site.btaАджерпрес: Румънският министър на културата Ромашкану обещава да се намерят средства за превръщането на пещерите под Браила в музей


След като посети исторически руини в Браила, министърът на културата на Румъния Лучиан Ромашкану каза, че са налице всички данни проектът за превръщането им в музей да получи финансиране чрез Националния институт за наследство, предаде за БТА румънската агенция Аджерпрес.
„Отидох, видях тези известни пещери, където са били барутните складове на турците. Това е място, което може да се превърне в един наистина прекрасен музей. Обещах на кмета финансиране чрез Националния институт за наследство, историческия музей… Ние ви подкрепяме, това е град, който дава много по отношение на румънската култура, поставя много на картата“, каза министърът на културата.
По думите на Ромашкану пещерите са важна част от историята на Браила и това трябва да бъде подчертано, като пространството е достатъчно голямо да се използва за историческа галерия с артефакти, специфични за епохата.
Ромашкану отбеляза също, че достъпът до пещерите става през частен имот, който общината възнамерява да купи.
В Браила са запазени останки от най-голямата отбранителна система, изграждана някога по поречието на Дунав. Тази система включва множество пещери, прокопани от турците, управлявали Браила в продължение на почти триста години.
Подземните проходи, скрити от очите на света, са използвани за транспортиране на оръжия, богатства и храна директно до Дунава. Според легендите галериите били голкова просторни, че турците можели да преминават през пещерите на коне.
Маршрутът започва от последното укрепление, Цитаделата - северната част на Градина Маре, до последната отбранителна стена към днешния булевард „Куза“, където бяха открити деветте бастиона - позициите на оръдията на браилския гарнизон. Пещерите са имали две основни предназначения: едното е за съхраняване на продукти, а другото е от военно-стратегически характер – за осигуряване на комуникацията между бившата цитадела, разположена в района на Градина Маре, и външните укрепления на крепостта.
След 1829 г. много от галериите се срутват, но част от тях оцеляват, защото стените им са подсилени с тухли.
Според документите от онова време, намиращи се в Музея на Браила, само няколко сегмента от военните крепости на Браила отпреди 1828 г. са запазени до днес.
През 1955 г., след проучване, проведено от Института по геология на Румънската академия, заради жалбите на много жители на Браила, че къщите им пропадат, е решено катакомбите на Браила да бъдат запълнени. Това обаче не е осъществено изцяло и днес в центъра на Браила има много къщи, чиито мазета са свързани със старата мрежа, изградена от турците.
(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
/ЕЩ/
news.modal.header
news.modal.text