site.btaЕвропейските компании в Китай са все по-песимистично настроени за перспективите си в страната, сочат данни в проучване


Очакванията на европейските компании в Китай относно бизнес перспективите си в страната стават по-мрачни. Това показват данни в ново проучване на Търговската камара на Европейския съюз в Китай (European Union Chamber of Commerce in China - EUCC), публикувано днес и цитирано от ДПА.
Само 29 на сто от анкетираните компании заявиха, че са оптимисти относно перспективите си за икономически растеж в Китай през следващите две години.
Настоящото ниво на непредсказуемост вреди на бизнес доверието, което затруднява компаниите да останат оптимистично настроени, заяви Йенс Ескелунд, президент на Европейската търговска камара в Китай. Той посочи американските мита за внос и развитието на темата в ЕС като основни източници на безпокойство.
Очакванията на компаниите са спаднали с още 3 процентни пункта спрямо миналогодишно проучване. За 2024 г. близо три четвърти от анкетираните фирми обявиха, че правенето на бизнес в Китай е станало още по-трудно.
От 503 анкетирани компании, мнозинството от тях изразиха загриженост относно цялостната икономическа перспектива на Китай. Търсенето остава слабо, отчасти поради продължителната криза в сектора на недвижимите имоти, която принуди много потребители да свият разходите си, тъй като стойността на жилищата спада.
В същото време местните китайски компании се очертават като по-силни конкуренти, което води до намаляване на печалбите в различни сектори.
Търговската камара на Европейския съюз в страната подчерта и нарастващото безпокойство относно непредсказуемите и непрозрачни регулации на Пекин. В някои отрасли европейските предприятия обявяват, че нарастващата политическа намеса затруднява още повече дейността им.
Според камарата, която представлява почти 1700 фирми членки, в почти всички отрасли се отчитат неблагоприятни тенденции.
Проучването е проведено между януари и февруари, преди последното изостряне на търговския спор между САЩ и Китай.
Компаниите от ЕС в Китай стават все по-предпазливи, като по-малко от четири от 10 фирми планират да увеличат инвестициите си в страната тази година, което е рекордно ниско ниво. Около половината от тях имат планове да свият разходите, което според камарата може да доведе до загуба на работни места.
Все повече инвестиции се пренасочват към Европа, а фирмите също така адаптират веригите си за доставки, за да се предпазят от геополитически риск. Много от тях локализират дейността си в Китай, като произвеждат за местния пазар, докато други преместват части от веригите си за доставки към Европа или Югоизточна Азия.
/СЛС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина