site.btaФинансовите резултати на американските банки "Джей Пи Морган", "Ситигруп" и "Уелс Фарго" надминаха очакванията на пазарите

Финансовите резултати на американските банки "Джей Пи Морган", "Ситигруп" и "Уелс Фарго" надминаха очакванията на пазарите
Финансовите резултати на американските банки "Джей Пи Морган", "Ситигруп" и "Уелс Фарго" надминаха очакванията на пазарите
Логото на "Джей Пи Морган" пред офис на банката в Ню Йорк . Снимка: AP /Seth Wenig, архив

И трите големи американски банки, които представиха финансовите си резултати във вторник в рамките на текущия сезон на отчетите, надминаха очакванията на пазарите благодарение на силната си търговия и печеливши сделки, предава Ройтерс. 

Лидерът "Джей Пи Морган" (JPMorgan) се представи по-добре от очакваното през второто си фискално тримесечие. Търговците на "Ситигруп" (Citigroup) дори отбелязаха най-доброто си второ тримесечие от пет години насам. "Уелс Фарго" (Wells Fargo), от друга страна, се представи по-слабо - базираната в Сан Франциско институция дори влоши прогнозите си за годината като цяло, но надмина очакванията на пазарите. 

"Джей Пи Морган" повиши прогнозата си за нетния лихвен доход за 2025 г., след като силните резултати на подразделенията за инвестиционно банкиране и търговия помогнаха да се надминат очакванията за печалба през второто тримесечие.

Сега банката очаква нетен лихвен доход, или разликата между това, което печели от заеми и изплаща по депозити, в размер на около 95,5 млрд. долара в сравнение с по-ранната оценка от близо 94,5 млрд. долара.

Въпреки това несигурността около американската икономика е притеснителна и за дългогодишния ръководител на банката. Данъчната реформа и евентуалното дерегулиране са положителни за американската икономика - но остават значителни рискове: митата, търговската несигурност, влошаването на геополитическите условия, високият бюджетен дефицит и високите оценки на капиталовите пазари са сред тях, заяви гласният изпълнителен директор Джейми Даймън.

Общата коригирана печалба на "Джей Пи Морган" е спаднала с 10 процента на годишна база до 45,7 млрд. долара, както обяви банката в Ню Йорк във вторник. "Джей Пи Морган" е спечелила по 5,24 долара на акция, което е с 14 на сто по-малко в сравнение с година по-рано. Анализаторите обаче очакваха по-значителен спад. Банката е увеличила рисковите провизии за лоши кредити с 2,85 млрд. долара в сравнение с 3,05 млрд. долара година по-рано, като експертите бяха очаквали повече.

Търговците на "Ситигруп" са се възползвали от турбулентните пазари

"Ситигруп" (Citigroup) също надмина очакванията на "Уолстрийт" за печалбата си. Търговците на банката са се възползвали от турбулентните пазари, докато инвестиционните банкери са се облагодетелствали от продължаващата активна дейност по сделките, предава Ройтерс. 

Пазарите на акции и облигации се колебаят рязко от прил насам, след като презаидентът на САЩ Доналд Тръмп обяви изненадващо всеобхватни мита срещу ключови търговски партньори. Тази волатилност играе в полза на търговските отдели на банките на "Уолстрийт", тъй като клиентите бързат да коригират портфейлите си.

"Постигнахме още едно много добро тримесечие и продължаваме да доказваме, че добрите ни резултати са устойчиви в различни пазарни условия", каза в изявление главният изпълнителен директор Джейн Фрейзър. "Продължаваме да сме в центъра на някои от най-значимите сделки".

Нетната печалба на третата по големина американска кредитна институция през второто тримесечие, което приключи на 30 юни, възлиза на 4 млрд. долара, или 1,96 долар на акция. Това съответства на увеличение на нетната печалба с 25 на сто в сравнение с предходната година.

Анализаторите очакваха средно 1,60 долара на акция, според оценки, събрани от Ел Ес И Джи (LSEG). Приходите от търговия са нараснали с 16 на сто до 5,9 млрд. долара - най-добрият резултат от второто тримесечие на 2020 г. насам.

През по-голямата част от тримесечието инвестиционното банкиране е останало слабо, тъй като икономическата несигурност и нестабилните пазари са възпрели много компании да сключват нови сделки.

Въпреки това възстановяването през юни, характеризиращо се с няколко големи първични публични предлагания и поглъщания за милиарди евро, е подхранило оптимизма за втората половина на годината.

През второто тримесечие таксите за инвестиционно банкиране в "Ситигруп" са нараснали с 13 на сто, а общите приходи на банката са се увеличили с почти 19 на сто до 1,9 млрд. долара.

Банката ръководеше първичното публично предлагане (IPO) на доставчика на стейбълкойни "Сиркъл" (Circle) на стойност 1,05 млрд. долара и листването на платформата за търговия на дребно "иТоро" (eToro) на стойност 650 млн. долара. Банката също така консултира "Чартър Комюникейшънс" (Charter Communications) при придобиването на частната компания "Кокс Комюникейшън" (Cox Communications) на стойност 21,9 млрд. долара през май.

Комисионите за капиталовите пазари са нараснали с 25 на сто през тримесечието благодарение на силните сделки с конвертируеми облигации и първичните публични предлагания; консултантските такси са се увеличили с 52 на сто.

Приходите на кредитора са се повишили с 8 на сто на годишна база до 21,7 млрд. долара, като през второто тримесечие са отчетени рекордни стойности за услугите, управлението на активи и банката за търговия на дребно в САЩ.

Финансовите мениджъри посочват устойчивите проекти за първични публични предлагания и сделки като показател, че активността вероятно ще се повиши през втората половина на годината, когато икономическата несигурност намалее.

Междувременно приходите от управление на активи растат с 20 на сто. Мениджърите на "Ситигруп" определят този бизнес като важен двигател на растежа.

Американската банка за банкиране на дребно е увеличила приходите си с 6 на сто през второто тримесечие благодарение на по-високите лихвени салда по кредитни карти.

Бизнесът на "Ситигруп" на "Уолстрийт" набра скорост през последните тримесечия, след като главният изпълнителен директор Фрейзър инициира цялостна реорганизация за увеличаване на печалбите. Банковото подразделение също бе укрепено под ръководството на Висвас Рагаван, който се присъедини от "ДжейПиМоргън" (JPMorgan) преди една година.

Същевременно банката продължава да работи по изпълнението на регулаторните изисквания за отстраняване на дългогодишните дефицити в управлението на риска, контролните процеси и управлението на данните.

Като част от тези усилия през първата половина на годината "Ситигруп" е закрила 211 приложения. Освен това в 85 държави са подобрени контролните механизми за откриване на "големи, аномални плащания".

През 2020 г. банката беше засегната от регулаторни санкции, известни като заповеди за съгласие, след като по невнимание преведе 900 млн. щатски долара на кредитори на "Ревлон" (Revlon). 

Проблемите със спазването на изискванията продължават да оказват влияние върху цената на акциите на "Ситигруп", която се търгува доста под балансовата стойност в сравнение с други банки на "Уолстрийт".

Въпреки това банката намалява разликата, като подобрява съотношението цена/счетоводна стойност през последната година. Според данните, събрани от Ел Ес И Джи, има 17 препоръки на анализатори за покупка на акциите и 5 препоръки за задържане.

Акциите на "Ситигруп" се поскъпнали с 24,3 на сто от началото на годината, докато S&P 500 е добавил 6,6 на сто към стойността си за същия период.

"Уелс Фарго" се възползва от по-високите си цени за консултации 

И "Уелс Фарго" (Wells Fargo) надмина с лекота пазарните очаквания за приходите си за второто тримесечие, но понижи прогнозата си за нетния лихвен доход през 2025 г., което доведе до понижение на цената на акциите на банката с 3 на сто в предборсовата търговия.

Банката очаква нетният лихвен доход да бъде около нивото от 2024 г. от 47,7 млрд. долара. През април тя прогнозира ръст на този показател в долната част на диапазона от 1 на сто до 3 на сто.

Кредиторът обоснова понижаването на прогнозата си с по-ниски приходи от лихви в търговския бизнес. Анализаторите и инвеститорите изразиха съмнения относно способността на банката да постигне целите си за нетния лихвен доход след слабото начало на 2025 г., тъй като високите лихвени проценти натежаха върху търсенето на кредити от страна на кредитополучателите.

"Въпреки че рисковете остават ... нивата на активност остават стабилни, а доброто ни кредитно представяне подчертава солидното финансово състояние на нашите търговски клиенти и клиенти на дребно", заяви главният изпълнителен директор Чарли Шарф в изявление.

Банката очаква нетният лихвен доход - т.е. разликата между приходите от лихви по кредити и разходите за лихви по депозити - да остане относително стабилен през първата половина на 2025 г. и да нарасне по-силно през втората половина на годината.

Финансовият директор на "Уелс Фарго" Майкъл Сантомасимо заяви пред медиите, че по-ниската прогноза за нетния лихвен доход се дължи на разпределянето на повече капитал за търговския бизнес, който генерира малко или никакви приходи от лихви.

Според него предложенията на администрацията на президента Доналд Тръмп за увеличаване на митата срещу търговските партньори на САЩ са накарали някои клиенти да бъдат по-предпазливи при вземането на заеми. Въпреки това въздействието върху качеството на кредитите, т.е. способността на кредитополучателите да ги изплащат, досега е минимално.

Провизиите за кредитни загуби са намалели до 1,01 млрд. долара през тримесечието в сравнение с 1,24 млрд. долара през същия период на миналата година, което е подкрепило ръста на печалбата през второто тримесечие.

Нетната печалба на четвъртата по големина кредитна институция в САЩ възлиза на 5,49 млрд. долара, или 1,60 долар на акция, за тримесечния период до 30 юни. През същото тримесечие на предходната година този показател е бил 4,91 млрд. долара, или 1,33 долар на акция.

Като се изключат еднократните ефекти банката реализира печалба от 1,54 долара на акция, надхвърляйки очакванията за 1,41 долара на анализаторите. 

През тримесечието таксите за инвестиционно банкиране нараснаха с 9 на сто до 696 млн. долара благодарение на по-високите такси за консултации.

Към 30 юни "Уелс Фарго" има 212 804 служители в сравнение с 215 367 в края на март. Броят на служителите е намалявал през всяко тримесечие от края на 2020 г. насам.

В сряда на дневен ред са отчетите на другите големи американски банки – "Голдман Сакс" (Goldman Sachs), "Морган Стенли" (Morgan Stanley) и "Банк ъв Америка" (Bank of America). 

/ИЦ/

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 01:01 на 16.07.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация