site.btaИскахме да направим нещо, което е достойно за тези велики залесители, каза фотографът Александър Иванов за книгата-фотоалбум „Началото“


Искахме да направим нещо, което е достойно за тези велики залесители. Да има памет за тях, защото поколения след това са използвали техните умения и знания във всяко едно отношение, каза Александър Иванов, който представи днес в Лесотехническия университет книгата-фотоалбум „Началото“.
„Този проект започна от една мечта и от намерени негативи преди пет години. Истинската движеща сила обаче бе приятелството между Вожли и Манджуков – основа, върху която построихме цялата структура на албума“, каза още Иванов. Той подчерта, че изданието е резултат от събирането на десетки фотографии, писма и документи, открити в архиви и музеи в България и Франция. Той благодари на всички, които са подкрепили проекта.
Трудът е посветен на френския и български лесовъд Феликс Вожли и Петър Манджуков, пионери в залесяването в България и борбата с ерозията.
Изданието съдържа колекция от фотографии от началото на XX век, както и съвременни, непубликувани писма, спомени и архивни документи. Сред включените материали са книгата на Вожли, спомените на Манджуков, монография на български и френски език, както и авторски текстове, включително от Александър Иванов, Петя Големанова и Евгени Цавков – съставители и консултанти на изданието.
„Това е епохално издание, защото обръща вниманието ни към подвига на онези, които преди повече от век започват битката за спасяване на природата в България“, каза доц. д-р Стоян Иванов Стоянов, декан на Факултета по горско стопанство. Той подчерта, че този албум е памет за усилията на поколения лесовъди, а инициативата съвпада с няколко важни годишнини: 150 години от рождението на Феликс Вожли и 100 години висше лесовъдско образование в България.
„Най-ценното в албума е, че той съчетава визуална документалистика със задълбочен научен и исторически анализ. Чрез фотографиите, писмата и спомените пред очите ни оживява една забравена, но съдбоносна епоха от историята на българското горско дело“, каза доц. д-р Евгени Иванов Цавков, съставител и консултант на изданието. Той запозна присъстващите с живота и приносите на Феликс Вожли – не само като практик, но и като създател на първото ръководство за борба с пороите и залесяването у нас.
Сред присъстващите на събитието беше и заместник-министърът на земеделието и храните Стоян Тошев, който изрази подкрепа за инициативата. „Това е не просто албум – това е документ за бъдещето. Той показва какво сме направили, как сме го направили и какво сме могли“, каза той.
Тошев допълни, че подобни проекти показват какво сме постигнали в миналото, какво правим в настоящето и какво трябва да бъде бъдещето.
В края на събитието доц. д-р Евгени Иванов Цавков и Александър Иванов отговориха на въпроси на публиката.
/ВБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина