site.btaЯпония става все по-предпочитана за българските кандидат-студенти, заяви Ели Тончева от агенцията за образование в чужбина "Едланта"


Сред младите българи Япония вече не е само страната на анимето и на източните бойни изкуства, а място, където могат да получат образование, което отговаря напълно на изискванията на съвременната индустрия, особено в сферата на инженерните и компютърните науки, екологията, химическата промишленост, биотехнологиите. Това заяви Ели Тончева, управител на агенцията за образование в чужбина "Едланта", след завършилото традиционно пролетно изложение в София и Бургас.
Посетителите на "Образование за успешна кариера - пролет 2023" затвърдиха впечатленията сред експертите, че след Брекзит, Германия, Австрия и Нидерландия изместват Великобритания като най-желана дестинация.
По време на изложението се забелязва тенденцията Белгия да изпреварва Нидерландия в предпочитанията на българските кандидат-студенти. Причина са интересните програми на английски език, които университетите предлагат, по-ниските учебни такси, както и липсата на предизвикателства при намирането на студентско настаняване.
Без съмнение, Италия, Испания и Кипър стават все по-популярни, освен заради по-приятния климат и поради разнообразните бакалавърски и магистърски програми, които се предлагат. Централноевропейските страни Чехия и Унгария също имат своите почитатели, а Щвеция, Дания и Финландия привличат заради безплатно качествено обучение, особено в сферата на инженерните и политическите науки.
"По отношение на специалностите, българските кандидат-студенти често избират "традиционни" дисциплини като архитектура, медицина, право, психология, бизнес мениджмънт, но все повече от тях са привлечени и от инженерство във всичките му разновидности, както и от компютърни науки, биомедицина, графичен дизайн, 3D анимация, дигитален маркетинг и криптовалути", казва експертът Ели Тончева.
Според промените в българското гимназиално образование още в края на 10-и клас учениците трябва да изберат "профилните" предмети, които ще изучават в 11-и и 12-и клас, за да се подготвят за следване в университет. Затова съвсем естествено едни от най-често задаваните въпроси са свързани с избора на подходяща и перспективна специалност. Бъдещите кандидат-студенти също се интересуват от стажовете и възможностите за международен обмен, от условията за обучение и настаняване, от стипендиите и студентското финансиране, които се предлагат, от различните клубове по интереси и възможностите за почасова работа.
Положителна тенденция е, че все повече кандидат-студенти избират образование, което е съобразено с техните интереси, таланти и амбиции, имат план за своето бъдеще и са готови да положат необходимите усилия, за да изградят успешна кариера в избраната от тях сфера, отбелязва Ели Тончева.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text