

Реакции в САЩ на критиките в Западна Европа

Вашингтон, 8 май 1980 г. /ЮПИ/ Президентът Картър и неговите сътрудници са изненадани и разгневени от унищожителната критика от европейските столици срещу Картър задето няма да присъства на погребението на югославския президент Йосип Броз Тито.

Един близък сътрудник на Картър каза, че президентът не е склонен да се съревновава с Кремъл в такива неща. Той гневно осъди заядливостта на Западна Европа, особено на средствата за масова информация там.

Сътрудниците на Картър опровергаха съобщенията, че Картър не бил отишъл на погребението на Тито, за да избегне среща с Брежнев.

“Много отдавна беше решено да отиде Мондейл и много преди това се знаеше, че там ще присъства кремълският ръководител”,  каза един сътрудник. Той добави, че важна роля в решението на Картър са изиграли съображения от вътрешен характер.

“Президентът смята, че народът и правителството на САЩ ще бъдат равностойно представени от вицепрезидента", каза сътрудникът на президента Картър. (…) 

***

Чуждестранните делегации в Белград

Белград, 8 май 1980 г. /БТА/ За "срещата на високо равнище на човечеството”, както изтъква Танюг, т.е. за да присъстват на погребението на президента на СФРЮ Й. Б. Тито, до тази сутрин в 6:00 часа местно време в Белград са пристигнали 155 чуждестранни делегации. До 15:00 часа на 7 май присъствие на траурната церемония са оповестили 115 държавни делегации, 97 делегации на политически партии и движения и международни организации и три освободителни движения. “Маршал Тито, като че ли желае да направи нова услуга за делото на мира, събирайки около своя одър "първите граждани" на света", посочва Танюг и добавя, че начело на държавните делегации се намират 31 ръководители на държави, четирима крале, един генерален губернатор, седем вицепрезиденти, 20 министър-председатели, шестима членове на кралски семейства, 14 заместник министър-председатели, 40 министри на външните работи, 26 министри - членове на правителства, пет председатели на национални събрания, 10 генерали и 223 висши държавни функционери. В Белград присъстват делегации на 34 комунистически партии, а общо на погребението на югославския президент - 62-ма ръководители на политически партии. Ще присъстват и представители на множество международни организации като ООН /Курт Валдхайм/, Европейския парламент, ЮНЕСКО, ОИСР, ЕИО, Арабската лига, Европейския съвет и др. 

Две гледни точки от погребението на Тито - от Изтока, и от Запада:

Погребението на Й. Б. Тито

Белград, 8 май 1980 г. /Кор. на БТА Г. Готев/ Днес в столичния район Дедине бе погребан Йосип Броз Тито. На траурната церемония присъстваха много държавни, правителствени и партийни делегации, сред които бе и българската партийно-държавна делегация начело с първия секретар на ЦК на Българската комунистическа партия и председател на Държавния съвет на Народна република България Тодор Живков. Тук бяха делегациите и от другите социалистически държави, възглавявани от Леонид Брежнев, Ерих Хонекер, Ким Ир Сен, Едвард Герек, Николае Чаушеску, Янош Кадар, Густав Хусак, члена на политбюро на ЦК на МНРП и председател на Министерския съвет на Монголската народна република Жамбин Батмунх, заместник министър-председателя на СР Виетнам Хюин Тан Фат, члена на политбюро на ЦК на Кубинската комунистическа партия и заместник-председател на Държавния и на Министерския съвет на Куба Карлос Рафаел Родригес, както и делегации от много други страни начело с държавни ръководители, ръководители на правителства и на политически партии. (…)

Под звуците на траурен марш саркофагът бе изнесен от ротондата на Скупщината и поставен върху оръдеен лафет. Отекнаха топовни салюти. Зад лафета, покрит с югославското национално знаме, застанаха членовете на семейството на Й. Б. Тито, югославски държавни и партийни ръководители, стари съратници на починалия югославски ръководител и ветерани на революционното движение. Хор изпълни и националния химн. (…)

Предхождано от колона знаменосци и части на Югославската народна армия, траурното шествие тръгна бавно по смълчаните булеварди на югославската столица.

В двора на резиденцията на Й. Б. Тито има павилион - зимна градина, който е превърнат в гробница на югославския ръководител. Надгробно слово произнесе председателят на председателството на СФРЮ Лазар Колишевски. (…)

Под звуците на “Интернационалът", съпроводени с топовни салюти, саркофагът бе поставен в гробницата. Край гроба на Й. Б. Тито на последна почетна стража застанаха членовете на председателството на СФРЮ.

Пръв от ръководителите на чуждите делегации пред гроба на Йосип Броз Тито се поклони генералният секретар на ЦК на КПСС и председател на Президиума на Върховния съвет на СССР Леонид Брежнев (…).

***

Траурната церемония в Белград

Белград, 8 май 1980 г. /Ройтер/ Над половин милион югославяни и ръководители от цял свят отдадоха днес последна почит на президента Тито, последния от гигантите на Втората световна война.

Сред плачовете на много от присъстващите ковчегът с 87-годишния ръководител бе изнесен от сградата на Скупщината от осем генерали и адмирали. Тялото на покойния президент бе изложено там за поклонение през последните три дни.

На погребението, едно от най-големите стълпотворения на световни ръководители в историята, присъстват 155 делегации, сред които има четирима крале, над 30 държавни глави, министър-председатели и тълпа от официални лица от над 100 страни.

Ковчегът бе положен на оръдеен лафет, за да измине четирикилометровия път през украсения със знамена център на Белград до потъналото в зеленина предградие Дедине, където Тито ще бъде погребан сред цветята в неговата резиденция, които е садил сам. Започването на четиричасовата траурна церемония бе отвелязано с оръдейни изстрели от околните белградски хълмове. (…)

Председателстващият председателството на ЦК на СЮК Стеван Доронски прочете траурно слово, възхваляващо делото на Тито, който скъса със съветския блок през 1948 година и установи своеобразна система на работническо самоуправление в страната, а в международните отношения водеше политика на необвързване. (…)

Президентът Тито ще влезе вероятно в историята като човека, който се противопостави на съветския диктатор Сталин и държеше Югославия и нейната партия да бъдат независими. Отношенията с Москва винаги са били несигурни и често помрачавани от дълбоко недоверие.

/ДС/

В допълнение

Избиране на снимки

Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.

Изтегляне на снимки

Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 11:46 на 04.05.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация