site.btaПромени в Закона за платежните услуги и системи, приети от бюджетната комисия, адаптират националната правна рамка в областта след присъединяване на България към еврозоната
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за платежните услуги и системи бе приет на второ гласуване от Комисията по бюджет и финанси към парламента. Проектът предлага изменения, които имат за цел да подготвят платежните услуги и системи за мерките, залегнали в Националния план за въвеждане на еврото в Република България. Тези промени адаптират националната правна рамка, регламентираща платежния надзор и предоставянето на платежни услуги, за периода след присъединяването на България към еврозоната, пише в мотивите към законопроекта, внесен от Министерския съвет.
По време на гласуването на законопроекта особено внимание бе обърнато на изменение на текстовете в закона, относно таксите по платежната сметка за основни операции, по която се съхраняват трудови възнаграждения, пенсии, помощи и обезщетения по социалното осигуряване и социалното подпомагане, стипендии за ученици, студенти и докторанти и лихвите върху тях.
Според текстовете в настоящото законодателство в горепосочените случаи тези сметки се обслужват безплатно от банките, освен когато се теглят суми от банкомати на банки, различни от обслужващата банка.
Приетото предложение от комисията предвижда да не се начисляват такси по тези сметки, когато на месец се инициират общо до три кредитни превода, включително чрез системите за онлайн банкиране на обслужващата банка, и общо до три операции по теглене на пари в брой от банкомат или ПОС терминал на обслужващата банка, за който не се начисляват такси.
Комисията не прие предложение на Цончо Ганев, Димо Дренчев и Борис Аладжов от "Възраждане“, което предвиждаше този лимит да бъде увеличен до 30 операции. "Зелена светлина“ не получи и предложение на Атанас Атанасов и Драгомир Стойнев от "БСП-Обединена левица“, което предвиждаше този лимит да бъде премахнат и броят на операциите да бъде неограничен.
Отхвърлено бе и предложение на Асен Василев и група народни представители от ПП-ДБ, членът, въвеждащ ограничение до 3 операции, да отпадне от законопроекта.
По думите на заместник-министъра на финансите Кирил Ананиев, предложението за въвеждането на текстовете относно броя на операциите е било изготвено на база анализи, че гражданите с подобни сметки не реализират повече от предложения брой операции месечно. Паралелно с това предложените текстове са съобразени с изискванията на европейски директиви, които странатани трява да въведе. Ананиев отбеляза, че у нас има около 4000 броя такива сметки.
В законопроекта за изменение и допълнение на Закона за платежните услуги и системи са включени и изменения, с които се въвеждат мерки, необходими за прилагането на Регламент (ЕС) 2024/886 (с цел обезпечаване на предоставянето на незабавни кредитни преводи в евро по ефективен и конкурентен начин) и на Регламент (ЕС) 2023/606 (с оглед на създаването на благоприятни условия за предлагането на акции или дялове на европейските фондове за дългосрочни инвестиции (ЕФДИ) на непрофесионални инвеститори). Със законопроекта са предвидени и промени за прецизиране на правната рамка и за обезпечаване на ефективното осъществяване на платежния надзор.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина