site.btaДомакинът Чехия и Швейцария ще играят на финал на Световното първенство по хокей на лед

Снимка: AP Photo/Darko Vojinovic

Чехия и Швейцария ще играят за титлата на Световното първенство по хокей на лед, което се провежда в Чехия.

Домакините се класираха на финала, след като надиграха със 7:3 (2:2, 3:1, 2:0) Швеция пред близо 18 000 души в зала "О2 Арена" в чешката столица Прага.

На финала утре Чехия преследва седмата световна титла в историята си като самостоятелна държава и общо 13-а като приемник на спортните постижения на Чехословакия.

В герой за победителите се превърна 25-годишният централен нападател на Каролина Хърикейнс от НХЛ Мартин Нечас с две попадения и две асистенции.

Последният домакински триумф е като Чехословакия през 1985 година, а иначе Чехия не е ставала първенец на планетата от 2010 година в Германия, когато победи с 2:1 Русия. Оттогава чехите, водени сега от Радим Рулик, не бяха стигали до мача за титлата.

Това бе и най-резултатният елиминационен двубой в историята на шампионатите на планетата между представителните тимове на тези две държави.

Швеция нямаше допуснат гол в първа третина преди полуфинала, като никога и не бе изоставала в резултата. До това поражение селекцията на Сам Халам имаше осем победи от осем мача.

Четирите попадения в първата част паднаха в рамките на шест минути, като "трите корони" повеждаха и в двата случая.

Решаващ се оказа голът за 3:2 на Ондржей Касе във втората третина, когато чехите имаха късмет шайбата да отиде при голмайстора от кънката на съдия.

Швейцария стигна трети финал в историята на участията си на Световно първенство след триумф с дузпи – 3:2 (в редовното време 2:2 - 0:2, 1:0, 1:0) над рекордьора по титли (28) и действащ шампион Канада.

46 спасявания направи вратарят на победителите Леонардо Дженони.

Швейцарците, водени от Патрик Фишер, поведоха през първата третина с попадения на Кевин Фиала и Нино Нийдеррайтер.

„Кленовите листа“ намалиха през втората част чрез сина на българин Брандън Танев, който играе като нападател за Сиатъл Кракън в НХЛ.

Канада изравни две минути и седем секунди преди края чрез капитана си Джон Таварес от Торонто Мейпъл лийфс.

След като продължението завърши без попадения, се стигна до дузпи, в които вратарят на Швейцария Дженони спаси три наказателни удара, а канадецът Оуен Пауър прати шайбата в рамката на вратата.

Към 09:07 на 17.06.2024 Новините от днес